Obchod na korze
Ladislav Grosman
Obchod na korze sa preslávil najmä vďaka filmu Jána Kadára a Elmara Klosa, ktorý v roku 1966 získal Oscara. Príbeh stolára Tóna Brtka a pani Lautmanovej, majiteľky obchodu s gombíkmi, sa rozvíja počas druhej svetovej vojny. Oboch obyvateľov malého mesta slovenského štátu spoja udalosti veľkých dejín. Tóno, obyčajný človek, čo nijako nesympatizuje s ľudáckym režimom, nedobrovoľne arizuje, pani Lautmanová nedobrovoľne zotrváva na mieste, ktoré jej poskytuje neisté útočisko. Keď nastane rozhodujúca chvíľa a všetci židovskí mešťania sa majú prihlásiť do transportu, vzťah neprejde najťažšou skúškou. Slovenský preklad Obchodu na korze vychádza krátko po stom výročí narodenia Ladislava Grosmana. Novelu dopĺňa text Georgea Grosmana, autorovho syna, ktorý približuje otcov pohnutý osud. Štúdiu, ktorá analyzuje dielo v dobovom kontexte, prepája predlohu s filmovým spracovaním a oboznamuje čitateľa s – podobne dramatickými – životnými príbehmi zúčastnených hercov aj filmárov, napísala historička Michala Lônčíková.... celý text
Přidat komentář
(SPOILER)
Obchod na korze.
Dielo, v ktorom sa Ladislavovi Grosmanovi podarilo na pomerne krátkom priestore bezchybne vystihnúť povahu väčšiny Slovákov. Viem si predstaviť, že iba málokto z nás by sa v pozícii Tóna Brtka zachoval inak...
A to je na tejto knihe asi to najtragickejšie. Pravdivo opisuje našu náturu a to, ako zbalíme nohy na ramená vo chvíľach, keď ide do tuhého...
Ak by som najprv nevidel filmovú adaptáciu, tak by som sa na túto knihu asi pozeral úplne inými očami - takto sa celý príbeh odohrával priamo predo mnou...
Nič viac k tomu netreba dodávať, Obchod na korze na mňa zapôsobil takým intenzívnym dojmom (hlavne jeho záverečné stránky) aj preto, lebo som ho čítal na školskom výlete do Osvienčimu...
Dávam 85 %
Silny pribeh ze zle doby. Bylo to kratke, ale intenzivni. Dam si nejakou dobu prestavku a pak se konecne podivam i na film.
Četla jsem knihu, viděla film...co mne více zasáhlo???? Při prvotním čtení knihy si člověk uvědomí tu malost člověka, když se nad ním sklání pevná pěst , která mu však dovolí ovládat ostatní. Při prvotním čtení se moje fantazie rozjela na plné obrátky,
ovšem po shlédnutí filmu s panem Kronerem vzalo vše za své. Nakonec snad mi v hlavě víc zůstal film než kniha, což je veliká chyba pro knihu, ale ohromné plus pro film. Ještě dlouho mi zůstáne v paměti pohled do očí paní obchodnice s galanterií.
Audiokniha :
Tuto knihu jsem si vyposlechla formou rozhlasové hry. Zpracování bylo výborné. Byla to opravdu těžká doba.
Původně jsem šel do čtení s tím, že název znám jen coby "nějaký film", který jsem stejně ještě neviděl. Na druhou stranu mi to nekalilo představu a ani nepodsouvalo žádné vzpomínky na děj.
Tony Brtky mi bylo moc líto, snad ještě víc, než jeho arizované židovky.
A je neuvěřitelné, kolik a jak silně se toho dá odvyprávět na necelých sto padesáti stranách. Strašná doba a děsivé činy podpořené děsivou demagogií.
Mám ráda vynikající stejnojmenný film s vynikajícím Jozefem Kronerem a stejně skvělou Idou Kamińskou, kteří mě už navždy budou provázet při čtení Obchodu na korze. Zvláštní atmosféra období Slovenského štátu (o kterém jsme se zas tolik neučili, pochopitelně), do níž Grosman zasadil příběh malého truhláře (a malého slušného člověka) Tona Brtka s jeho chamtivou rodinou, je zvláštně nehybná, jakoby se vlastně nic nedělo. Situace, do níž se Tono dostal, je poplatná době a lidé, kteří ho obklopují, se jí jen snaží využít. Člověku musí být Tona líto. On vlastně nemá žádné východisko. A tak údajně arizuje... Už navždy mi utkví jeho cedule o zavření galantérie z důvodu invent-arizace....
Velmi doporučuji.
Doba, ve které žijeme, rodina a příbuzní, to všechno už dokázalo semlít i jiné charaktery, než ten mírný a bezelstný Brtkův. Viz pohádka o zlaté rybce. Pro mě občas těžko stravitelná jazyková forma, ale bezesporu jde o skvělý, smutný a poučný příběh ze Slovenského štátu v době války.
