Objavovanie Ameriky
Nicholas Hordern , Simon Dresner , Martin Hillman
V prvej časti knihy sa hovorí o dobrodružstvách španielskych dobyvateľov, ktorí boli zároveň prvými objaviteľmi Nového sveta. Druhá časť s podtitulom Rieky osudu hovorí o Indiánoch, o tom, ako angličania objavujú nové zálivy a rieky, ako holanďania zakladajú Nový Amsterdam. Tretia časť má podtitul Premostenie kontinentu rozpráva o tom, ako Spojené štáty kupujú Louisianu, obchodníci s kožušinami prenikajú do vrchov ...... celý text
Literatura naučná Cestopisy a místopisy Historie
Vydáno: 1989 , Mladé letáOriginální název:
the conquest of north america, 1971
více info...
Přidat komentář
Tuhle velkou, tlustou knihu jsem si, světe div se, s sebou jednou vzala do nemocnice. Nevím proč, asi jsem zrovna nenahmátla žádnou detektivku, nebo už jsem příliš myslela na tu nemocnici, nevím.
Každopádně světe div se podruhé, já toho vůbec nelitovala, ba právě naopak!
Nový svět je totiž velice zdařilé a zajímavé vypravování o historii dobývání Ameriky, doplněné obrovským množstvím ilustrací.
Knihu jsem v té nemocnici kupodivu celou přečetla, i když má přes pět set stran. A dodnes v ní mám vylisované rostlinky z nemocniční zahrady, které mi tehdy nahrazovaly záložku.
Krásná kniha, která Vás je schopná uvést do základní problematiky objevování Nového světa. Přestože má okolo 500 stran, většinu tvoří dobové ilustrace a fotografie, které jsou jedním slovem dechberoucí. Pokud se budete chtít dozvědět o téhle úžasné etapě dějin víc, doporučuji spíš českou knihu "Moře, objevy, staletí" ta vše líčí daleko podrobněji, ale chybí jí zase obrazová stránka.
V době vydání u nás jistě nejlepší celistvá kniha o osídlování Nového světa se spoustou obrazové dokumentace. Četl jsem ji několikrát a vracím se k ní.
Na to, o jak starou publikaci se jedná, jde o obsahově i graficky velmi vydařenou a kvalitní publikaci dávající ucelený základní vhled do problematiky dobývání Nového světa.
Je až s podivem, že takto kvalitní západoněmecká kniha se tu před rokem 89 objevila, ale přeci jen je to už rok 1987. Výhodou toho je fakt, že překlad byl proveden pod dohledem historiků, což by v 90. letech dost možná nebyl.
Velice obsáhlé množství informací o kompletním osidlováním Ameriky. Velké plus jsou mnohé dobové a současné fotografie či obrázky, které přehledně prokládají text, tudíž čtenář má možnost vidět vizualizace tehdejší doby. Určitě pro každého, koho zajímá kolonizace nového světa.
Do této knihy jsem se zamilovala. A díky tomu i do tématiky Indiánů předkolumbovské éry a do dějin toho, co se dělo, když Kolumbus dorazil k břehům Nového světa. :)
Vyčerpávající pohled na Americký kontinent od jeho objevení až takřka po současnost. Kniha obsahuje spousty dobových ilustrací a fotografií. Komu imponuje tato část dějin Ameriky musí tuto knihu číst...
Skvela publikacia o objavovani americkeho kontinentu europanmi. Schvalne pisem europanmi, lebo .... sak viete, vikingovia a mozno... aj fenicania, egyptania. Ludia staroveku neboli na hlavu padnuti a su urcite indicie a dokazy.
Skvela aj po tolkych rokoch, radi sa k nestarnucim klasikam podobne ako Ceramove, Zamarovskeho diela. Hoci doslo uz k mnohym spresnujucim objavom hlavne v prehistorickej etape osidlovania kontinentu, co je tu vzdy v prvej kapitole kazdej z troch casti opisane, dokonca sa objavili a spresnili informacie o predmajskych civilizaciach, to ale nie je tazisko knihy... nasledujuce kapitoly o konkretnych zdokumentovanych udalostiach pokolumbovskych, su uplne dostacujuce a putavo napisane. A bohato ilustracne a mapovo dolozene. Proste krasa. Dobijanie majskej, azteckej rise, utrapy prvych cestovatelov za hladanim zlata, neskor uz vedecke expedicie, objavovanie severneho kontinentu spanielmi, francuzskymi lovcami kozusin, strety s indianmi, vsetko je tu strucne ale dostacujuco, putavo predstavene. A ked ja vidim nejaku mapku, som uplne spokojny a tych je tu pozehnane. Doporucujem najst v antiku kazdemu kto rad cita napr. uz toho spomenuteho Zamarovskeho, a trebars aj ludi zaoberajucich sa dejinami Spanielska, Portugalska, Francuzska, Anglie, a hlavne Ameriky.