Obraz Doriana Graye

Obraz Doriana Graye
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/464834/bmid_obraz-doriana-graye-MHx-464834.jpg 4 6838 6838

Babsy
08.02.2018 3 z 5

Další z klasik. Co se týče příběhu, již známá krásná věc.. Co se týče četby samotné, já se zkrátka nemohla začíst a když už ano.. tak jak tu všichni píšou, bylo to spíše za trest. Sotva jsem se prokousala do konce. Za mě bych doporučila audioknihu nebo film.. ta pionta je stejná a z knihy jsem nic navíc neměla.

PavlínaAlžběta
04.02.2018 5 z 5

Oscar Wilde, můj milovník klasické literatury už od povinné četby a to už je let. Kdo nezná toto slavné dílo, jako by snad nebyl, i když nevím zda mladé čtenáře tento román nadchne. Nebudu odříkávat příběh, který známe velmi dobře, a čtenáři ho najdou v anotaci, ale ať jsem četla knihu před 15 lety či poměrně nedávno, stále je to vynikající počin úchylného genia. Námět je dokonalý a nadčasový na tehdejší dobu. Příběh není dlouhý, děj je protkaný filosofováním z doby viktoriánské, s prvky hororu. Možná zdlouhavé popisy, které jsou tak realistické nemusí zaujmout. Já právě tyto popisy na díle mám velmi ráda. Hrdinu budete nenávidět už počátku, to je samozřejmé, ale takto detailně propracovaná postava s odporným, bezcitným charakterem se nenajde v žádném románě. Přesto hrdina v ději stále krásný a mladý, zatímco jeho" pravý" obraz prohnilý, odporný. Závěr nepřekvapí a dílo je završeno probodnutím odporného člověka s ještě odpornější duší.

boxas
01.02.2018 5 z 5

Kniha je bezkonkurenčně skvělá. Já ji ovšem posouchala jako audioknihu a upřímně řečeno dlouhé hudební předěly mi po nějaké době šly na nervy. Za to ovšem Dorian Gray nemůže... :-)

Lu_Si
27.01.2018 5 z 5

Krása, Wilde je prostě legenda. Doporučuji i film s Colinem Firthem. Ale kniha je kniha :)

gersie
25.01.2018 5 z 5

Je to bez pochyby vynikající dílo.....,jen jestli to také ocení školáci ve své povinné četbě ?

Christine-Marie
18.01.2018 5 z 5

Překvapilo mě, jak se to dobře čte a jak jsem do toho čím dál tím víc ponořená :D
Určitě si od Oscara Wilda ještě něco přečtu. Líbí se mi jeho styl psaní s citlivým, přesto úderným popisem :)

MarketaK.1
16.01.2018 4 z 5

4 hvězdičky jen kvůli té dlouhé, nudné, popisné kapitole. Všem doporučuji, dokonalý příběh!

Klichem1
12.01.2018 2 z 5

Zaujimavy pribeh a postavy priam jak vykresane z papiera. Bohuzial mi radost z čítania kazili niektoré nezaživné vsuvky opisujuce veci ci miesta. Tiez to 19. storocie nie je zrovna moj salok kavy. Skor by to pre mna chcelo remake zasadeny do pritomnosti

EvaFialova
23.12.2017 3 z 5

(Pozor, prozrazuje závěr knihy.)

Příběh není příliš dlouhý, ale přesto mi z nějakého důvodu chvíli trvalo, než jsem se knihou prokousala. Můj názor je na knihu dosti rozporuplný a má několik stran, asi jako Dorianova duše. Na můj vkus tam byly místy až příliš dlouhé pasáže, kde autor popisoval Dorianovu vášeň pro gobelíny, oděv, hudbu….Někdy čtenáře příliš unavovaly.
Také na začátku mi dělalo problém vstřebat všechny Henryho filozofické názory a myšlenkové pochody. Samozřejmě tam byly i pasáže, které mě okouzlily. Nejlepší byl asi závěr, kdy Dorian probodne vlastní zvrácenou a prohnilou duši.

