Ohníčky všude kolem
Celeste Ng
Sugestivní psychologický vhled do mentality rodin, žijících podle pravítka a ve stylu bezchybných Stepfordských paniček z předměstí Clevelandu. Objeví-li se v jejich sousedství nonkonformní jedinec, dochází ke katastrofě a ožijí skrývaná tajemství.Shaker Heights je luxusní předměstí Clevelandu, kde jakoby jednotlivé středostavovské rodiny žily podle stejných pravidel a rovnítek. Poté, co do jejich blízkosti vstoupí svébytná živoucí fotografka Mia s dospívající dcerou, rozdílné mentality a postoje pozvolna dospějí až k tragickému vyústění, ve kterém na povrch zdánlivě bezchybných životů vypluje nesnášenlivost, elitářství, maloměšťáctví a především komplikovaná otázka mateřství. Stejně jako ve svém předchozím románu "Vše, co jsme si nikdy neřekli", i zde autorka obhajuje právo žít podle sebe sama a komentuje mateřský úděl i společenské problémy.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 2023 , OdeonOriginální název:
Little Fires Everywhere, 2017
více info...
Přidat komentář
Po delší době kniha, která mě nadchla, přestože úplný začátek s líčením "vzorového" amerického městečka pro "dobré" rodiny mě spíše otravoval. Zastřihované trávníky, popelnice za domem, nikoli před ním – to jako svět nemá důležitější problémy k řešení?
O to více mě potěšilo, když se z některých postav vyloupne pravý opak bazírování na podobných nesmyslech, jaké jsem naznačila výše – Mia, Pearl a Izzy, tuto ženu a dvě dospívající dívky bych vážně ráda znala osobně! Myslím, že bychom si mohly rozumět. Naopak paní Richardsonová moje krevní skupina rozhodně není, bohužel každý asi v životě občas na podobnou dámu narazí – na takovou, která se tváří, že je dokonalá, a pro slabosti a selhání ostatních lidí, která ve skutečnosti často ani selháním nejsou, nemá nejmenší pochopení. Protože TOHLE by se jim přece NIKDY nestalo! Jenže nadarmo se neříká "nikdy neříkej nikdy" a "odříkaného chleba největší krajíc". I na paní Richardsonovou jednoho dne dojde, a co hůř, "zrada" se bude týkat její "spolehlivé" dcery Lexie.
V této knize najdete od všeho něco. Nejde jen o odlišnosti v životním stylu finančně zabezpečených Richardsonových a Mii a její dcery Pearl, které sice s penězi vždy vyjdou, ale za cenu, že Mia bere příležitostné pomocné práce a umělecká fotografie, pro kterou projevuje neskutečný talent, ji živí jen zčásti. Najdeme zde i další zápletky a problémy – odlišnosti kultur, téma přistěhovalců a jejich práv, náhradní mateřství, soudní procesy – vyhrává spravedlnost, nebo peníze? – a mnoho dalšího. I když podobně jako v knize "Vše, co jsme si nikdy neřekli" i zde se děj točí kolem vztahů v rodině, kolem vyřčeného i nevyřčeného, dále i kolem příslušníků čínské menšiny, kniha mě nenudila a určitě si ráda přečtu i "Naše ztracená srdce".
Jako čtenář, který po přečtení první kapitoly kouká na poslední stránku, jsem nadšená, že první kapitola je konec příběhu. Až pak zjišťujeme, co postavy vedlo k tomu, aby to takhle dopadlo. Naprosto famózně vykreslené jednotlivé kroky, myšlenky, nedorozumění, dojmy, které vedou k rodinnému dramatu. Základem příběhu je střet dvou rodin, rsp. matek, i když to vypadá, že zrovna ony jsou jen tak v pozadí a prim hrají jejich děti. Jenže někdo těm dětem vštěpuje hodnoty, že. Všechny postavy se mi líbily, čímž nemyslím, že byly sympatické, ale byly popsané tak, jak jsem si myslela, že by mohly reagovat. Nejhorší pro mě byla paní Richardsonová a její úzkoprsost a přesné dodržování pravidel. Ono je to dodržování výhodné, člověk nemusí moc myslet a ví, co čekat. A pak se jednoho dne diví. Naopak Mia Warrenová vypadá jako rozumná matka a nadějná umělkyně. Než paní Richardsonová zjistí, že má tajné tajemství. Pokud vás zajímá psychologie lidského jednání a zároveň dobrý příběh, je tohle čtení ideální. Život se umí parádně zamotat na základě dobrých úmyslů.
Posloucháno jako audiokniha, nutno říct, že opravdu skvělá, jak načtením, tak hudbou... Děj začíná v okamžiku, kdy se do nejmaloměšťáčtějšího maloměsta přistěhuje nonkonformní fotografka Mia se svou pubertální dcerou Pearl, která se ihned skamarádí s dětmi pronajímatelů domku, kde Mia bydlí. Nemohli byste asi najít dvě odlišnější rodiny. Kniha ale není jen o této odlišnosti, ale o mnoha životních a asi i etických dilematech. Krásně se to poslouchalo, ale měla jsem z toho i trošku zmatek v hlavě...
