Občanský průkaz
Fereidoun M. Esfandiary
Třetí román současného íránského autora z roku 1965 je v jádru zajímavá psychologická sonda do života soudobé íránské společnosti. Protagonista - mladý intelektuál Darjúš Arjání - zná svoje okolí zvnějšku i zevnitř a vytváří si k němu dvojitý vztah. Cítí se v něm zakořeněn rodinnými pouty, ale vidí i zápory. Spisovatel obdařil svého hrdinu autobiografickými rysy, jak zdůrazňuje v závěrečné poznámce překladatelka V. Kubíčková... celý text
Přidat komentář
Pokud tuto knihu psal autor skutečně podle vlastních zážitků, je přímo děsivě zarážející, jak moc se změnily poměry na blízkém východě od 60. let minulého století. I když nepochybuji že korupce na úřadech (pokud vůbec nějaké zbyly) bude stejná.
Koukám, že jsem svým hodnocením totálně zkreslil hodnocení hlavní. :-D
Každopádně Kafka meets Iran. Boj íránského učitele, který se vrátil domů vyřešit si svou "krizi středního věku" (pokud se teda pamatuju dobře), naráží na bouřlivě měnící se poměry v jeho rodné zemi, na svou neschopnost porozumět kultuře, které se zcela vzdálil prací v zahraničí, na všudypřítomnou korupci.
A odmítá vidět marnost svého počínání, když se snaží dosáhnout zdánlivě samozřejmé věci, jakou je vydání občanského průkazu.
Za mě plný počet, kniha je obsahem, stylem i atmosférou jedním z nejlepších kusů, co jsem kdy četl.