Další obdiv patří autorovi, který dokázal, abych nenáviděla hlavní postavu. Již na začátku se mi zdál být jeho charakter něčím zvláštní. Ale postupem jsem ho začala víc a víc nenávidět. Jeho neskutečnou prohnilost duše, sobecké jednání a rozmar, v jakém žil. Nezáleželo mu na nikom, pouze na jeho kráse.

Myslím si, že autor v knize splnil přesně to, co chtěl. Ukázat člověku zkaženou duši, nepřikrášlený svět. To, že povrchní krása není všechno.
„Definovat znamená omezovat.“ (citát z knihy)

_Peprmintka_
13.12.2017 5 z 5

Vrcholné počtení, doporučila bych všem k maturitní četbě. Většinu knihy sice spíše zabírá jakési filosofování, než samotný děj, ale zde mě to vůbec neunavovalo. Naprosto mě odivuje, kolik šíleně zvrácených a pobuřujících myšlenek tahle kniha skýtá a kolik mi jich připadalo nesmírně místných a podmanivých. Kde začíná nevinná touha po rozkošti a kde se vášně už prohlubojou v něco bezcitného a nelidského? Až mi bylo líto knihu číst rychle, jen aby mi žádná myšlenka neutekla. A zde nebudu lhát - nečte se to vůbec snadno, ale ještě hůře se to odkládá. Naprostá lahůdka, zakapaná špetkou hororu a mysteriózna. Poklad mezi povinnou četbou.

Pišingr
12.12.2017

Potřebuju novou kategorii: rozectene...

Kopta
10.12.2017 4 z 5

Hlavně dílo do povinné četby. Vedlejší forma je už asi to, že jde o v celku rozporuplné dílo. Tím, že dokáže být naprosto strhující a zajímavé, ale potí nezměrně nudné a nezáživné. Mohli jsme být ušetřeni několika nudnými pasážemi a koza popřípadě kniha by zůstala celá. Chtěl bych tvrdé tři, ale za skvělou pasáž ohledně vraždy a hlavně i za v celku geniální poselství hodnotím pozitivněji.

Pohodová
07.12.2017 5 z 5

Prožívala jsem dej s hroznou představou, kolik lidí by mě vyděsilo, kdyby měli svůj obraz i oni a já je mohla vidět.

Federer19
27.11.2017 5 z 5

Velmi milé překvapení, kniha mi prostě "sedla". Miluji starou viktoriánskou atmosféru, mysteriózní náměty, záhady a ani ta filosofie mi až tak nevadí, takže tuhle knihu jsem celkem slupnul. :)
Neznám příběh, který by tomuto byl podobný, naopak svou originalitou by měl být inspirací dnešním autorům, aby zkusili vytvořit něco, co tady ještě nebylo.

Adelaide777
24.11.2017 5 z 5

Oscar Wilde nezklamal - hezký a tajuplný příběh o chlapci, který kouzelnou mocí zůstává stále mladý. Místo něj však stárne obraz, který je také odrazem jeho duše.
Zajímavé čtení, které všem vřele doporučuju.

ferda16
23.11.2017 4 z 5

Další z knih, které ač povinně, jsem si ráda přečetla. Zajímavý příběh a fascinující myšlenka.

Rawen616
22.11.2017 4 z 5

Vynikající a kdyby to Oscar ještě trochu pokrátil a ubral trochu vaty a přidal trochu více z rozpadu Dorianovi osobnosti, tak by to bylo přímo dokonalé. Výborný zdroj nadčasových kritických myšlenek a citátů a samozřejmě celkově originální nápad se stárnoucím obrazem. Asi už chápu, proč to Oscar ve své době se svými názory neměl lehké.

Disinka
20.11.2017 5 z 5

Výborné dílo i když pro mě osobně dosti těžké - krs to filozofování o všem možném.... příběh Doriana velice chytlavý... když byly pasáže se zamyšlením tak už jsem se podvědomě těšila až to skončí a začne se zase odvíjet dál jeho příběh...

Chesterton
20.11.2017 3 z 5

Pro mě nejlépe vystihl knihu Kozel :) Zvláštní kniha, co stojí ze přečtení.

Ginosaji
19.11.2017 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem doteď četla! Od začátku do konce mi přišel styl psaní poněkud monotónní, avšak po dočtení mi proběhlo hlavou, jak jedinečné toto dílo opravdu je.