Od Palackého k Benešovi: Německé texty o Češích, Němcích a českých zemích
Eva Hahn
Jaký byl obraz Čechů v německých textech 19. a 20. století, kdy byly české země oblíbené, někdy dokonce uctívané jako „srdce Germánie“? Jakou roli sehrály tyto texty v německých a českých dějinách? Odpověď nabízí antologie sto šedesáti dokumentů z historicko-politické literatury, publicistiky, politických projevů, programů, prohlášení či usnesení, ale i z diplomatických zpráv nebo memoárů od roku 1848 až po současnost. Texty jsou většinou poprvé přeloženy do češtiny a vybaveny historickým osvětlením kontextu jejich vzniku a obsahové náplně. Přinášejí nejen nové historické poznatky, ale přispějí i k neutuchajícím debatám o česko-německých vztazích.... celý text
Přidat komentář
Obsáhlý a pestrý výbor textů německých autorů o Češích a českých zemích. Autorčina protiněmecká politická preference je jasná a zřetelně vysvítá i z jejích komentářů, ale bez tohohle motoru by možná knížka vůbec nevznikla. Navíc jsou v souboru zařazeny i texty Němců, kteří Čechy uznávali a svým přístupem se snažili mezi oběma národy stavět mosty. Sestavit tu knihu musela být obří práce a je dobře, že je udělána.
Mimořádně zdařilá a navzdory velkému rozsahu velmi čtivá antologie, kterou by si měl přečíst každý, kdo se zajímá o složitou problematiku vztahů mezi Čechy a (zejména sudetskými) Němci. Eva Hahnová mj. jednoznačně dokazuje, v jakých mentálních stereotypech vůči Čechům byla a je ukotvena převážná část politické reprezentace českých, resp. sudetských Němců cca od poloviny 19. století až do současnosti. Přes zjevnou snahu autorky o maximální objektivitu jejích stručných komentářů k jednotlivým textům si dokážu živě představit, jak bude tato kniha ze strany vedení landsmanšaftu a jemu spřízněných (i českých) vykladačů historie nálepkována coby výplod českého nacionalismu. Naštěstí jde v knize především o samotné pečlivě přeložené texty, o jejichž autenticitě není žádných pochyb a které samy nabízejí pozorným a kriticky myslícím čtenářům prostor k zaujetí vlastních stanovisek. Výběr textů přitom rozhodně není jednostranný. Dlouho jsem si přál, aby některý historik vytvořil podobnou antologii, která českému čtenáři nezaujatou formou zpřístupní mentální svět našich bývalých krajanů a jejich politických reprezentantů. Autorce za to patří obdiv a poděkování. Kéž by si knihu přečetlo také co nejvíce českých publicistů a politiků, kteří mají potřebu se k tomuto složitému tématu vyjadřovat v českém mediálním prostoru, zpravidla za cenu nemístného zjednodušování a vulgarizace, ať už je účelově namířena protiněmecky anebo (v poslední době mnohem častěji) protičesky.
Štítky knihy
česko-německé vztahy dějepisectví, historiografie Češi a Němci
Autorovy další knížky
2002 | Sudetoněmecká vzpomínání a zapomínání |
2015 | Od Palackého k Benešovi: Německé texty o Češích, Němcích a českých zemích |
2015 | Dlouhé stíny předsudků |
2018 | Češi o Češích: Dnešní spory o dějiny |
2008 | Mnichov 1938 a česká společnost |
Skvělá kniha sestavená z komentovaných dokumentů nás provází od národního obrození přes první republiku, válku, vysídlení až po současný pohled na odsun - vyhnání Němců z Čech. Je to zajímavé, smutné čtení a končí to nadějí, že český a německý pohled na společné dějiny nakonec najde společnou řeč. Autorka ukazuje stati plné nenávisti a nadřazenosti Němců vůči Čechům, přes vyznění knihy však je mi Českých Němců líto. Vycházejí z toho nejprve jako objekty imperiální propagandy německé Říše, pak oběti na bojištích 2.svv, a nakonec vyhnanci z domovů. Je to celé komplikované a citlivé.