Inheritance

Inheritance
https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/110686/bmid_odkaz-dracich-jezdcu-inheritance-RGT-110686.jpg 4 3113 3113

Inheritance je čtvrtou knihou ze série Odkaz Dračích jezdců, kterou napsal Christopher Paolini. Neuplynulo mnoho času od doby, kdy byl Eragon pouhým klukem z chudé farmy a Safira jen modrým kamenem ležícím v hlubokém lese. Nyní se situace změnila. Eragon je dračí jezdec a zabiják stínů a Safira mocný drak, který spolu se svým jezdcem letí vstříc k definitivnímu vítězství nebo záhubě. Osud celé země spočívá na jejich bedrech. Životy tisíců lidí závisí na tom, jak si v poslední bitvě povedou. Celé dlouhé měsíce výcviků i bitev mohou všem přinést naději a život, ale stejně tak i bezednou propast ztráty, smrti a zatracení. Ten nejtěžší zápas je stále ještě čeká. Galbatorix. Budou muset najít veškerou sílu k tomu, aby svedli tuto poslední bitvu. Jestli tentokrát neuspějí, je vše navždy ztraceno. Další šance už nebude. Eragon a Safira spolu dokázali dojít dál, než se kdokoliv odvážil vůbec doufat. Ale teď musí svrhnout zlého krále z jeho trůnu, zbavit násilím zmítanou zemi tyrana a nastolit v Alagaesii znovu právo a řád. Není velká šance, že se jim to podaří. A pokud ano, jakou cenu budou muset zaplatit?... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Fragment (ČR)

Inheritance , 2011

vinnetou500
23.09.2015 5 z 5

Naprostá špička fantasy literatury. Není co více dodávat.

ShiYuAkai
17.09.2015 5 z 5

Miluji ty knížky co dodat podle kdybych si měla vybrat v jakym literárním světě bych žila( aa neříkejte že o takových věcech taky občas nepremýšlíte) byla by to Alagesie. Žádné Bradavice ani svět Pána prstenů (nevím jak se jmenuje), ale Alagesie.

Peti
01.09.2015

Poslední díl série Odkaz dračích jezdců, který ukončil příběh o Eragornovi. Ačkoliv se dílo podařilo, konec knihy mě úplně neuspokojil.

Mestari
17.08.2015 4 z 5

Od knihy jsem očekávala hodně, možná až moc. Když jsem dočítala poslední její stránky říkala jsem si "To přece nemůže být konec! Tohle je ten slavný a očekávaný "happyend"?". Konec mne opravdu zklamal, čekala jsem, že se bude autor více zabývat vztahy mezi jednotlivými postavami. Překvapila mě rychlost jeho rozhodnutí, které se týká draka na obálce (kdo přečetl ví).
Pokud ale pominu tuto skutečnost, kniha se mi velmi líbila a celkově celá série. Líbila se mi ta spojitost mezi všemi okamžiky a informacemi. Čtyři hvězdy dávám z toho důvodu, že mne z části zklamala část, kterou považuji u knih za podstatnou...