85 % (aktuálně 146 hodnotících s průměrem 85 %).
P.S.
Při čtení jsem stále viděl tvář Jozefa Kronera, který Tono Brtka dokonale zahrál v stejnojmenném oscarovém filmu.
Název „Obchod na korze“ asi u většiny z nás vyvolává asociaci vynikajícího oscarového filmu z roku 1965. Mám ve své knihovně knihu Ladislava Grosmana, která je vzhledem ke svému formátu (vydání z roku 1966) vhodná i na cesty. I stalo se a „Korzo“ mne doprovodilo na jednom z mých vandrů.
Je to knížečka, kterou zvládnete přečíst během chvilky, pokud rezignujete na potřebu vcítit se do doby, kterou popisuje, a do charakteru (chtělo by se mi napsat “tehdejších“, ale to by neodpovídalo realitě) lidí. Poměrně „banální“ příběh může přerůst v vcelku slušný bolehlav.
Kniha má těžký úděl, neboť film je jí vážnou konkurencí. Na druhou stranu umožňuje oprostit se od famózního Kronerova herectví (a možná od ještě famóznějšího výkonu Idy Kamińské) a vnímat původní matérii a především uhrančivé Grosmanovo vyprávění, které je tak přirozené a lehké až ve čtenáři vzbuzuje pocit, že „vlastně ani o nic nejde“.
Původně jsem tu knížečku chtěl nechat v nějaké nádražní knihovničce, ale doputovala se mnou domů a zůstane v té mojí. Má v ní svoje místo.
Potkáte-li na své čtenářské pouti tuto útlou knížečku, doporučuji ji věnovat těch pár hodin. Myslím, že to za to stojí. Už proto, že to co se v ní popisuje, nemusí být jednou pro vždy minulost.
Tak tahle kniha se do vás zapíše. Není to o válce, je to o lidech. Kteří mají různý charakter. Někteří chytí příležitost za pacesy, jiní ještě přemýšlí v nějaké morální rovině. Je ale smutné, co má převahu...
Ono se původně jedná o povídku, nežli o klasický román - knihu, pro někoho film... Proto ta ,,délka" celého příběhu. Ne zrovna veselé čtení a ne pro mnohé přijatelné chovaní truhláře Tónyho Brtky... Celkově bych to shrnula jedním příslovím, které nás nabádá k jisté opatrnosti. ,,Čiň čertu dobře, peklem se ti odmění..."
Další z knih, u které zcela nedokážu ocenit její hodnotu. Ještě že je novela krátká, opravdu mě to nebavilo (stejný problém jsem měla i u filmu, který zrovna moc krátký nebyl). Pohled na válečnou dobu zase z jiného pohledu, přehlídka lidských charakterů a psychologie člověka je zde přínosná, ale jako celek to na mě prostě nefungovalo.
Krásné zajímavé podání doby během Slovenského štátu. Věrné a přesné filmové zpracování s vynikajícím hercem Jozefem Kronera.
Ťažko som sa ako Slovák (obzvlášť po tom, čo som si pozrel film) preniesol cez český jazyk v novele, keďže si všetky tie repliky pamätám najmä v podaní výborného Jozefa Krónera a nemohol som sa teda ubrániť pocitu, že čítam akýsi preklad pôvodného diela. Ladislav Grosman, slovenský rodák z Humenného, však svoju novelu napísal v českom jazyku a to v prípade diela, ktoré sa odohráva výhradne na Slovensku, s výhradne slovenským osadenstvom (dej novely sa má podľa všetkého odohrávať v autorovom rodnom meste Humenné, i keď ako je všeobecne známe, pre film bolo zvolené mestečko Sabinov), pôsobí dosť neprirodzene. Je to však práve táto novela, vďaka ktorej vznikol pravdepodobne najlepší slovenský film vôbec a bol to práve Ladislav Grosman, ktorý k tomuto filmu napísal výborný scenár (s krásne znejúcimi slovenskými replikami). Aj vďaka tomu sa film drží novely pomerne presne, avšak podľa môjho názoru mu to svedčí na obraze o čosi viacej. Určite tomu pomáhajú aj výborné herecké výkony Jozefa Krónera a Idi Kaminskej (tá bola za túto úlohu nominovaná na Oscara za najlepší herecký výkon v hlavnej úlohe!) a postupne gradujúca atmosféra dusna v malom slovenskom mestečku, v ktorom bujnie fašizmus. Navyše je vo filme kladený väčší dôraz na tragikomično, ktoré sa v novelke zväčša topí v hutnom texte a opisoch. Napriek tomu, že je pre mňa Obchod na korze jeden z prípadov, kedy film predčí literárny text, Grosmanove dielko stojí za pozornosť a rozhodne má v oblasti československej literatúry svoje miesto, len v tomto prípade odporúčam prečítať si ho prv ako si pozriete film.
