O přistěhovalectví a uprchlících
Michael Dummett
Sir Michael Dummett se v knize srozumitelnou formou vyrovnává s typickými argumenty odpůrců imigrace (uprchlíci jako kulturní a ekonomická hrozba, přelidnění atd.) a nabízí přístup založený na povinnosti státu pomáhat druhým v nouzi, právu na útočiště a zachování lidské důstojnosti potřebných. Byť Dummett neupírá státům právo odmítat cizince, ukazuje na konkrétních příkladech, že uplatnění tohoto práva je často motivováno rasismem a xenofobií a že mnohdy porušuje Ženevskou úmluvu o uprchlících. Ukazuje též, jak se v Británii heslo „tvrdé politiky vůči přistěhovalcům“ odpoutalo od reality a stalo se prostředkem, jímž se politické strany snaží získat hlasy voličů. Podle Dummetta je řešení přistěhovaleckých a uprchlických vln nakonec možné jen na mezinárodní úrovni a předpokládá omezení sobectví zejména ze strany rozvinutých států.... celý text
Přidat komentář
práce je sice 18 let stará, ale to nic nemění na té zoufalé tendenčnosti, teoretická část prokřesťansky, případová část argumentačně
Zdravým rozumom podané mýty a pomluvy prisťahovalectva. Mýty a demystifikácie sú však učinnejšie a silnejšie než zdravý rozum a ak budeme apelovať len naňho nič sa nezmení. Eticky a humanisticky preto napísané na jednotku no okrem zdvôrazňovania humanizu žiadne iné riešenia nečakajte. I keď prezentovaná história anglického rasizmu latentne poukazuje na "hype" či politický narcizmus, paradoxne ku koncu sa autor vyhrocuje ako senzácie chtivé médium a len vyratúva rasovo motivované zločiny v štátoch EU bez protipólu či širšej analýzy.
Přesto, že jde o knihu již staršího data, vhodné podněty k úvahám o současném stavu přistehovalectví, jsem si v ní přeci jen našel.
Když jen vypíchnu, zajímavý je dle mého autorův princip otevřených hranic, který vychází z přijaté metodologie, jež neklade důkazní břemeno na přistěhovalce, který chce do země vstoupit, ale na stát, který ho chce odmítnout.
Z autorova textu, je patrný jeho celoživotní boj proti rasismu, který i po víc jak dvaceti letech od vydání knihy, neztrácí (v otázce přistěhovalectví) na potřebnosti.