Ošklivost demokracie a jiné eseje
Ryszard Legutko
První český výbor esejů jedné z nejvýraznějších postav současného politického myšlení. Kniha představuje průřez esejistickou tvorbou Ryszarda Legutka od osmdesátých let až do současnosti. V první části publikace se autor prezentuje jako nekompromisní „dekonstruktor" nejrůznějších „posvátných" pojmů určujících podstatu současné politické reality (tolerance, svoboda, lidská práva). Druhou část knihy představuje Esej o polské duši (2008), pojednání o kulturně-politických dějinách Polska 20. století, které vyvolalo bouři svojí kontroverzní tezí o Polácích jako „národu bez identity".... celý text
Přidat komentář
Štítky knihy
demokracie liberalismus politologie konzervatismus neoliberalismus konzervatismus vs. liberalismus morální úpadek
Autorovy další knížky
2022 | Cesta národního konzervatismu |
2017 | Triumf průměrného člověka |
2009 | Ošklivost demokracie a jiné eseje |
Kniha ve stylu „demokracie je ten nejhorší systém, s výjimkou všech ostatních“. Kritika toho, že lidé chtějí práva, často i zbytečná, kvůli kterým se spouští zbytečný byrokratický moloch. Autor si všímá existence dvou ideologií, jedna chce maximalizovat sílu stát (socialisté) a druhá minimalizovat (liberálové). Přes rozdílné ideologie však složitost i síla všech vyspělých států roste. Kritika šířící se masovosti a průměrnosti. Některé úvahy jsou zajímavé, nicméně problém konfliktu masovosti a demokracie autor uspokojivě neřeší.
„Obrovská většina liberálů odmítla Platónův či Aristotelův názor, že zákonodárci-filozofovi přísluší ustanovit (nebo odhalit) etický cíl, který se liší od cílů individuálních, a který je těmto cílům nadřazen. Usuzovali, že pokud lze státu připisovat nějakou morální funkci, musí tato funkce vždy podléhat procesu verifikace prostřednictvím autonomních rozhodnutí jednotlivců;“