Obsluhoval jsem anglického krále

Obsluhoval jsem anglického krále
https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/243/bmid_obsluhoval-jsem-anglickeho-krale-kSJ-243.jpeg 4 1805 1805

Od dvacátých do padesátých let prožívá svůj příběh od mládí snaživý a podnikavý muž, který touží po bohatství, po lásce a uznání ve své profesi a poznává život od vybrané společnosti a velkého světa po věznění a osamocení v opuštěném pohraničí, kde končí jako cestář. Existenciální téma autor nepojímá tragicky. Hlavnímu hrdinovi samota umožňuje zbavit se touhy po majetku a uznání, zbavit se lpění na nich a dojít ke svérázné, prosté filozofii života, kde se hořkostí a samotou platí za požitek krásy a svobody.... celý text

HonzinaS
09.07.2015 5 z 5

Výborná knha, debilní film

Katela
12.05.2015 4 z 5

Hrabala já prostě můžu!
Groteskní, dětský hrdina, ten malý pikolík si mě získal! Zase ta touha být výjimečný, být tou "jedničkou", která nikdy nebude naplněna!
A jak krásně to končí!

Felsenberg
27.04.2015 5 z 5

Obsluhoval jsem anglického krále. Nádherná kniha mistra Hrabala. Ostře sledované vlaky mne bohužel neuzaujaly, s anglickým králem jsem zezačátku díky souvislém textu bojoval. Stejně jako většina lidí zde. Dostala mě barvitost jazyka, emoce, hloubka, opravdovost pana Hrabala. A postava a život jednoho malého pikolíka, který prošel neuvěřitelným životem a stal se při malé postavě velkým člověkem. Naprosto nesouhlasím s názorem, že Hrabal je materialistiký blb a malý velký hrdina knihy hloupým, což zde v komentářích zaznělo. Chápu velkou část žen, které knize nemohou přijít na chuť a vžít se do toho malého zvláštního mužíčka. Někdy je velmi těžké přejít řeku pohlaví a pochopit mužskou polovinu lidstva, která ženám často mává nejen rukou, ale i penisem. Proto mají můj obdiv ženy, které v sobě našli citlivost, empatii a pochopení pro zavláštní život jednoho malého pikolíka.

feex8
05.04.2015 5 z 5

Bola som prekvapena, ako sa mi kniha zapacila. Putave citanie, plne humoru aj smutku.

Moje hodnotenie: 85%

Daniel.95
13.03.2015 4 z 5

Zajímavá a vtipná kniha která znázorňuje postupnou proměnu hlavního hrdiny, místy vtipná, místy smutná ale i tak skvělá! Film jsem neviděl a ani ho vidět nechci, nechci si zkazit dojem z knihy. Popravdě sem nikdy neviděl souvětí přes 2 stránky, ale zvyknout se nato dá.

EvzenTomecek
28.02.2015 4 z 5

Kniha je doslova přesycena mnoha různými příběhy. Čtenář má snad až někdy problémy se zorientovat, ale já jsem vysokou dynamiku vyprávění uvítal. Nechci tady popisovat obsah, který známe všichni stejně, ale rád bych uvedl, že zde trefil pan Hrabal hřebík na hlavičku. Kniha ve mně totiž zanechala něco, co autor jistě chtěl, aby ve čtenáři zanechala - je to zamyšlení: co je v životě opravdu důležité?..

mi-380
25.02.2015 5 z 5

V roce 2008 jsem na ČSFD hodnotil film jako běžnou ilustraci knihy (70 %). A teď něco o knize (100 %). Autor a já jsme se někdy v době revoluce sešli v Hájence a u piva jsme jeho knihy (hlavně OJAK) probírali až do rána. BH byl zjevně potěšen mou znalostí jeho díla a mladickým zápalem, takže jsme si sedli sami ke stolu, abychom měli klid. Diskutovali jsme takhle tenkrát poprvé a naposledy, ale stálo to za to. Jsem hrdým majitelem prvního vydání z roku 1982.
(Kniha má aktuálně 518 hodnotících a průměr 80 %.)

cucíno
13.02.2015 5 z 5

Další úžasná kniha B. Hrabala. Krásné svědectví o dobách minulých z pohledu p. Dítěte. Svérázné vyprávění, které je pro autora tak příznačné.