werinka10
03.08.2015 5 z 5

Teprve po přečtení posledního dílu bych ráda zhodnotila celou tetralogii. Nejsem velkým znalcem fantasy literatury (uchvátil mě pouze klasik Tolkien, k jehož dílu - i nevydanému - se stále ráda vracím :); a samozřejmě brilantní parodie Terryho Pratchetta :D) a tak nemám moc s čím srovnávat, ale řekla bych, že si autor s odkazem dračích jezdců celkem pohrál a vytvořil originální, myšlenkami mně velmi blízké, dílo.
Rozhodně jsem po celou dobu čtyř dílů Eragonovi záviděla (kromě vztahu se svou dračicí :D) komplexnost a smysluplnost jeho výuky s Bromem a ještě více s Oromisem. Čtení, psaní, cvičení, šermování i kouzlení, ale hlavně pochopení důvodů i důsledků svých činů. Škoda, že podobně nevypadá naše české školství... :(
Napříč celým dílem mě také velmi potěšily myšlenky aplikovatelné i do skutečného života; například rozebírání smrti (důvod elfů k vegetariánství, odpor Rorana a Eragona k zabíjení lidí, ...), nezodpovězená otázka náboženství, fyzikální omezenost kouzlení (jen na úkor něčí energie), snaha o politickou nestrannost a nutnost usměrňovat kouzelníky a v neposlední řadě také rasové konflikty, například snaha o spřátelení se s bojechtivými urgaly.
Na druhou stranu bych ale ani v Ra´zacích neviděla pouhé zlo, které je třeba vyhubit (naštěstí se tak nestalo). Dokud lidé loví zvířata, proč by někdo nemohl lovit lidi (ostatně, stejně jako před smlouvou lovili draci elfy)? A ještě, existuje nějaký elf, který se dostal na scestí (nebo, že by dokonalá rasa)?
Osobně ale schvaluji rozpolcenost Murtaghovy osobnosti, způsobenou pouze narozením do špatné doby a špatného místa. Poněkud nepřirozeně působí pouze Roran a jeho štěstí při bitvách, třebaže je způsobeno jeho neobvyklými nápady a důmyslností (tipuji, že je znamením střelec :)), a vlastně i štěstí v lásce (jako jediná z postav!).
A teď k závěrečnému souboji. Dokonce i já jsem byla chvílemi při Galbatorixově řeči (s Oromisem, Nasuadou či v trůnním sále) zviklána a musela jsem přemýšlet, kde je pravda! A myslím si, že autor krásně odhadl Galbatorixovu slabinu.
Toť asi ode mne vše,
sé onr sverdar sitja hvass...

kujuduss
31.07.2015 4 z 5

Celou sérii jsem milovala, stejně tak tuto knížku. Její konec jsem náležitě obrečela.

Michaelkaa
30.07.2015 5 z 5

Velmi pěkné a záživné čtení jako u předchozích dílech. Knihu jsem četla hned jak vyšla a byla z ní nadšená. Bohužel nesplnila mé očekávání na závěr. Díky závěru si každý čtenář může svojí fantazií příběh sám dokončit, či představit co asi následnovalo.
Byla bych ráda, kdyby Paolini pokračoval v další knize a našel nějakého dalšího "padoucha", který by jim chtěl překazit své snažení :) Myslím, že nesplnitelné přání :)

kobylahappy
24.07.2015 5 z 5

Moc dobrá knížka ale je to trochu trapně dokončený nemyslíte?

carodejka_s.r.o
13.07.2015 4 z 5

Bohužel poslední díl série nenaplnil tak úplně mé očekávání. Po neuvěřitelném dozrání ve třetím díle jsem věřila v bombastický závěr, nicméně Brisingr zůstal nejsilnějším článkem řetězu. Jakoby to Paolini prostě už chtěl mít za sebou. Mnoho otázek zůstalo bez odpovědi, jiné odpovědi byly ve stylu "Proč? - Prostě proto!" Závěrečný střet působil tak nějak směšně a samotný konec... někdy je možná lepší sáhnout po tom, co se nabízí, než se snažit být za každou cenu originální.

Mineri
07.07.2015

Celá série Odkaz Dračích jezdců je skutečně krásný příběh!
Avšak nemohu si odpustit poznámku ohledně jeho napsání... Nejvíce mě štvala skutečnost, že na ohromný počet stran se mi děj zdál být občas táhlý, místy byl děj omývaný stále dokola. Musím říct, že jsem se místy nudila... No prostě mi tam chyběla nějaká ta akce! Ke konci série jsem zaváhala při čtení a zklamal mě Galbatorixův konec (pěkně mě naštval), ale úplný konec byl epický! :D Nakonec jsem to ale přehodnotila a kde chyběla akce, tak to autor vynahradil jinak.
Příběh vás zaručeně vtáhne do sebe!(A když ne hned tak časem.) Vřele doporučuji! :D

Raven_Black
05.07.2015 5 z 5

Mrzí mě, že tato krásná knížka už končí. Sice měla nějaké docela brutální okamžiky, ale říkám krásná hlavně kvůli konci. Konec byl totiž dojemný (proto mě trochu naštval), ale přesto jsem si musela přiznat, že úžasný a jsem ráda, že končí docela otevřeně.
Tato knížka byla podle mě nejlepší celé série. Krásně se mi četla.

