Oblaka
Juan José Saer
Mladý psychiatr doktor Real převáží pětici bláznů z nejmenovaného města v provincii Santa Fe do Buenos Aires, aby je umístil do první psychiatrické léčebny na latinskoamerickém kontinentu, jejímž zakladatelem a ředitelem není nikdo jiný než slovutný doktor Weiss, jeho duchovní rádce a oddaný přítel. Zdánlivě nekonečná cesta pustou nížinou, během níž mladého psychiatra doprovázejí i vojáci, stopaři a prostitutky, je plná strastiplných příhod a nečekaných nástrah. Jeden z bláznů zažívá mystická vytržení, druhý zase svírá v pěsti celý svět, v jediné větě třetího se skrývá smysl universa, další se zase dokáže vcítit do zvířat. Lze stanovit hranici mezi rozumem a šílenstvím? Nebo snad oba pojmy splývají? Neutvářejí snad dějiny, tu velkou iluzi, jen bytosti stižené šílenstvím? Je oprávněné si myslet, že jsme dokonalejší a že toho víme o světě víc než kůň či kolibřík? Juan José Saer zůstává i v tomto románu věrný své tvůrčí vizi a soustředí zde základní stavební kameny své tvorby: úvahy o času a prostoru, o možnosti zobrazení skutečnosti a o nevěrohodnosti nástrojů – rozum, smysly a paměť –, jimiž zdánlivě postihujeme skutečnost.... celý text
Přidat komentář
Bohužel musím říct, že se mi kniha nelíbila. Nekonečně dlouhý začátek, ve kterém se připravujeme na výpravu, která trvala jen nepatrný zlomek knihy. A ty zdlouhavé popisy mi taky moc ke knize, která nemá ani 200 stran, neseděly. Přitom samo téma zní zajímavě a rozhodně šlo zpracovat nějak záživněji.
Po povídkové knize Místo trochu slabší kousek, ale i tak výborný román s pomalejší rozjezdem, ale o to hutnějším koncem. Popisy krajiny jak plátna barokních mistrů. Navíc samotný příběh je zajímavý náhledem na duševní poruchy, a jak se k jejich klasifikaci a léčbě přistupovalo v 19. století v Jižní Americe. Chování jednotlivých postav, a to i těch rádoby normálních, působí někdy trochu zvláštně, ale to už je Saerův styl. Doporučuji.
Štítky knihy
psychiatrické léčebny magický realismus Argentina argentinská literatura historické romány hispanoamerická literatura cesta, roadtripAutorovy další knížky
2012 | Pastorek |
2015 | Oblaka |
2014 | Pátrání |
2018 | Příležitost |
2016 | Místo |
Těšila jsem se na neobvyklou „road-movie“ v podobě konvoje bláznů, vojáků a prostitutek putujících divočinou. Ale tomu se věnoval jen závěr knihy a nebylo to špatné. Téma by určitě sneslo víc rozvinout a mělo dostat větší prostor. Naopak první více než polovina knihy mě trochu zklamala – byla to nudná kombinace chvalozpěvu na jistého akademika, který zaštiťoval vznik blázince, a popisu příznaků různých duševních onemocnění, což mi připomínalo zastaralou učebnici psychiatrie. A tak nakonec jen 3* za tu druhou půlku knihy.