Osada pravěkých lovců
Alexandr Michajlovič Liněvskij
Hrdinou tohoto historicko-fantastického románu je sedmnáctiletý chlapec, který se proti své vůli stane hlavním kouzelníkem svého kmene. Sovětský etnograf a archeolog využil výsledků svého průzkumu skalních kreseb v sovětské Karélii v románě o životě lidí doby kamenné. Hlavními postavam knihy, určené mladým čtenářům, jsou dva bratři, z nichž jeden se má stát kouzelníkem a druhý lovcem a stopařem. Intriky uvnitř rodné osady je přivedou na území kmene, který je na vyšším stupni společenského vývoje.... celý text
Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: 1974 , Mladá frontaOriginální název:
Листы каменной книги
více info...
Přidat komentář
Fiktivní příběh z pravěku ruského Dálného severu vyprávěný sovětským Eduardem Štorchem. A skoro nikdo to nezná, četlo ho devět lidí. Edice 13 byly jakože knihy pro mládež, ale tohle je hodně drsný příběh, žádná pohádka pro větší děti. Ale je to dobré, když jsem knihu četl poprvé, kdysi tenkrát v pravěku, moc se mi líbila. A teď taky!
(SPOILER)
Poprvé jsem tuto knížku četl někdy před třiceti lety jako kluk. Roky na mne koukala v poličce knihovny, tak jsem po ní z nostalgie sáhl. Pamatoval jsem si z toho po těch desetiletích jen, že někde na území dnešní Karélie byli dva bratři a jeden z nich byl kouzelník osady.
Nečekal jsem, že mě knížka po tolika letech tak chytne, hlavně když je určena pro mladší čtenáře, což už bohužel nejsem. Od první stránky jsem byl vtažen do děje, neustále jsem si říkal, že dočtu ještě jednu kapitolu a když jsem knížku dočetl, šel jsem googlovat, zda náhodou neexistuje druhý díl a nebo volné pokračování.
V knížce sledujeme dva bratry, starší z bratrů Bej je mladý lovec. Mladší Ljok od malička touží stát se také lovcem, ale protože existuje v kmeni pověra, že pokud se ženě narodí sedm synů, tak otcem toho posledního je duch a musí se stát šamanem, je proti své vůli sedmnáctiletý Ljok prohlášen za kouzelníka. Postaví se starým pořádkům, pokusí se bojovat s pověrčivostí, když se mu nedaří komunikovat s duchy, používá rozum a tím se vesnici daří. Obrátí proti sobě starce a musí uprchnout spolu se svým bratrem do jiné osady, kde se konečně stává lovcem a výrobcem zbraní a tím začíná život dle svých představ, ale jak zjišťuje ani to není jednoduché.
Škoda, že tato knížka není známější. Jako příjemnou oddechovku mohu jen doporučit.
Originál se jmenuje Listy kamenné knihy. Jak autor vysvětluje v doslovu, který mimochodem v českém vydání chybí, příběh vznikl "čtením" maleb na žulových skalách Oněžského jezera a na břehu Bílého moře. V příběhu se potkávají lidé z různých časových období. Ljokův kmen žije hluboko v době kamenné, nezná ani kladení pastí, zatímco cizinci mají bronzové meče a velké lodě, schopné plavby po moři.
Dětský svět A. Liněvského je surovým bojem o přežití. Rekonstrukce života pravěkých lidí je plná naturalistických obrazů, obětování miminka nebo zabíjení žen a malých dětí kvůli tradicím kmene. Hlavní hrdina lže a používá různé triky, aby zabil své nepřátele. Pro autora, který zažil dvě světové války, bolševickou revoluci a stalinský teror, to asi bylo normální dětství, já ale raději s láskou vzpomínám na dobrodružství Kopčema a dalších hrdinů z románů Eduarda Štorcha.