Od minulosti k dnešku: Dějiny českých zemí
Jan Rychlík , Vladimír Penčev
Dějiny českých zemí z evropského pohledu. Aktualizováno o poslední události. Přehledné zpracování českých dějin od samých počátků až po ty nejsoučasnější události z pera profesora Jana Rychlíka, významného historika specializujícího se na moderní české a slovenské dějiny a dějiny zemí jihovýchodní Evropy. Ve Vyšehradu vyšly jeho práce k dějinám Československa (Češi a Slováci ve 20. století a Rozdělení Československa, obě 2012) a zpracování dějin slovanských národů Balkánu (Mezi Vídní a Cařihradem, 2009). Svoji syntézu českých dějin původně napsal pro bulharské čtenáře a spojil své síly s bulharským historikem Vladimirem Penčevem, který je autorem kapitol věnovaných kultuře. Jan Rychlík důsledně zasazuje dějiny českých zemí do širšího evropského kontextu, zejména do prostoru střední Evropy, s pohledem otevřeným jak na západ, tak na východ. Název knihy se vrací ke sborníku Od pravěku k dnešku, sestavenému k šedesátinám Josefa Pekaře, na jehož pojetí českých dějin Jan Rychlík v mnohém navazuje. Kniha vychází v novém, aktualizovaném vydání.... celý text
Přidat komentář
To nejnovější a nejdůležitější z celé české historie v jedné knize. Dost podrobná kniha, která je skvěle napsaná. Rozhodně mohu doporučit, protože Jan Rychlík píše nesmírně zajímavě.
Velice pěkně zpracovaná historie Českých zemí v evropských a světových souvislostech. Zejména si cením objektivního náhledu na různé historické události (v dějepise jsme se to učili jinak...). Mohu jen vřele doporučit.
Už delší dobu jsem vnímal nepříjemnou skutečnost, že mám ve znalostech české historie mezery, za které jsem se sám před sebou styděl. Upřímně řečeno, dějepis na základní škole mě nebavil, a navíc od té doby už uplynulo dost času. I když jsem se snažil znalosti doplňovat z různých televizních dokumentů a jiných pořadů vysílaných v souvislosti s různými výročími, přece jen některé mezery přetrvávaly. Chtěl jsem si tedy přečíst nějaký souhrn českých dějin a má volba padla na knihu Od minulosti k dnešku od profesora Jana Rychlíka.
Je až neuvěřitelné, že se autorovi podařilo obsáhnout kompletní dějiny českých zemí od pravěku po současnost do 630 stran, aniž by se dopouštěl nějakého zjednodušování. Právě naopak, kniha mi přišla dostatečně podrobná, historické události byly vsazené do kontextu, často doplněné o hlediska státovědy či ústavního práva. Čtivost knihy byla na velmi dobré úrovni, i když se přímo odvíjela od „záživnosti“ tohoto kterého historického období. Mě osobně asi nejvíce upoutalo husitství a pak moderní dějiny od roku 1914 do roku 1989. Období od rozpadu Československa po současnost (2018) už bylo spíše zevrubné, což sám autor vysvětluje nedostatkem časového odstupu. Jestli mi v knize něco chybělo, pak obrazová příloha, alespoň ve formě map pro lepší představu a orientaci, i když by se tím výsledný počet stran zvýšil.
Po dočtení knihy samozřejmě o sobě netvrdím, že se ze mě stal odborník na českou historii. Tolik v knize uvedených faktů nejde po jednom přečtení pobrat. S knihou jsem však celkově velmi spokojen. Několik znalostí jsem si oživil, jiné doplnil, dozvěděl jsem se mnoho zajímavostí a hlavně jsem měl tendenci přemýšlet a diskutovat o tom, co jsem se z knihy dozvěděl. Věřím, že to je ten hlavní důvod, proč byla tato kniha napsána a proč by ji lidé měli číst.