Obory budoucnosti
Alec Ross
Dokážeme se přizpůsobit měnící se povaze práce? Které dovednosti by měly rozvíjet naše děti? Může obava z kybernetické války rozpoutat další závody ve zbrojení? Autor nabízí zasvěcený a informovaný pohled na přicházející změny v oborech, které nejvíce ovlivní naši ekonomickou budoucnost, počínaje robotikou a umělou inteligencí přes kybernetickou bezpečnost a komerční využití genomiky až po dopad digitálních technologií na peněžní trhy. Nový a vrcholně erudovaný pohled na obory, které nejvíce ovlivňují ekonomickou budoucnost lidstva.... celý text
Ekonomie a obchod Sociologie, společnost Technika a elektro
Vydáno: 2019 , ArgoOriginální název:
The Industries of the Future, 2016
více info...
Přidat komentář
Vystudovat Barclay nebo Stanford, poté rozjed podnik zabývající se robotikou či zpracováním "velkých dat" a to nejlíp přímo uprostřed Silicon Valley. No a když to náhodou nevyjde, pak je tu ještě možnost uchytit se jako bojovník s kyberzločinem.
To nezní zrovna jako návod na rekvalifikaci pro řidiče kamionů.
Kniha by se spíše měla jmenovat: Prominentní obory budoucnosti.
Některé predikce jsou sporné, mnohé už neplatí, ale co čekat od futurologické knihy, kterou jsem začal číst, až pět let po vydání (originálu). Podobné tituly budou pravda vždy postrádat nadčasovost. I tak se ale dá k pár užitečným informacím dostat.
Doporučing bohatým investorům, chytrým dětem bohatých investorů, hackerům a všem svrchovaným vládcům zemí třetího světa.
Neviem, či je to tým, že som prečítal už niekoľko kníh o moderných technológiách a ich úlohe vo svete (Everybody lies; Být tak strojem; Čtenáři, vrať se...), ale táto kniha mi neposkytla takmer žiadne nové informácie. Navyše autor píše príliš populárnym jazykom, nezachádza do detailov, neustále kĺže po povrchu. Pridáva množstvo vlastných pozorovaní, ktorým ale chýba exaktnosť. Štýl autora by som označil za chlapecký a nadšený, ale nerozvážny. Z názvu knihy som čakal, že sa kniha bude venovať vzdelávaniu, ale väčšina knihy je len popis spoločností v nejakej oblasti (biotechnológie, robotika, informatika...) a výťah z rozhovorov s zakladateľmi spoločností. Často mi kniha pripomínala sebarozvojové príručky: "Pozrite sa na tohto CEO, aj vy môžte byť ako on." Túto knihu môžem doporučiť ako intro k moderným technológiám. Ale ak sa v oblasti pohybujete, nedá vám nič.
Ač se mohou témata diskutovaná v Oborech budoucnosti jevit na první pohled jako složitá, neklade kniha na čtenáře v podstatě žádné nároky, co se odbornosti týče. Naopak. Čím míň toho ví, tím lépe. Bohatě stačí, aby se něco dozvědět chtěl. Styl populárně naučné eseje, členění do řady podkapitol a krátké odstavce čtení ještě více usnadňují. Je tedy zřejmé, že titul není určen třeba aktivním těžařům kryptoměn, ale spíše lidem, kteří si pořád nejsou jistí, co že to ten blockchain vlastně je, a byli by rádi, kdyby jim to někdo konečně srozumitelně vysvětlil.
"Obory" však nevyhnutelně trpí stejným neduhem, jako všechny tituly, které se snaží nahlížet do budoucnosti. I ony stárnou rychleji než vakcíny Pfizer v poušti a jejich trvanlivost je, na rozdíl například od publikací, jež se věnují, dejme tomu, druhé punské válce, značně omezená příchodem oněch dní budoucích.
Pět let po vydání originálu tak můžeme místy jen pobaveně sledovat, jak naivní i čelný odborník svého času byl a kolik z jeho růžových vizí zůstalo nenaplněno.
O technologie a jejich dopad na budoucnost se celkem zajímám a i přesto jsem v knize našel plno zajímavých informací a pohledů na problematiku. Každopádně, kniha je zacílená hlavně na čtenáře, kteří se v nových trendech ještě tolik neorientují a chtějí si udělat ucelený obrázek, jak technologie budoucnosti můžou (ale také nemusí) ovlivnit třeba i jejich obor (finančí služby, automobilky, medicína a genetika, státní správa apod.). Kniha je psaná velmi čtivě a skláním se před autorem, že dokázal i celkem srozumitelně vysvětlit Bitcoin a pojem blockchainu, v kterém jsem se i já do této chvíle hodně plácal.
Na závěr použiji citaci z knihy, která můj pocit z celého textu a budoucnosti vystihuje naprosto přesně: "Ti, kdo mají rádi věci pod kontrolou, to v 21. století nebudou mít lehké."
Kniha připomíná esej v popularizačním časopise, která shrnuje novinky v oboru. Jen teda s tím problémem, že originál knihy je starší a překlad jen prodloužil dobu vydání. Obsažené informace nejsou nadčasově a jejich hodnota bohužel strmě klesá. Pro někoho kdo nesleduje novinky za posledních 5 let může být kniha v něčem poučná, ale určitě lze na trhu najít lepší knihy
velmi subjektivní pohled autora, čekal jsem daleko hlubší a fundovanější vhled do dané problematiky, podložený ověřenými zdroji; pokud se nejedná o žánr nějakého ego-dokumentu (pamětí, úvah apod.), pak lze těžko vycházet - při tak velké generalizaci dat a informací - pouze z vlastní zkušenosti (lze brát vážně úsudek o ekonomickém stavu státu, nebo dokonce kontinentu z osobního rozhovoru s ředitelem jednoho koncernu, vědcem z jedné univerzity, ekonomem z jedné instituce, či soukromým podnikatelem?)
Text z roku 2016. Je zajímavé, jak částečně je to vlastně už historie. Je zajímavé číst o Ukrajině, anexi Krymu v době, kdy probíhá válka na Ukrajině. Je zajímavé číst o AI, když ChatGPT je ve verzi 4. Názory autora v knize mi nesedí, nevyhovují ani jeho myšlenkové argumentace, názory. Celkově rozporuplný názor na knihu mám, na jedné straně jsem rád, že jsem knihu si přečetl, na druhou stranu by se moc nestalo, když bych ji nečetl. Žádné velké zklamání, žádné velké nadšení.