Odcházení z otcovského domu: Cesta k vědomému ženství
Marion Woodman
Uznávaná jungiánská analytička a autorka v této knize popisuje osobní cesty tří moudrých žen ke stavu vnitřní celistvosti a rovnováhy, kterou nazývá „vědomá ženskost“. „Věčné ženství si proráží cestu do současného vědomí. Jeho cestou je mír, soucit, úcta k životu a smrti v jednotě s přírodou. Povědomí o něm neznamená slepě klopýtat k osudu, o němž si myslíme, že se mu nemůžeme vyhnout. Znamená především neustále rozvíjet vědomí, až bude tak silné, že se rozpor stane kreativní energií. V dnešní zmatené době nás vábí nový řád reality. Směřováním k tomuto vědomí trpíme, ale naše utrpení nás otevírá ranám světa a lásce, která může uzdravovat. Naším bezprostředním úkolem je nacházet vztah s vynořující se feminitou, ať už přichází ve snech, při ztrátě těch, které milujeme, v nemocech těla nebo v ekologických obavách. Každý z nás je svou vlastní cestou přiváděn k tomu, aby čelil Jejím výzvám.“ Vědomé ženství, vědomá feminita, jak se o ní mluví v této knize, se týká zapojení moudrosti v přírodě do vědomí. Příliš dlouho jsme brali instinktivně vnímanou Matku bohyni jako samozřejmost. Mysleli jsme, že bude živit a ochraňovat naše těla i naši Zemi. Libovali jsme si v sentimentálních představách. Na naší planetě nyní dochází k revolučnímu procesu a my jen můžeme doufat, že z této dnešní smrti vzejde zdravý rozum. V dávné minulosti byla nevědomá feminita spojována s instinktem; teď vědomá feminita přivádí tento instinkt na světlo, ozařuje přírodu novými představami, které k nám přicházejí ve snech a tvůrčí činnosti.... celý text
Esoterika, astrologie, okultismus Literatura naučná Filozofie
Vydáno: 2020 , MalvernOriginální název:
Leaving My Father's House: A Journey to Conscious Femininity
více info...
Přidat komentář
Knihu jsem otevírala s velkým očekáváním. Úvodní část samotné spisovatelky mě natěšila ještě více. O to větší zklamání přicházelo v průběhu četby. Knihu protíná pohádka Allerleirauh (u nás zpracovaná jako Princezna se zlatou hvězdou na čele), na které spisovatelka, jungiánská psychoanalytička, demonstruje zpracování otcovského komplexu. Následují tři osobní příběhy tří skutečných žen, které ony samy vyprávějí jako svou cestu od nevědomých komplexů k objevování svého skutečného ženství. Jejich cesty jsou popisovány formou vyprávěných snů, zapsaných deníků, vnitřních monologů. A tady byl asi kámen úrazu: bylo toho moc, příšerně rozpiplané, opakující se detaily, analýzy snů, za každým detailem se skrýval nějaký archetyp, spousta metaforických neuchopitelných obrazů, až se mi nakonec ztratil smysl celé knihy a úplně mi uniklo, jakže má vlastně vypadat to vědomé ženství. Samozřejmě kniha nemá být žádným praktickým návodem, je to dost náročný a hutný text, kde hlavním tématem je hluboké a nevědomé pohrdání žen vlastním tělem, vlastní sexualitou, kdy ženy po generace přijaly své ženství jen jako naprojikované myšlenky mužů v patriarchátu. Autorka v knize používá pojem psychický a fyzický rodičovský incest. Cesta k vědomému ženství tedy vede nejprve skrze přijetí svého ženského těla. Z uvedených osobních příběhů tří žen se lze domýšlet, že je to dlouhý a bolestný proces, protože zbavit otcovských a negativních mateřských komplexů zažraných hluboko v nás chce zejména odvahu a odhodlání, aby žena mohla stanout sama před sebou jako žena ve své integrované ženské i mužské energii. V závěrečných shrnujících stránkách autorky se tedy nakonec dovídáme: sexualita a duchovnost má tvořit jednotu. Škoda jen že toto tak zajímavé téma bylo v této knize zpracováno tak nesrozumitelně a složitě.
Autorovy další knížky
2002 | Král panna |
2009 | Těhotná panna |
2023 | Závislá na dokonalosti |
2019 | Sova byla pekařova dcera |
2020 | Odcházení z otcovského domu: Cesta k vědomému ženství |
Ano, také jsem byl natěšený, protože kniha Král Panna od stejné autorky mi přijde naprosto zásadní . Ale tato kniha mě neoslovila, nemám pocit, že složité a dlouhé popisy analytické práce by mi něco přinesly.