Oblékání pravěku
Kristýna Urbanová , Jan Půlpán
Populárně naučná kniha "Oblékání pravěku" je psána jazykem vhodným pro laickou veřejnost, ale může být cenným přehledem pro profesionální archeology a muzejníky. Kniha je členěna do osmi kapitol. Sedm z nich povídá příběhy o oblékání lidí z různých epoch, od dob lovců a sběračů až po raný středověk, tedy historii odívání zhruba třiceti tisíc let. Osmá kapitola ukazuje čtenáři vývoj tvorby a konstrukce bot. Text je doprovázen řadou černobílých ilustrací nálezů souvisejících s oděvem a fotografiemi možných rekonstrukcí. Ty vznikaly průběžně od roku 2009 a byly zachyceny hledáčkem fotoaparátu několika různých tvůrců. I ti se podíleli na vzniku díla – svým jedinečným pohledem na předmět focení. Každý tvůrce vnesl do rekonstrukce oděvu a jeho zachycení svůj náhled a uchopení celého tématu. Kniha vypráví, jak mohla vypadat oděvní kultura pravěku, jak se vyvíjela, měnila v detailech i celku a také mizela. Rozhodně není dogmatická. Nebylo v moci této publikace rozebírat do všech detailů množství kultur, které se na našem území v průběhu pravěku vyskytovaly, ani to ostatně nebylo jejím cílem. Byli bychom rádi, aby ve vás vyvolávala otázky, měnila úhel vašeho pohledu na minulost, na naše prapředky, dovedla vás k touze po poznávání.... celý text
Přidat komentář
Jakožto milovník historie věnující se living history doby láténské a římské jsem nad touto publikací málem dělal radostí veletoče. Kniha je plná mnohdy jinde obtížně dosažitelných informací ohledně odívání našich předků od doby kamenné až po raný středověk, potažmo Velkou Moravu. Kniha je plná krásných fotografií a za ten investovaný peníz mi rozhodně stála.
Skvělá publikace pro milovníky historie a odívání! Provede vás obdobimi od lovců mamutů až po první křesťany a zkoumá jak se asi lidé v těch dávných dobách šatili,zdobili a obouvali.Vybaveno množstvím kreseb a fotografií,vřele doporučuji!
Překvapilo mě vysoké hodnocení knihy, protože natolik dokonalou ji bohužel neshledávám, i když jsem se na ni moc těšila. První potíží je neskladný formát, pravděpodobně zvolený proto, aby vynikly velkoformátové fotografie rekonstruovaných oděvů na modelech, mající za cíl nás přenést do dané doby. A to je další potíž: kniha mapuje vývoj odívání na území naší republiky až do raného středověku, pravěk samotný pochopitelně tolik místa nedostal, protože chybí nálezy. Dále mi místy připadalo, že kniha líčí spíše obsahy nalezených hrobů než odívání, tedy sklouzává místy spíš do archeologie. Prameny jsou uvedeny až na konci, ale bez souvislosti s textem. Nejvíc nedůvěry ve mně vzbudila samotná sazba textu, která občas zopakovala odstavec nebo vynechala místo, nepočítám i překlepy. Z tohoto důvodu mi kniha přijde nepříliš důvěryhodná co do odbornosti. Pro mě jako laika obsahovala naopak mnoho odborných výrazů z oděvnictví, bez slovníčku.
Přijde mi, jako by autoři smíchali dvě věci a dohromady to prostě neladí. Buď chci prezentovat a rekonstruovat oděvního ducha doby, nebo chci podrobně předkládat historické důkazy.