Odsúdené duše
Dimitar Todorov Dimov
Román ničivých vášní - miestom románu je Španielsko občianskej vojny. Román sa začína epilógom, ktorý ukazuje záver života ženskej postavy v slepej uličke morfinizmu a vrhá doplňujúce svetlo na celý príbeh... Dimitar Dimov (1909 - 1966) patrí medzi popredných románopiscov bulharskej povojnovej literatúry. Pôvodným povolaním bol zverolekár a svoje záujmy delil medzi veterinárnu medicínu a literatúru. Prvý román vydal r. 1938 - príbeh z čias prvej svetovej vojny Poručík Bentz. Potom nasledovali jeho vrcholné diela Odsúdené duše (1945) a Tabak (1951, preložený do mnohých cudzích jazykov). Okrem románov písal Dimov aj divadelné hry: Ženy s minulosťou (1959), Vinný (1961) a Oddych v Arco Iris (1963). V posledných rokoch sa venoval viac literárnemu životu a bol predsedom Zväzu bulharských spisovateľov. (zadná strana obálky knihy)... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 1976 , Slovenský spisovateľOriginální název:
Osudeni duši, 1960
více info...
Přidat komentář
odsouzené duše jsem četla v době, kdy mi bylo sedmnáct, a byla jsem z té knihy 14 dní v tranzu. No, musím upřímně přiznat, že prostě takovéhle náměty, kdy se dva milují a doba, společnost či okolnosti tomu nepřejí, mě obzvlášť baví. Navíc španělská občanská válka je velké téma a asketický jezuita a znuděná anglická šlechtična závislá na heroinu pikantní dvojice.
Štítky knihy
milostné romány Španělsko bulharská literatura španělská občanská válka (1936-1939) nešťastná láskaAutorovy další knížky
1961 | Tabák |
1969 | Odsouzené duše |
1972 | Láska poručíka Bentze |
Projela jsem jednu ze svých nejstarších knihoven a to kvůli čtenářské výzvě. Odsouzené duše se tam krčily. Jak se ke mně tato kniha dostala, vůbec netuším. Čekala jsem zklamání, ale čekalo mne zatím největší letošní čtenářské překvapení. Posedlost neopětovanou láskou, která hlavní postavu dovede až mezi nemocné tyfem a k morfiové závislosti. Příběh se odehrává ve 30. letech za občanské války ve Španělsku.
Je to román, u kterého nepředpokládám, že jej bude někdo v současnosti číst, ale mně se, i přes malá písmenka a husté řádkování, líbil.