O želvách, lidech a kamenech - Mýty, legendy a pohádky černé Afriky
Markéta Nová , Ivana Tomková
Přeložený výbor z legend a pohádek obyvatel černé Afriky zachycuje příběhy ústně tradované v jednotlivých kmenech. Veselá i smutná vyprávění o životě a smrti, zvířatech a lidech, lásce, nenávisti a šibalství středoevropského čtenáře překvapí svou zvláštní, syrovou poetikou.
Přidat komentář
Další zajímavý průřez mýty, legendami a pohádkami, tentokrát z Afriky. Četl se ještě lépe než mýty z Austrálie, i když bych opět nedoporučovala útlocitným. Zajímavé je, že přátelství je jednoznačně stavěno nad rodinné vazby. Velkou roli pak hraje jídlo, jeho shánění a hlad. Líbily se mi příběhy s otevřeným koncem, které vybízely posluchače k zamyšlení. Naopak pro mě bylo obtížné akceptovat, že je v mnoha příbězích hrdina vlastně velmi nesympatický - podvody a proradnost jsou tu akceptované, pokud z nich má hrdina prospěch. Opravdu je zajímavé, jak se mohou podhledy na život v různých částech světa lišit a já tyhle možnosti aspoň malinko nakouknout pod pokličku moc vítám a děkuji tímto nakladatelství Argo
Štítky knihy
pohádky Afrika mýty a legendy báje africké pohádky
Část díla
- Adžatrai, pavoukův vnuk 1999
- Adži a zvířata z buše 1999
- Adži a oheň 1999
- Adži a zrádný pták 1999
- Adžok a ptáci 1999
Tahle kniha by měla mít na obálce doporučení „Nečíst malým dětem.“ Ono to totiž láká – zajímavá obálka, poměrně jednoduše a velmi srozumitelně psané krátké příběhy. Ale ten obsah malému dítěti těžko vysvětlíte. Všechny pohádky obsahují absurdní prvky a násilí, ale mají jakousi vnitřní logiku, dá se z nich snadno vydestilovat jasné morální ponaučení. Tady nic takového nenajdete, ačkoli co příběh, to zbytečná a nesmyslná smrt – jak chcete třeba vysvětlit dětem, že lidská matka sní vlastní děti nebo děti pro změnu bez jakéhokoli pocitu lítosti zabijí své rodiče? Chybí tu nejen jakékoli náznaky morálky, ale v podstatě i vyšších emocí. Skoro každá postava je jako psychopat, který hledí jen na uspokojení vlastních potřeb a ostatní neváhá kvůli nim třeba i připravit o život. Nicméně rozhodně není na místě tuhle knihu zatracovat – je to sice takové docela zvrácené, ale přesto zábavné čtení, a navíc pohádky a příběhy z mytologie vypovídají hodně o duchovních základech společnosti v daných zemích. Je znát, že starodávní Afričané měli dost starostí s tím, jak se udržet naživu, než aby se zabývali nějakými morálními pravidly a vyššími emocemi.