Obraz Doriana Graye

Obraz Doriana Graye
https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/361397/bmid_obraz-doriana-graye-RhR-361397.jpeg 4 6841 6841

Jediná rozsáhlejší próza Oscara Wilda předvádí na fantastickém příběhu aristokrata, jemuž kouzelná moc propůjčila věčnou krásu a mládí, rozpor mezi morálkou a estetickým prožitkem – zatímco Dorian Gray zůstává stále dvacetiletý, jeho dokonalá podoba na plátně stárne a oškliví podle toho, kolik dívčích srdcí zlomil a kolik nadějných mladíků přivedl do zkázy.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Emil Šolc

The Picture of Dorian Gray, 1891

Valentine
10.05.2013 3 z 5

Dechberoucí příběh o nevinném lidském nitru proměněném zkaženým vlivem touhy, zášti, závisti a podlosti. Příběh o lásce k životu a posedlosti smrtí. Jen bez těch nudných popisných pasáží by jistě byl o mnoho lepší...

Dáma s hrnstjm
02.05.2013 4 z 5

Obraz Doriana Graye je zvláštní a nadčasovou knihou. Příběh dokazuje, že prostředí dokáže změnit člověka (aniž by o to stál) a že nezřízený život má následky (aniž by s nimi třeba počítal). To prostě bude platit pořád. Nevěděla jsem přesně, jak kniha skončí, posledních pár stránek jsem přečetla s velkým napětím a musím říct, že příběh pro mne skončil spravedlivě - nebyla jsem v šoku, spíš jsem cítila takové zadostiučinění: "Dobře mu tak..."

Kájula
23.04.2013 5 z 5

Tato kniha je velmi zajímavá. Myslím, že každý v ní našel kousek sebe. Bylo neuvěřitelné pozorovat tu změnu povahy a pohledu na svět jednoho člověka. Velmi mě překvapilo, jak se Dorian z milého a nevinného chlapce proměnil ve vraždící a bezcitné monstrum. Tady se velmi hezky ukázalo, že krása neznamená vše a také, co vše pro ni lidé i přesto jsou schopni udělat. Krása je pomíjivá a lidé jsou malicherní. Tady v tomto díle to autor dokonale popsal. Kniha mě uchvátila a jsem ráda, že jsem si ji mohla přečíst a vzít si z ní něco hezkého do života.. uvízla mi už asi navždy v mysli..a jsem za to ráda. Je až neuvěřitelné, jak některé knihy dokážou ovlivnit život člověka i po tolika letech. Nedokážu si představit život bez knih a snažím si z každé něco vzít (z těch co jsou kvalitně napsány), jsem vděčná, že je možné číst si myšlenky lidí, které nemáme šanci poznat v reálném životě, ale máme šanci přečíst si o tom, o čem přemýšleli, čím žili..všechny jejich myšlenky a názory..je to úžasné a nechápu lidi, kteří to nevidí..

exitus
19.04.2013 5 z 5

Jak hodnotit knihu, jejíž téměř každou větu jsem měla chuť podtrhávat nebo rovnou tesat. Forma je asi o chlup lepší než příběh, nicméně i ten je poutavý a velice děsivý.

SamDarkness
08.04.2013 5 z 5

Na první pohled se to může zdát jako obyčejná kniha, ale pravda leží jinde. Osobně si myslím, že tato kniha není pro každého. Zejména některé strany, na kterých má např. Lord Henry své monology , jsou opravdu velmi složité, filosofické.
Proto tato kniha nemusí bavit každého. Ale určitě "Obraz Doriana Greye" patří mezi klasiku a to oprávněně.
Skvělé dílo, krásný příběh ... :)

vejik
04.04.2013 4 z 5

Moc pěkná knížka, četla jsem několikrát a ráda se k ní vracím :)

kolodze
04.04.2013 3 z 5

Jak jsem se na tuhle knihu těšil, tak mě nakonec dost zklamala ale to už tak někdy bývá,že když se na něco hodně těšíme nakonec nás to může spíš zklamat.Rozhodně to není špatná kniha jen jsem od ní asi čekal moc.

safirkaa
02.04.2013

Hodně hezký článek povinné četby. Má krásnou pointu "mezi řádky". Řekla bych dost nadčasová, Dorian i Henry jsou spíše z dnešní doby.