Kniha mě oslovila. Některé myšlenky ve mně vzbuzovaly celkem silné emoce, zvlášť mě zaujaly peripetie mateřství- všichni se snažíme dělat pro děti to nejlepší, ale co to je? Je lepší sešněrovat život do jasných - a otravných- pravidel, nebo být free, ale pořád někam utíkat? Je lepší mít zázemí s milující úplnou rodinou, nebo radši toto všechno vyměnit za život s biologickou matkou, s níž je život přinejmenším nestabilní?
Být matkou je prostě složité a krásné zároveň a toto kniha trefně ukazuje.
Postavy na mě působily mírně schematicky- extrém na jednu i druhou stranu.
Moje druhá kniha od autorky. Jde opět o psychologický román. Poklidnou idylku Richardsonových naruší Mia s dcerou Pearl. Zpočátku tomu nic nenasvědčuje, ale jejich životy už nebudou stejné jako předtím. Příběh na aktuální témata, který vyvolává otázku, jaký život je ten správný.
Současné čtivo na téma mateřství a dospívání. Pěkně napsaná a super přeložená kniha. Autorka vykreslila bravurně povahy jednotlivých postav, z nichž nejmilejší nejsou ti úspěšní a bohatí. V životě se všechno naplánovat zkrátka nedá.
"Vymřeli. Nevěřili na sex."
Shaker Heights je poklidné předměstí, žijící podle jednoduché šablony: rodinné domy, posekané trávníky, tradiční výchova. Hlavně nic mimo řád a odmítání všeho, co se vymyká obecně uznávané normalitě. Do tohoto prostředí přijíždí spontánní umělkyně Mia se svou dcerou Pearl. Jejich příjezd ovšem odstartuje bouřlivé změny. Situaci dále komplikuje Číňanka Bebe, která v nouzi odložila své vlastní dítě a nyní se snaží zrušit adopční proces, který by její dceru přidělil jedné z amerických rodin.
Celeste NG rozehrává příběh o střetu dvou odlišných světů, jejichž náraz zažehne několik malých konfliktů, které se záhy rozhoří ve velké rodiné drama. Autorka se, stejně jako ve svých dalších knihách, zaměřuje hlavně na společenská témata. Je lepší pohodlný život řídící se přesně vymezeným řádem, nebo je lepší mít vlastní hlavu a řídit se vlastními pravidly? Kniha zachycuje jak rutinní, tak dramatické okamžiky rodinného života, během nichž se vrství drobná nedorozumění a neshody, které postupně přerůstají do velkých problémů. Přitom by se mnohým z nich dalo předejít prostou komunikací. Autorka tak opět zdůrazňuje její důležitost. Zásadním tématem je také mateřství, které se prolíná všemi výše zmíněnými tématy.
Celeste bohužel zobrazuje všechno velmi podobným způsobem ve všech svých knihách. Ohníčky jsem četl jako poslední, a proto mě už nedokázaly překvapit. Naopak jsem měl pocit určité šablonovitosti. V příběhu bylo trochu moc "nečekaných událostí", které posouvají děj přesně tam, kam autorka potřebovala. Celkově na mě kniha působila až příliš vyumělkovaně a uspořádaně. Ocenil bych trochu více spontánnosti, díky které by mi kniha připadala více "živá". Takto na mě působila trochu sterilně a nedokázal jsem se do ní tolik ponořit.
Kniha je napsaná velmi čtivým a přehledným jazykem, který umožňuje rychlé čtení. Zároveň mi ale přišlo, že jazyk není nijak výrazný. Je to kvalitně odvedená práce, která ale nijak nevyčnívá. Ostatní knihy od Celeste mi přišly výraznější.
Ohníčky se mi četly dobře a užil jsem si je. Je to zajímavé rodinné drama. Můj hlavní problém ale je, že jsem od Celeste četl již třikrát skoro to samé a tentokrát
mi kniha nedokázala předat mnoho nového.
3,5/5
(SPOILER)
Zamilovala jsem se do všech čtyř Richardsonovic dětí - Tripa, Lexie, Moodyho i Izzy (ano, pamatuju si je jménem, což se mi zas tak často nestává). Stejně tak do Pearl a Mii. Všem těmto postavám jsem držela (a držím) palce, aby si vybojovaly takové místo ve světě, kde budou spokojené. Líbilo se mi, jak citlivě byl popsán vztah Moodyho a Pearl, jaká je Mia ("Mia Warrenová" jako synonum pro píli, laskavost a oddanost) a jak zdravé má pouto se svou dcerou.
Celeste Ng popsala prostředí, které známe z amerických seriálů od Pretty Little Liars až po Big Little Lies a které mě fascinuje (opravdu to všechno takhle funguje?). I tím pro mě byla kniha atraktivní.
Dlouho jsem se knize vyhýbala, až na ni konečně přišel čas, a nelitovala jsem ani chvilku. Tolik zhuštěných úvah o mateřské lásce a jejích projevech, o různé povaze vztahů matky k vlastním dětem, o nepochopení, odsudcích a těžkostech mateřství. Z uměleckého New Yorku do uhlazeného maloměsta, pohled na dvě rodiny s velmi odlišným způsobem života, velké téma adopce. Kniha, která má potenciál stát se novodobou americkou klasikou.
