Osobnosti emigrace z území Ruské říše v meziválečném Československu
Dana Hašková , Ljubov Běloševská (p) , Julie Jančárková , Anastazie Kopřivová , Sergej Jakovlevič Gagen
![Osobnosti emigrace z území Ruské říše v meziválečném Československu Osobnosti emigrace z území Ruské říše v meziválečném Československu](https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/518320/bmid_osobnosti-emigrace-z-uzemi-ruske-ri-AHU-518320.jpeg?v=1687277511)
Od roku 1993 probíhá ve Slovanském ústavu AV ČR, v. v. i., systematický výzkum dějin ruské emigrace v meziválečném Československu. Během této doby bylo nashromážděno velké množství životopisných materiálů o ruských emigrantech i jejich vědecké a kulturní činnosti. Díky tomu mohl vzniknout i výběrový biografický slovník Osobnosti emigrace z území Ruské říše v meziválečném Československu. Do slovníku jsou zařazeny především ty osobnosti, které se podílely se na rozvoji československé vědy, kultury a umění, účastnily se politického nebo spolkového života anebo vynikly v dalších oborech a odvětvích. Ve výjimečných případech se zde objevují rovněž ruští životní partneři a partnerky význačných českých osobností. Kromě kartotéky Slovanského ústavu byly základními prameny při tvorbě hesel osobní kartotéka Anastazie Kopřivové, kartotéka Slovanské knihovny, literatura a archivní materiály z ruských, českých a slovenských archivů. Dále byly použity materiály z rodinných archivů potomků emigrantů a materiály uchovávané na místních úřadech (matriky, záznamy obecních úřadů a místní kroniky). Jednotlivá hesla obsahují základní biografické údaje o vlastní osobě a rodinných příslušnících, adresy pobytu v ČSR, je popsáno její vzdělání a zaměstnání v předrevolučním Rusku i v ČSR, eventuální účast v občanské válce a samotná emigrace, členství v ruských, českých i mezinárodních vědeckých, kulturních a zájmových spolcích a organizacích, udělené řády a vyznamenání. Pokud dotyčný z ČSR odjel do další země, je uvedeno, kdy, kam a stručně jeho činnost v novém domově. Heslo obsahuje bibliografické odkazy a údaje o českých i zahraničních archivech, ve kterých jsou uloženy materiály dané osobnosti, a výběrovou literaturu. Slovník je rovněž doplněn anotovaným seznamem potomků ruských emigrantů, kteří se narodili již v Československu a dosáhli zde významných úspěchů ve svém oboru. Součástí slovníku je bohatý ilustrační materiál.... celý text
Literatura naučná Biografie a memoáry Historie
Vydáno: 2023 , Academia , Slovanský ústav AV ČROriginální název:
Представители эмиграции c терpитории бывшей Российской Империи в Чехословакии (1918–1945), 2022
více info...
Přidat komentář
Autoři knihy
česká, 1965 Ljubov Běloševská (p)
ruská, 1946 - 2013 Julie Jančárková
česká, 1970 Anastazie Kopřivová
česká, 1936 Sergej Jakovlevič Gagen
ruská
Velice zajímavá a obsáhlá publikace, neskutečně obdivuji precizní zpracování.
V úvodu jsem si zopakovala stručnou historii ruské emigrace se zaměřením na její vývoj v ČSR. Přestože jsem již po roce 1989 narazila na ruskou emigraci v naší zemi, bylo to jen na poli literatury a výtvarného umění a vůbec jsem netušila, jaké ostatní vědce, zemědělce, techniky republika získala a jaké velké dílo zde zanechali.
Zmiňuje se zde také emigrace ukrajinská a i když byla v menšině, přesto ne bezvýznamná.
Obsáhlý jmenný slovník je tak důkladně zpracovaný, že se snad nedá srovnávat s žádným jiným dílem v oboru. Je pro mne potěšením studovat osudy lidí a jejich potomků, kteří prožili tak mnohdy tragické životy a v dalších generacích již většinou jako Češi dále pozitivně působí v České republice.
Kniha si zaslouží mnohem větší pozornost laické veřejnosti.