JirkaDitt
04.07.2015 5 z 5

Celá série Odkaz dračích jezdců je výborná. Bohužel se Paolini mohl při psaní závěru více snažit. Celá série je plná zajímavých a dokonale promyšlených věcí a pak.... To mohli rovnou Galbatorixe polít vodou, aby se rozpustil.
Dokonce i co se týče Eragonova konce mi přijde, že se Paolini příliš nesnažil. Podle mého z celého konce udělal nesmyslně a zbytečně dramatickou situaci. Ale musim uznat, že u posledních stránek jsem brečel jak želva :D :D

Schwestrn
02.07.2015 4 z 5

Tenhle díl se nám asi líbil nejvíc! Je takový nejmíň dětský :)

mika251
22.06.2015 4 z 5

Musím povedať, že toto je jedna z mála sérií, v ktorých kvalita s každou ďalšou knihou stúpa (i keď to samozrejme nedosahuje geniality iných fantasy autorov). S ohľadom na vek autora je veľmi podarený príbeh, autor ho vyskladal veľmi umne a čítalo sa to dobre. Musím priznať, že po prvej knihe som bola veľmi skeptická čo sa týka ďalších pokračovaní, ale autor veľmi príjemne prekvapil.

notburga
17.06.2015 3 z 5

A vypadalo to tak slibně. Už jsem si říkala, že alespoň jedna kniha ze série ode mně dostane čtyři hvězdičky. Ale ne. Hodně věcí se v závěru dalo předvídat a konec mi přišel takový odfláklý. Bohužel.

Kreyks
08.06.2015 5 z 5

Nevím co na to říct.. Prostě úžasná kniha :) Vše do sebe zapadne, osud Eragona se zpečetí.. úžasný nápad s cestou na Dorú Arabeu? Eldunarí? Prostě super.. Onen otevřený konec je taky super - aspoň si můžu představovat, že Safira s Fírnenem a Eragon s Aryou prostě můžou žít dál :3
A nemůžu se nepochlubit :D V roce 2012 měl Paolini tady v Česku autogramiádu a já mám od něj na Inheritance podpis :3

Jekysek
01.06.2015 5 z 5

Co napsat.?. Především - bylo to velkolepé! Příběh šlape jak má, je zde řada nečekaných zvratů, objevů, zoufalství, naděje a geniální souboj s Galbatorixem. Trochu jsem se obávala, aby série neskončila otravným happy endem, ale takhle otevřený konec se mi moc líbil. Pro mě osobně nejlepší díl celé série. Paolini si dokázal obhájit titul skvělého spisovatele.

Anonymní
17.05.2015 5 z 5

Super knížka. Byla jsem celá napjatá jak se vyvine poslední bitva. Možná jsem čekala něco víc, ale myslím si, že to bylo báječné. Už jsem si říkala, že z toho se spisovatel už nevymotá a místo toho udělal takový elegantní a zoufalý tah. Takže všem ji jen doporučuji! Jedna věc mě ale opravdu mrzí. A to je to, že to Paolini nerozvedl jak to bude dál mezi Eragonem a Aryou. :D

markulka
12.05.2015 5 z 5

Super díl! Ani chvíli jsem se při čtení nenudila. Velmi napínavý děj a absolutně (pro mne) nečekaný konec! Je mi líto, že už jsem tuto sérii dočetla, protože jsem se do knihy vžila jako do žádné jiné před tím a s Eragonem a Safirou jsem prožívala každou chvíli jejich dobrodružství! Před autorem klobouk dolů, protože jen málo komu se podaří napsat (v poměrně mladém věku) tak úžasnou knihu! Všem vřele doporučuji! :-)

kklepkaa
06.05.2015 4 z 5

Nejde hodnotit jinak než jako celou sérii. Pro mě byl Odkaz dračích jezdců milé překvapení. Bála jsem se toho vzhledem k mládí autora, ale musím zatleskat - tohle se vážně povedlo. A když člověk dojde konce, je mu to líto. Nedá se říct, že bych se stále bavila, místy jsem se i trochu nudila, ale i nudné pasáže se dají zkousnout. Závěr byl v určitých věcech nečekaný a kéž byl se autor rozhodl pro pátý díl. Fanouškům fantasy vřele doporučuji :)