Od Heinleina po Aldisse - Cesta k science fiction IV.
James E. Gunn
Rozsáhlá série antologií Cesta k science fiction byla vydána již v řadě jazyků a patří k základní četbě pro každého, kdo se zajímá o tento literární žánr. Toto je třetí část zahrnující tzv. Zlatou éru SF.
Povídky Sci-fi
Vydáno: 1994 , AFSF - Asociace fanoušků science fictionOriginální název:
The Road to Science Fiction. 3, From Heinlein to Here
více info...
Přidat komentář
Sbírka sci-fi povídek anglo-amerických autorů Od Heinleina po Aldisse s podtitulem Cesta k science fiction, kterou dal dohromady James E. Gunn, patří dost možná k tomu nejlepšímu, co vypadlo z českého nakladatelství AFSF. Krásně vybalancovaný soubor se mimo jiné honosí i zasvěcenými komentáři k autorům, jejich dílům a vlastně i k žánru science fiction jako takovému. Navíc obsahuje jeden z utajených skvostů campbellovského modelu SF, a to Chladné rovnice téměř neznámého Toma Godwina. Tato povídka stojí nad ostatními asi tak, jako Eiffelova věž nad pařížskými střechami. Vezmeme-li navíc v úvahu, že vznikla už v roce 1954, je až neuvěřitelné, že za ty roky téměř vůbec nezestárla a je stejně čtivá a podmanivá dnes jako tehdy. Ostatně seniorský věk mají i všechny ostatní kousky, ten nejmladší je z roku 1959. Kromě již zmíněných Chladných rovnic bych vyzdvihl ještě Simakovy Dezertéry, Asimovovu Dedukci nebo Bradburyho Výlet na milión let. Bavil jsem se ale se všemi.
Rozsáhlá antologie Cesta k science fiction byla vydána již v řadě jazyků a patří k základní četbě pro každého, kdo se zajímá o tento literární žánr. Její autor - prof. James E. Gunn - se narodil v červnu 1923 v Kansas City. Za druhé světové války sloužil u námořnictva, po válce vystudoval žurnalistiky a anglistiku a začal psát sci-fi. Dnes je profesorem anglické a americké literatury a ředitelem Centra pro studium science fiction na Kansaské univerzitě v Lawrence. James E. Gunn je autorem více než osmi desítek sci-fi povídek, tuctu románů (některé ve spolupráci s Jackem Williamsonem) a zhruba stejného počtu teoretických knih a antologií. Byl předsedou Science Fiction Writers of America a Science Fiction Research Association.
.....výborná antologie, jeden ze základních kamenů povídkové scifi....
Je strašlivá škoda, že u nás vyšel jen tento jeden svazek, myslím třetí díl, Gunnovi antologie. Je to nekonečná škoda proto, že tohle je opravdu jedna z nejepších sci-fi sbírek, kterou jsem kdy četl a rád bych poznal i zbytek této odysey. Jestli se nějaký milovník klasické sci-fi této knize vyhýbal, neměl by. Považuji ji za klasiku. Uznávám, že k této knize mám i osobní vztah, četl jsem ji kdysi o prázdninách u rybníka v jižích Čechách a na povídky jako Chladné rovnice, Hrom a růže, Chrudošiví jsou borolové, Hlídka, Všechny tvé stíny, a na radost z čtení, kterou mi přinesly těžko kdy zapomenu.
Část díla
Báječný Fahrenheit
1954
Chladné rovnice
1954
Chrudošiví jsou borolové
1943
Dedukce
1941
Dezerce / Dezertéři
1944
Autorovy knížky
1994 | Od Heinleina po Aldisse - Cesta k science fiction IV. |
Mám veľmi rozporuplné dojmy z tejto poviedkovej zbierky. Kvalita jednotlivých poviedok je prudko kolísavá, od super peciek, ako sú Chladné rovnice, Báječný Fahrenheit alebo Hrom a růže, až po takmer nečitateľné hlúposti, ako sú Hra na krysu a draka alebo Kritický faktor. Svetlým bodom zbierky sú komentáre k jednotlivým autorom a zoznam vydaných diel v prekladoch, platných k roku 1994, čo síce už je nejaký ten rok, ale ako základ je to fajn.