Obrázky z Holandska

Obrázky z Holandska
https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389927/mid_obrazky-z-holandska-3TK-389927.png 4 195 195

Cestopisné fejetony o Holandsku doplněné Čapkovými kresbami. Do Holandska cestoval na kongres Penklubů v Haagu v roce 1931 spolu s F. Langrem a E. Konrádem.

fmash
28.12.2011 5 z 5

Dosti zobecňující (a snad proto tak nadčasové) Čapkovy popisy holandských reálií, národní povahy a myšleného vztahu malého národa ke zbytku Evropy z hlediska umění i průmyslu. Zvláště v tom posledním volí Čapek lehce nabádavý tón, když promlouvá ke čtenáři českému, příslušníku jiného malého evropského národa. A je třeba říct, že jeho postřehy jsou trefné a moudré. A rovněž působení času nepodléhající.
Navzdory poslednímu vývoji, především demografickému, kvůli ktermému jsme dost možná svědky počátku konce dosavadní po staletí budované podoby malého přímořského království, se to viditelné od časů Čapkových příliš nezměnilo. I to je velmi zajímavé, zvláště pro čtenáře, který se chystá na výlet po holandském venkově či na plavbu po kanálech. Nebo který si svůj zážitek rád připomene. K tomu účelu je Čapkovo přívětivé povídání jako stvořené.

WEIL
10.08.2011 2 z 5

V době, kdy nám K. Čapek přibližoval Holandsko, dnešní nizozemí, tak to bylo úplně jiné království, než je dneska.

Jakubisko
04.07.2011 4 z 5

Čapek by snad mohl napsat i příbalový leták k Aspirinu a nadchl by mě. Nevím čím to je, ale u všech jeho cestopisů jsem se od začátku do konce neubránil přiblblému úsměvu...