Okula a Nýrsko

Okula a Nýrsko
https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/499126/bmid_okula-a-nyrsko-xxS-499126.jpg 4 1 1

Kniha OKULA a NÝRSKO podrobně mapuje historii slavné optické společnosti, která si zvolila šumavské město za své sídlo už v roce 1895. Podstatná část publikace je věnována také historii Nýrska a okolí. Kniha obsahuje stovky ve velké míře dosud nepublikovaných snímků.

Literatura naučná Obrazové publikace Historie
Vydáno: , Starý most

Okula a Nýrsko , 2020

V_M
20.07.2022 4 z 5

Sympatická knížka sestavená týmem převážně lokálních badatelů, archivářů a vlastivědných nadšenců včetně řady bývalých i současných zaměstnanců nejvýznamnějšího až téměř ikonického nýrského podniku. Grafické i redakční zpracování je kvalitní, což u podobných publikací bohužel zdaleka nebývá standardem. Osobně by mě potěšilo zevrubnější zaměření na dějiny nejen závodu, ale především města Nýrska (jemuž pokud vím obšírnější historicko-vlastivědná monografie i přes obstojné badatelské zázemí v dobách minulých i dnes stále ještě chybí: asi nejvýznačnější česky psanou prací je už nedostupná brožura Martina Kříže z roku 2003, jinak byly zpracovány, a to v dosti kolísavé kvalitě, jen dějiny hradu Pajrek a válečné a těsně poválečné události) a pak také ještě bohatší obrazový doprovod. Ten sice i tak obsahuje značné množství unikátních snímků, věřím však, že podnikový archiv, kroniky a sbírky lidí kolem Muzea Královského hvozdu obsahují řadu dalších dosud nepublikovaných jedinečností, jež by si otištění zasloužily. Zajímavé by bylo i pracovat se vzpomínkami pamětníků. Knížku lze v každém případě všem zájemcům o osudy tohoto těžce zkoušeného městečka a obecně vlastivědu Pošumaví doporučit.