Obchodní právo: Obecná část, soutěžní právo

Obchodní právo: Obecná část, soutěžní právo
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/530506/bmid_obchodni-pravo-obecna-cast-soutezni-65aa69287a4f2.jpg 5 6 6

Druhé vydání učebnice „Obchodní právo. Obecná část. Soutěžní právo“ pokračuje v pragmatickém a nedogmatickém pojetí obchodního práva. Do výkladu jsou zahrnuty i některé významné veřejnoprávní regulace obchodu a podnikání, jako zejména ochrana hospodářské soutěže, veřejnoprávní regulace reklamy a úprava nekalých obchodních praktik, které vytvářejí rozhodující veřejnoprávní rámec soukromoprávních vztahů při provozování obchodní a podnikatelské činnosti. Učebnice odkazuje na vhodně vybrané relevantní předpisy se vztahem k obchodu a podnikání. Kniha může sloužit i jako svého druhu praktický průvodce díky aktualizovaným odkazům na související odbornou literaturu a nejnovější soudní i administrativní rozhodovací praxi. Tato její informační kompaktnost proto rozšiřuje její použití nad rámec základní učební pomůcky pro výuku obchodního práva.... celý text

Přidat komentář

Set123
27.05.2023 5 z 5

Přes všechnu podivnou náklonost, kterou ke knize z důvodů jistě zcela iracionálních chovám, nemyslím si, že by byla natolik bezchybná, aby měla 100 % hodnocení. (Já vím, je to úplně jedno, ale tak nějak mě ten pohled zarazil, že jsem to nemohl neokomentovat...)

Kniha je to strašně zajímavá a poutavá, to jistě. Navíc jsem propadl v tajnou lásku k panu profesoru Bejčkovi (jeho sedmdesáti letům věku, přičemž ten člověk nejenže má víc energie než já, ale dokonce vypadá mladší než já, jeho poesii, ve které hovoří o právu a děvkách, jeho naprosto famózním přednáškám, jeho nálepce BEJČEK co má na kabinetu, či k jeho skvělým svetříkům) a jeho spisovatelském slohu, cituji z knihy:

"Smyslem insolvenčního řízení samozřejmě není tupě a mstivě zlikvidovat za každou cenu nehodného dlužníka, aby bylo spravedlnosti učiněno za dost..."

Není to krása? Ale přeci, učebnice není dokonalá. Proč? No už je jí strašných devět let. Neříkám, přímo zastaralá je jen v málo věcech (zabývá se ve velkém teoretickým a historickým uchopením institutů, které řeší, v tomto ohledu tedy může dosti obtížně zastarat), ale devět let... Proč je to důležité? Vyšla krásného to roku dvoutisícího a čtrnáctého. Toho krásného roku jsem já ještě chodil na základku a vyšel (nabyl již účinnosti) zákon č. 89/2012 Sb., Občanský zákoník (a zákon č. 90/2012 Sb., o obchodních korporacích), zároveň ale zemřel na smrt zákon č. 513/1991 Sb., Obchodní zákoník. To je fajn z toho pohledu, že kniha stihla pojmout novou úpravu, vzato kolem a kolem je to dost na prd, jelikož zkrátka a jednoduše neexistovala relevantní judikatura. Ano, v mnoha probíraných oblastech neexistuje dodnes, ale v mnoha také ano. Právo bylo dotvořeno a to tato kniha zkrátka nemohla pojmout. Vyjít dnes znovu, rozšířená o některá témata a judikaturu, delší o nějakých 150 stran, nazvu ji dokonalou. Bez tohoto doplnění je však spíše mimořádně zajímavou literaturou (na rozdíl od drtivé většiny učebnic, to je velká pochvala), nikoliv však dostatečnou učebnicí obchodního práva (cokoliv to obchodní právo vlastně bez vlastního kodexu je).

P.s. Publikace již v roce 2014 pojednává o ekonomické analýze práva. To samozřejmě není kdovíjaká mimořádnost vzato dohromady (2015 vychází na toto téma samostatná rozsáhlá monografie, jistě jich mnoho vyšlo již dříve), ale vzhledem k partikulárnímu problému, tedy celkové teoretické zaostalosti výuky práva v našich luzích a hájích (kde například dobrá polovina studentstva považuje za kvalitní učebnici teorie práva tu Gerlochovu), je vlastně vcelku ohromující, když se něco podobného objeví v regulérní učebnici. Za to si kniha zaslouží velké plus.

Ad konečně nové vydání:
Přečetl jsem konečně (se zkouškou, jejímž následkem je neustávající třes mých rukou) nové vydání této knížečky. A musím pochválit. Došlo k poměrně rozsáhlé změně v autorském kolektivu (kterou zásadně považuji za kladnou), jejímž následkem je jednak překopání některých kapitol (Tak například profesora Hajna nahradila docentka Ondrejová, která kapitolu o nekalé soutěži pojala podstatně jinak než on, absentuje tu tak povídání o lidském soutěžním jednání a míří se rovnou na komoru - což nehodnotím apriori pozitivně ani negativně, je to zkrátka jiné a stojí za to si přečíst obé.), jiné kapitoly byly přidány (nekalé obchodní praktiky). Byly odstraněny některé neduhy prvého vydání (mj. doplněním množství judikatury). Změnu tak lze jednoznačně považovat za pozitivní, kniha tak již dobrá stala se lepší. Skvělý výkon!

Štítky knihy

podnikatelé obchodní právo nekalá soutěž

Autoři knihy

Petr Hajn
česká, 1935
Josef Bejček
česká, 1952
Jarmila Pokorná
česká, 1955 - 2023