Oběti Jalty
Nikolaj Tolstoj-Miloslavský
Oficiální text: Stalinova "vojevůdcovská" nezpůsobilost vehnala v průběhu druhé světové války do německého zajetí miliony vojáků. Jeho nelítostná decimace všech vrstev národa, dokonce celých komunit, vedla generála Vlasova k rozhodnutí vytvořit armádu, která by ze dvou zel - Stalin a Hitler - porazila nejprve to větší, kterým se mu jevil Stalin. Stalin například po celou válku nepřistoupil k haagským konvencím o zacházení s válečnými zajatci a svým odmítavým postojem tak nepřímo způsobil tragický osud zajatců. Kromě vlasovců se proti bolševismu postavil také národ kozáků. Další skupinou stojící proti Stalinovi byli někteří příslušníci rozsáhlé bílé emigrace, jejichž potomci se mnohdy narodili již na Západě. Vedle nich se na konci války ocitlo v britském zajetí mnoho protikomunistických Jugoslávců. Více než dva miliony těchto lidí byly v letech 1944-1947 násilně navráceny do Sovětského svazu - podle dohod, jež Britové a Američané se Stalinem stvrdili na konferenci v Jaltě - v rozporu s řadou britských zákonů a ustanovení mezinárodního práva. Osudem těchto ubožáků byla buď okamžitá smrt zastřelením po návratu, či pomalejší umírání v táborech Gulagu. Vyvázli jen nemnozí...... O knize řekli či napsali - Alexander Solženicyn: Konečně je vylíčena a odhalena historie kruté zrady ze strany Západu na miliónech bezbranných lidí. Od té doby uplynulo již více než třicet let a odhalení již nemůže zachránit jedinou z obětí. Mohlo by však být varováním pro budoucnost. - The Times: Jednou z nejtemnějších skvrn v britských análech je násilná repatriace ohromného množství sovětských občanů na konci druhé světové války. Někteří spáchali raději sebevraždu, než by se vrátili. Řada dalších občanů byla zavražděna v okamžiku, kdy vstoupilu na sovětskou půdu. Další zemřeli za otřesných podmínek v sovětských koncentračních táborech.....hrůzná četba nejenom vzhledem ke strašlivému utrpení obětí, ale také kvůli chladnokrevné zaslepenosti britských úřadních činitelů a politiků, kteří jim připravili tento úděl. Knihu mohu všem doporučit. Čtení místy až brající dech, místy žaludek se zvedajícími. Někdo bude číst naráz. Někdo zatížený rodinnou minulostí bude muset činit přestávky k vydýchání se. Přesto je třeba znát minulost.... celý text
Literatura naučná Historie
Vydáno: 1998 , Elka PressOriginální název:
Victims of Yalta, 1977
více info...
Přidat komentář
Velmi smutná kniha o osudech jednotek které bojovali proti Stalinovy na straně Německa, ale i ruských válečných zajatců, gasterbaitrů, kteří byli nasazeny na nucené práce v říši a jejich satelitech. Celkový počet repatriovaných sovětských občanů , které vydali západní mocnosti v letech 1943 -1947 byl 2 272 000., zahrnuty i pobaltské, kavkazské národy. Stalin na začátku války prohlásil , žádní sovětští zajatci neexistují , ruský voják bojuje dokud nepadne. Smutný osud kozáků, zrada Britů v rakouském Lienzi je černá ostudná skvrna britské demokracie, byli vydáni i kozáci , kteří bojovali proti ,, rudým.. v roce 1920 a nebyli už ani sovětští občané měli francouzské státní příslušenství. Myslím generál Krasnov řekl ,, v roce 1920 Britové vyslali lodě do Dardanel, aby nás zachránili před bolševiky a nyní nás vracíte. Většinu repatrovaných čekala v SSSR smrt, nebo arktické pracovní tábory. Zločinem odsouzených do pracovních táborů bylo poznání nesocialistického světa a toho se Stalin bál. Velmi poutavě napsáno , množství historických odkazů dávám plný počet hvězdiček.
Mnoho nových informácii, o ktorých sa veľmi nehovorí a v o ktorých sa v školách dupľom neučí. Násilná repatriácia sovietskeho obyvateľstva je jednou z veľkých škvŕn na svedomí západných spojencov.
Kniha plná zajímavých pro mě a jistě i většinu čtenářů neznámých, ale přesto zajímavých faktů napsána autorem velice čtivou formou. Opět můžeme děkovat bohu kde a v které době jsme se narodili a že díky tomu nás nepotkaly osudy obětí Jalty.
Tahle kniha je určitě důležitá k doplnění historických znalostí, bohužel když se člověk blíží ke konci knihy zjišťuje, že je to vše vlastně podobné a opakující se, jakoby chtěl čtenář najít trošku statečnosti na straně Britů a Američanů, kteří se postaví rudé svini,alespon v případě děti a žen. Že to tak není za to, ale nemůže autor ten odvedl skvělou práci.