Odolnost: Přežít těžkou dobu
František Koukolík
Nová kniha Františka Koukolíka Odolnost je určena širšímu okruhu čtenářů a pojednává o chronickém psychosociálním stresu, s nímž se v životě setká každý. Jeho příčiny mohou být objektivní: bída, válka nebo přírodní katastrofa. Ze subjektivních příčin stresu u dětí lze uvést rozpad rodiny, zneužívání nebo šikanu. V dospělosti může kdykoli a kohokoli z nás potkat vážné onemocnění, ztráta zaměstnání či bydlení, rozvod nebo smrt člověka, kterého jsme milovali. Ve stáří roste pravděpodobnost onemocnění a navíc je nutné se vyrovnat s nevyhnutelným závěrem života. Část populace chronickému stresu podléhá, jak dokládá spotřeba cigaret, alkoholu, drog, psychofarmak, obezita, prevalence deprese a sebevražd. Vyrovnat se s chronickým psychosociálním stresem, jehož míra v současnosti rychle roste, je nutné a nesnadné. Klíčová je odolnost. Svoji genetickou výbavu ovlivnit nemůžeme, vše ostatní lze pochopit a snažit se při velkém a velmi dlouhodobém úsilí alespoň korigovat tak, abychom o stres denně nezakopávali. Tato knížka pojednává o odolnosti a o tom, jak se dá zvyšovat. Budeme ji potřebovat.... celý text
Přidat komentář
Pan doktor umí psát a přednášet jistě poutavě. Bohužel u této publikace to příliš nepotvrdil. Stručný přehled názorů na to, co se odolností rozumí, čím je podmíněna, jak se projevuje v různých etapách života působí spíš jako podklady pro slidy do prezentace.
Tématu zvyšování odolnosti je věnováno posledních zhruba 15 stran, přičemž nejvýraznější dojem na mě zanechalo konstatování, že vzhledem k tomu, že většina faktorů je dána geneticky přes fungování nervového systému, se vzhledem k jeho velké setrvačnosti dá odolnost zvyšovat jen pomalu. A u toho mála konkrétních návodů, které se v knize objevují se mi chtělo vykřiknout spolu s pomocným učitelem Václavem Poustkou: "Ale to nemusel psát, to přece každý ví."
Nejprve si ujasníme, co je vlastně odolností, definici, společné znaky a dále MUDr. Koukolík pokračuje trochu náročnějším vyprávěním o genech, neuroendokrinním systému, o typech stresu a osobnosti. Pro mne byly zajímavé vazby mezi matkou a dítětem, dále také co je důležité, aby děti dovedly lépe čelit stresu. Jsou tu i příklady z Ugandy, kde byly děti násilně rekrutovány. Knížka je krátká, zajímavá, podnětná a dobře čtivá i pro laika, jako jsem já.
Inspirující věta na str. 55:
"Mimochodem: lidi je možné požádat, aby si několikrát do týdne napsali seznam toho, zač jsou vděční. Významně to zvýší pocit, že jim je dobře, neboli wellbeing."
Odolnost, definice pojmu, její popis. Zdroje, které odolnost zvyšují - sociální, kulturní i ekonomické zdroje, faktory, které naopak odolnost snižují v emoční, sociální, kulturní a/nebo ekonomické oblasti.
To vše a nejen to najdou čtenáři v této kvalitně napsané knížce.
Já jsem byl i s touto knížkou pana doktora velice spokojený. Je pravda, že řada informací v této knize pro mě nebyla neznámá, ať už jsem je četl v jiné Koukolíkově knize nebo v textech jiných autorů. Je také pravda, že na toto téma vyšlo mnoho knih řady jiných autorů, kteří problematiku řeší podrobněji, na druhé straně však rozhodně ne z tolika různých hledisek, jak to Koukolík činí v této knížce. Myslím si, že právě stručnost je tím, co celkové hodnocení knihy na tomto fóru snižuje. Mně osobně ale tento styl docela vyhovuje - žádné zbytečné pentličky, jen prosté informace, naprosto dostačující k tomu, aby si člověk dokázal udělat představu, co by ve svých životních zvycích a postojích měl změnit, aby svou odolnost posílil.