Ohromný svět
Suníl Gangopádhjáj
Výbor z povídkové tvorby Suníla Gangopádhjáje (*1934), jenž patří k nejpublikovanějším a nejoblíbenějším současným bengálským spisovatelům. Je autorem zhruba 250 knih všech žánrů, ale právě ve svých povídkách dosahuje podle západních měřítek světové úrovně. V tomto výboru se autor představuje jako vynikající pozorovatel pestrého světa současné Indie. Ocitneme se v prostředí hinduistickém i muslimském, na vesnicích, maloměstech i ve velkoměstské Kolkatě, mezi spořádanými Bengálci, ale i mezi levicovými teroristy, zloději a prostitutkami.... celý text
Literatura světová Povídky
Vydáno: 2008 , ExOrienteOriginální název:
Galpa samagra, 1980
více info...
Přidat komentář
Jedna z nejlepších povídkových sbírek, jaké jsem kdy četla. Suníl Gangopádhjáj skutečně umí psát, je radost jeho povídky číst, vidět svět jeho očima, každý jeho text z tohoto výboru je skvěle vystavěný a navíc je to autor sympatický a sympatizující. To je na jeho povídkách téměř to nejlepší – jeho empatie a schopnost čtenáře vtáhnout a zprostředkovat mu nejen Indii z první ruky, ale hlavně jeho cit pro lidskou povahu a vrtochy. Ty postavy jsou tak živé, tak přítomné. Některé mají nesmírně smutný osud, příhody dalších zas naopak působí jako anekdoty, takže má člověk šanci se z toho marasmu zase odpoutat a podívat se na indické, potažmo bengálské reálie z jiného úhlu, ale nikdy s odstupem. Vřele doporučuji všem.
Štítky knihy
povídky Bengálsko indická literatura
Část díla
- A tenhle život mohl být můj 1980
- Běženci a honci 1980
- Božský posel aneb ohmataný peníz 1980
- Co myslíš, Bidžane? 1980
- Duševní choroba 1980
Opravdu kvalitní povídky. Dobrý způsob, jak se (středo-)Evropan může setkat s bengálským, potažmo indickým prostředím. Asi nejzajímavější mi přišlo vylíčení soužití muslimů a hinduistů. Kromě zajímavého tématu povídky ale ukazují, že autor je dobrý spisovatel, který rozumí svému řemeslu. Povídky mají vždy zajímavou pointu a v rámci výboru spolu docela dobře fungují jako celek.