Depresivní atmosféra maloměsta za Slovenského štátu a portrét lidiček, kteří se snaží přežít nebo naopak z nového režimu profitovat. A zejména portrét jednoho slušného člověka, který se nechtěl do ničeho míchat, ale život ho postavil před takovou volbu, kterou nebylo možno smysluplně vyřešit.
Oskarový film jsem si zopakovala hned po četbě; je až neuvěřitelné, jak moderně působí přes padesát let starý film, téměř pro pamětníky, úžasně natočeno. A Jozef Kroner a Ida Kamińska – herecký koncert, při četbě knihy jsem je stále měla před očima…
Poslední hvězdičku přidávám pod dojmem filmu, nejsem totiž schopná oddělit knihu a film, oboje mi splývá v jeden působivý zážitek, tím spíš, že film je přesný přepis novely a autor se podílel i na scénáři.
Cesta do duše obyčejného člověka...Co chceme od života? Abychom jednou umírali s čistým štítem a nic pro to nemuseli udělat? Jen tak si žít, nekoukat napravo, nalevo a přitom si klepat na rameno, jak spořádaně a s čistým, neposkvrněným svědomím žijeme? Blbost, co? Tohle je taková ukázka, jak to prostě nejde. Život nás semele a kdo je bez viny, ať hodí kamenem....
Že ty nejtěžší boje svádí lidé, jež se nestali zvířaty, a to v sobě, představuje příběh Tona Brtka, který v malém městě Slovenského štátu nedobrovolně arizuje obchod staré vdovy Lautmannové. Psychické peklo svádí sám se sebou, když si připisuje zodpovědnost nad židovčiným životem – avšak jeho činy řídí strach. A tak silný svazek dvou lidí končí tragicky - především však devastací hrdosti člověka a jeho ponížením sama před sebou – efekt systému, který ke dnu samotného zla táhne i ty dobré. Který staví na strachu, jenž je hlavní zbraní proti člověku.
Obchod na korze je ztělesněním morálního dilematu, hořkou sondou do nitra Slovenska i ostrou výčitkou.
"Že Slovákovi židovský živel ohrožoval život, o tom není třeba nikoho přesvědčovat (…) Bylo by to vypadalo ještě hůř, kdybychom se nebyli od nich včas očistili. A udělali jsme to podle příkazu Božího: Slováku, shoď, zbav se svého škůdce."
Tiso ve veřejném projevu v holiči 16. srpna 1942
„Za účelom invent-
arizácie zatvorené!!“
Anton Brtko a stará Lautmanka. Dvě dobračiska, které šílená doba svedla dohromady v prostorách malého obchůdku na korze, obchůdku jenž nevydělává, nefunguje jak má. Mám rád výrazně lidské postavy, takové ty dobráky, které mají ostatní za blázny a naivky. Všechny, kteří se o Rozálii starají, třeba Kucharský, "bílý žid", který je horší než žid, protože židem není, ale pomáhá židovi. Holič Katze. V knize je vše načrtnuto, naznačeno, proto někdy trochu nejasné.
Ovšem rád bych zde upozornil na kombinaci, která se přímo nabízí. Ihned po dočtení jsem viděl onen slavný film. Řekl bych, že je to nejenom žádoucí, ale snad i nutné k celkovému zážitku z díla jménem "Obchod na korze". Kroner s Kaminskou vytvořili nesmrtelnou dvojici světové kinematografie. Jeden z těch filmů, které je dobré vidět, poněvadž vyprávění ho přiblížit nedokáže.
Kniha je tak na čtyři z pěti, film na sedm z pěti.
Štítky knihy
druhá světová válka (1939–1945) zfilmováno
Autorovy další knížky
1998 | 3x Oscar pro český film |
1970 | Obchod na korze / Nevěsta |
2022 | Obchod na korze |
2018 | Spisy Ladislava Grosmana 2 - Povídky |
2020 | Spisy Ladislava Grosmana 1: Obchod na korze / Nevěsta / Z pekla štěstí |
Kniha útla rozsahom, ale rozsiahla obsahom... Pomalý dej veští katastrofu, zdanlivý pokoj je iba v oku hurikánu... Autor na pár stranách sugestívne opísal stiesnenosť situácie, i jej rýchle vygradovanie v priebehu pár dní. Strašné je, že to nie je iba kniha, ale jeden z príbehov, ktoré sa skutočne odohrali. Z diela je zrejmé, ako ľudská hlúposť a chamtivosť spôsobila tragédiu, ktorá bola tak zvrhlá, že málokoho napadlo, že môže niečo také nastať. Preto toľkí vopred neutiekli, ale skončili v plynových komorách. Kniha by mala slúžiť ako memento, situácia sa kľudne môže zopakovať, aj dnešný svet je na hlavu postavený, zlo sa šíri všade, kam sa človek kuken.