Kůstka
18.03.2013 3 z 5

Sice opravdu dobře vymyšlený příběh a zajímavé téma, ale způsobem, kterým je to napsáno, tak ten se mi moc nezamlouval. Uprostřed knihy byla jedna kapitola s 20 stranami, která byla vážně šílená a úplně zbytečná, popisování toho, co všechno sbíral, aby se zabavil.. Brr, musela jsem to přeskočit. Některé věty lorda Henryho byly skvělé a pravdivé, prostě ze života, ale i tak jsem se těšila, až budu mít dočteno.

Mark13
16.03.2013 4 z 5

ANO, pěkná kniha. :) Netřeba se více vyjadřovat, většina asi zná. Chyby se v ní najdou, ale kdo nečetl, ať si přečte, určitě neprohloupí. :)

undergrounds
15.03.2013 4 z 5

Fakt krásne sarkasticky-cynická knižka :) ... oplatí sa pozastaviť a zamyslieť sa nad myšlienkami lorda Henryho (možno je to aj autoportrét samotného Wildea).

tibby
10.03.2013 4 z 5

Chtěla jsem si knížku přečíst už hrozně dlouho, protože mě postava a příběh Doriana Graye fascinoval...Musim říct, že za sebe nemůžu dát stoprocentní hodnocení, protože opravdu byly pasáže, které mě nebavily, viz. vyjmenovávání Dorianových sběratelských pokladů, které bylo na x stránek...Chvílemi jsem se dost nudila... Tyhle části mi ale bohatě vynahradily pasáže s lordem Henrym, protože jeho názory a proslovy mě naprosto fascinovaly a uchvacovaly...A potom ta postupná Dorianova proměna...Až do toho osudovýho okamžiku, kdy spáchal ten největší hřích...Prostě...Tahle knížka je v mnoha směrech fascinující, i když občasné (pro mě) nudné pasáže jsem tak nějak přetrpěla...

"Pro všechno mohu mít porozumění, jen ne pro utrpení...Je příliš ošklivé, příliš děsivé, příliš skličující... V tom moderním porozumění pro bolest je něco chorobného. Porozumění bychom měli mít pro barevnost života, pro jeho krásu. Pro jeho radosti... Čím méně se mluví o životních strastech, tím lépe..."

Evik1
06.03.2013

Kniha byla p

Holubicka87
06.03.2013 2 z 5

Kniha mi přišla na první dojem velice zajímavá, ale postupem času mě začala docela nudit a děj jsem příliš nevnímala. Dokonce to došlo až k tomu, že jsem pár stránek přeskočila a dočetla závěr, protože jsem přesně tušila, co se tam odehraje. Myšlenka knihy byla zajímavá, ale celkový děj mě nedokázal do knihy vtáhnout a užít si ji od začátku až do konce.

Jadla
04.03.2013 4 z 5

Jistě fascinující kniha, ale já se s ní musela děsně prát. Když nesnáším hlavního hrdinu, těžko se mi čte celá kniha.

Andrejz
14.02.2013 4 z 5

Strhující knížka. Ovšem do zkázonosných úvah lorda Henryho jsem se raději moc neponořovala. Při čtení některých pasáží mi úplně běhal mráz po zádech.

SaDiablo
13.02.2013 3 z 5

Čekala jsem trochu víc. Četlo se to dobře, člověk se snadno začte, ale bylo tam na mě až moc filozofických úvah... Mám ráda citáty a hlubokomyslné výroky, to jo, ale na konci jsem byla ráda, že jsem ráda, nevím, jak to. Třeba až ji budu číst znovu, přijde mi to zase jiné a třeba i lepší. :)

Makovník
04.02.2013 1 z 5

Děj knihy je velmi potlačen a převahují zde úvahy, které mě velmi nudily, a tak jsem se nevyhnul toho, že jsem pár stránek musel přeskočit. Vlastní obsah knihy by se dal popsat velmi rychle... Ale poslední stránka knížky byla dobrá, celkový nápad motivu knihy byl však velmi zajímavý a dobrý.

nikorka
30.01.2013 5 z 5

Ešte som túto knihu ani nedočítala, a objednávam si ju už :) Myšlienky, ktoré sú tam, no wau! Už ma nebaví si ich písať do počítača, lebo je ich veľa. Radšej ju budem mať v knižnici :)

2115
30.01.2013 1 z 5

Osobně mě tahle kniha vůbec nenadchla a musela jsem se hodně nutit, abych ji dočetla dokonce...