Vy potomstvo blbé, zlé a zločinné. Tohle mi v hlavě utkví snad nadosmrti.

Kismar
06.01.2015 5 z 5

Skvělé a vtipné četní, ale najít někdy tečku je občas problém.

Matt Baker
04.01.2015 5 z 5

De mého názoru lepší než Postřižiny. Postavu číšníka Jana Dítěte jsem si oblíbil, stejně jako filozofii celého díla. Možná také proto, že sám jsem vystudovaným číšníkem.

Posli
20.12.2014 3 z 5

Dělalo mi opravdu velký problém zvyknout si na Hrabalovu formu psaní. Dlouhé věty, žádné odstavce. Ztrácela jsem se a bylo to pro mě ze začátku velmi namáhavé. Prvních několik stran mi děj moc neubíhal, a tak jsem si vůbec říkala, jestli to přečtu. Nakonec jsem si na autorovo psaní zvykla a příběh byl stále zajímavější.

ripo
07.11.2014 5 z 5

Toto som čítal niekedy okolo roku 1987 ... Rozmnožený výtlačok strojopisom cez kopirák na prieklepový papier. Chrochtal som blahom. Fantasticky ľahko sa to čítalo. Odvtedy som si pána Hrabala zamiloval.

wiix
06.11.2014 4 z 5

Milé a zábavné, vetná skladba a voľba replík= dokonalé. Koncu už chýbalo palivo, pripomínalo to Forresta Gumpa, no napriek tomu odporúčam.

medvěd
19.09.2014 5 z 5

"...život,když se trošku povede, tak je krásnej, tak krásnej...." k tomu není co dodat, prostě mám rád pana Hrabala

knihamouder
16.09.2014 2 z 5

Když v TV běžela upoutávka na film a vznikla velká reklama, čekala jsem hodně jak od psané formy, tak té televizní. Byla jsem zklamaná. Styl v této knize mě nenadchnul. Shlédla jsem i film a musím sem napsat, že to nejlepší z filmu ukázali právě v upoutávce. Nic pro mě.

Eviik
19.08.2014 2 z 5

Skvělý autor, ale ty předlouhá souvětí.

Aaron Lewis
14.08.2014 1 z 5

Neuvěřitelně nudná kniha! Průměrná velikost odstavce byla na celou jednu stránku a jedno souvětí se skládalo snad z deseti, možná i dvaceti vět. To bylo sice zajímavé a i vtipné, ale jinak celý děj mě vůbec nezaujal. Musela jsem se nutit, abych to dočetla. Prostě hrůza. Hlavní hrdina byl nějaký debil (omlouvám se za ten výraz, ale jinak se to říci nedá), jak uvažoval atd. Možná ke konci, když bylo o válce a jejich následcích, našla jsem v knize pár zajímavých odstavců, ale to je tak všechno. Znova to číst rozhodně nebudu a nikomu tuto knihu nedoporučuji!

Líbila se mi věta „Potomstvo zlé, blbé a zločinné.“

1v8na
05.08.2014 2 z 5

Kniha se mi jaksi moc nelíbila, nemám ráda dlouhá souvětí, která jsou na čtvrt stránky. Opravdu jsem se v těch větách trochu ztrácela.

Illaa
22.07.2014 1 z 5

Mně se kniha bohužel vůbec nelíbila. Navíc film jsem neviděla a asi jsem od tohoto příběhu očekávala mnohem více. Styl Hrabalova psaní na mě ani trochu nezapůsobil, způsob jakým používal dlouhá souvětí na několik stran na mě spíše působil chaoticky a někdy velice nepřehledně. V některých pasážích mi také vadilo, že několikrát je pořád opakováno to samé dokola a některé věty mi už přímo lezly krkem jako například: Jak neuvěřitelné se stalo skutkem... Abych ale jen nekritizovala, musím uznat, že některé scénky jsou velice humorné, až jsem někdy žasla, co autor dokáže vyplodit viz.scéna pečení velblouda, peprné popisy milostných praktik atd.

Koňadra
13.07.2014 5 z 5

Nádherne plynúce rozprávanie. Nakoniec ... Hrabal bol veľký rozprávač. Určite stojí za prečítanie. Len si nepozrite film. Alebo aspoň nie pred čítaním, napriek tomu, že Menzel kedysi Hrabala "uměl", toto nevyšlo.