Obec a sídlo. O krajině, urbanismu a architektuře
Jan Jehlík
Publikace obsahuje celé období koncentrovaného psaní autora o profesi architekta. V publikaci uvedené texty jsou jednak mapováním těchto etap, jednak nahlížením na profesi architekta v různých polohách, jednak uchopováním podstatných témat této profese, z různých horizontů, vzdáleností a úhlů. Jejich společným formálním znakem je touha po co nejpřesnějším pojmenovávání jako nástroji důkladného poznávání. Společným obsahovým znakem je pojímání architektury jako jednoho světa neděleného ani podle měřítek, ani podle tématu, ani podle přístupu. Je jen jedna architektura: autentická tvorba fyzického lidského prostředí. Tato publikace je proto směřována ke všem, které toto téma zajímá. Texty v ní obsažené jsou de facto přerývavým řetězcem hledání a ptaní se, jakkoliv mají často manifestační charakter. Manifestují touhu se dobrat, ne zprávu o ukončeném.... celý text
Přidat komentář
Chtěl jsem, coby laik, nahlédnout do světa urbanismu. Nu... tahle kniha nebyla správná volba. Přišlo mi, že autor spíš komentuje, než že by něco vysvětloval.
Autorovy další knížky
2016 | Rukověť urbanismu |
2014 | Obec a sídlo. O krajině, urbanismu a architektuře |
1993 | Ústí nad Labem a okolí |
Jedna z nejlepších knih od českého autora, která se komplexně zabývá problematikou navrhování (nejen) města. Pro nezasvěceného možná chvílemi komplikované, ale např. pro úvod do studia architektury ideální. Jehlík vysvětluje všechny podstatné aspekty, se kterými se architekt/urbanista může setkat a jak by se s takovými výzvami měl vypořádat. Jehlíkův typický celostní přístup k architektuře/urbanismu ho řadí mezi jednoho z nejpokročilejších českých myslitelů architektury.