Celeste Ng je pro mne zárukou dobrého čtení. Témata otevřená v této knize jsou opět velmi silná. Mít chuť zapálit ohníček všude kolem. Mít chuť začít znova. Mít sílu nést tíhu svých rozhodnutí. Přepisovat kapitoly... Dilemata.
Ohníčky jsem dost dlouho odkládala, a pak mi konečně do cesty skočila audiokniha načtená Anitou Krausovou. Anitu MILUJU, takže bylo okamžitě rozhodnuto o tom, v jaké podobě budu tohle číst.
Obvykle, když se kniha hodně dotýká mateřství, nic moc mi to neříká a zívám si, nicméně v Ohníčcích mě to vůbec nenudilo, asi i proto, že do toho celého dost vstupuje i téma sociálních vrstev, což mě naopak zajímá velmi a celkově se mi líbí, jak byla rozebrána privilegia a strasti různých rodin. Za mě doporučuji.
Dávám plný počet hvězdiček, i když jsem váhala. Čte se to moc dobře, má to náboj, vtip, hluboké myšlenky i otazníky. Chvílemi je to ale tak strašné americké klišé... jak se údajně chytré děvče zamiluje do místního playboye a tím ho změní... středoškoláci, co všichni umí řídit auto, pijí alkohol a myslí jen na sex... a do toho matky, které jedna i druhá nechtějí "raději nic vědět", jen když holka neotěhotní. Ale když tohle skousnete, objevíte poutavý příběh velmi křehkých lidiček toužících po lásce a pochopení, který stojí za to si přečíst.
Moje první a určitě ne poslední setkání s touto autorkou. Skvělá kniha, kterou jsem tak zhruba od poloviny už vůbec nemohla odložit, ještě teď mi doznívá v hlavě a asi ještě chvíli bude. Osudy dvou rodin, které se protnou. Postavy takové, že místy souzníte, chápete, ale někdy zase nechápete a říkáte si proč. Líbí se mi, že nejsou černobílé a proto tak snadno uvěřitelné. Velmi doporučuji, kdyby to šlo, dám i více hvězdiček.
Hodně zajímavá kniha, z které bude mít jistě každý jiný pocit dle toho, na jakou stranu se přikloní. Trochu mě mrzí, že jsem měla pocit, že i autorka má své favority, ač se to jistě snažila potlačiť. Ale možná si to jen namlouvám. Zajímavé postavy, těžká témata, kde je hodně poražených. Začátek pomalý, no a konec...tam bych si přála dozvědět víc. Určitě kniha k zamyšlení. Bohužel chybí i trochu pohled mužů- otců.
A ještě doporučuji nečíst anotaci, prozrazuje docela zásadní věc....
Tato kniha mě pohltila a nepustila, dokud jsem neznal, jak příběh skončí. "Ohníčky všude kolem" je velmi zvláštní román, celou dobu jsem cítil, že čtu již známé dílo: chvilkami jsem v knize poznal kousek filmu "Americká krása", chvílemi zase hysterii ze "Sedmilhářek" a kvůli poetickému stylu psaní i celkovou tvorbu Michaela Cunninghama. Autorka perfektně a realisticky vystihla hlavní postavy, to, jak zapadají do prostředí Shaker Heights a jak se v něm vyvíjí závisle na sobě navzájem. Děj probíhal bravurně, postupně gradoval, až nakonec přišel konec. Na relativně krátkém prostoru Celeste Ng otevřela spoustu morálních otázek, na které neposkytuje odpovědi - spíš nechá čtenáře, aby na ně přišel sám či se alespoň pokusil zamyslet nad opačnou stranou, pokud je již v nějakém názoru pevně zakotvený. To mě velmi zaujalo. Rád se k této knize vrátím.
výbornou atmosféru městečka mi kazily klišoidní postavy a autorkou přehnaně protěžovaná postava Mii. taky mateřských linií by stačilo cca polovic.
a popisovaná umělecká díla mi z nějakého důvodu přišla cringe - polopatická a prostá sofistikovanosti. vlastně se tomu asi říká kýč.
Štítky knihy
americká literatura rodina dospívání manželství adopce verbální (slovní) komunikace manipulace (psychologie) mateřství důvěraAutorovy další knížky
2016 | Vše, co jsme si nikdy neřekli |
2017 | Ohníčky všude kolem |
2023 | Naše ztracená srdce |
Kniha vyvolává spoustu otázek a nutí k zamyšlení. Jak definujeme matku. Je to biologický původ, láska, rasová příslušnost nebo materiální zabezpečení? V čem se bude dítě cítit bezpečně až vyroste? Projít životem, tak jak jsme si to naplánovali, myslíme si, že děláme správnou věc nebo spíš nezapomenout na své mladší já a plnit si své sny. Byla Mia opravdu ta lepší, tak jak je v knize spíš líčena, nebo to co sama udělala je vlastně taky špatné? Za mně odpovědi na tyto otázky nejsou jednoznačné a nevím jestli existují. Určitě doporučuji.