Operace letadlových lodí ve II. světové válce
David Brown
Od počátku války v roce 1939 do jejího konce v roce 1945 se letectvo Královského námořnictva přeměnilo ze zanedbatelné v mohutnou strategickou zbraň. Letadla startující z britských letadlových lodí bojovala po celém světě. David Brown ve své knize podrobně popisuje jeho boje u Domácího loďstva, ve Středomoří, v Atlantském, Indickém i Tichém oceánu. Stranou nezůstávají ani operace sil, vytvořených pro zvláštní jednorázové operace. Dále jsou analyzovány operace loďstva v Pacifiku mezi lety 1941 a 1945, kdy se odehrávala největší námořní bitva všech dob. Námořnictva jak USA, tak císařského Japonska sledovala operace Britů v raných stadiích války a vzala si z nich ponaučení. Ameriští letci a námořníci se v průběhu bojů rychle učili, až se koncem března 1945 5. flotila námořnictva Spojených států spolu s námořní pěchotou staly nejvýkonnějším a nejefektivnějším válečným nástrojem, použitým v době před svržením atomových bomb na Hirošimu a Nagasaki. Předkládaná publikace představuje vrchol snažení jednoho z nejvýznamnějších historiků námořního letectva. Kniha je doplněna četnými ilustracemi a tabulkami, uvádějícími letadla a jednotky na jednotlivých letadlových lodích v průběhu té které válečné operace. Spolu s živým a poutavým vyprávěním tvoří jednu z nejpozoruhodnějších knih o 1. svazku, popisujících operace letadlových lodí Velké Británie, USA a Japonska v průběhu 2. světové války.... celý text
Literatura naučná Historie Vojenství
Vydáno: 2011 , PlejádaOriginální název:
Carrier Operations in World War II, 2009
více info...
Přidat komentář
Přečetl jsem hodně knih podobného žánru, tématiky a musím říci, že tato kniha je hodně těžké čtivo. Z mého pohledu někdy až nudné.
Kniha je rozdělena na dvě části.
První se zabývá britskými letadlovými loděmi na všech mořích a oceánech. To je zpracované do detailu. Ale nudně. Jde vlastně o tom kam lodě pluli a nemuselo jen jít o bojové operace, co měly za úkol a jaké letky vezly. Krátce zmíněn výsledek toho úkolu. Tohle jsou materiály autora D. Browna.
Druhá část se zabývá letadlovými loděmi Japonska a USA. Tohle vzniklo až po smrti autora knihy. Tedy posbírané jeho zápisky a doplněné z jiných materiálů. Hned na první pohled je vidět, že to psal jiný autor. Změnila se záživnost k lepšímu. Ale i tak mi to přijde hodně podprůměrné. Nedosahuje to vůbec kvality knih Hubáčka či Hrbků.
V knize chybí jakékoliv mapky, plány. Některé operace lodí jsou popsané detailněji jiné méně. Třeba mi chybí i trochu větší popis jednotlivých lodí a jejich konstrukce. Nebo popis letadel. To prostě v knize nenajdete.
Ale co musím vyzdvihnout jsou fotografie. Je tam spoustu fotografií, i když mnoho v malém rozlišení, které jsem ještě neviděl. A rovněž popsané i některé operace o kterých se zas tak moc nemluví, nepíše. Např. akce letadlových lodí, jenž doprovázely konvoje o Ruska.
PS: nesnažte se přepočítat ztráty letadel v jednotlivých operací. Nebude vám to sedět :-)