Ostrava
kolektiv autorů
Dějiny Ostravy, jejíž tvář tak výrazně poznamenal industriální rozmach 19. a 20. století, se věnují historii města od prvního využití uhlí lovci mamutů ze slojí vystupujících na zemský povrch na Landeku až po události na počátku třetího tisíciletí. Ostrava, založená ve 13. století, se v počátečním období své existence stala správním, hospodářským a obchodním centrem severovýchodní části olomouckého biskupství na hranici Moravy a Polska. Po slibných počátcích v prvních staletích své existence však začala vlivem změněné politické i ekonomické situace ztrácet na významu a na prahu 19. století stanula jako stagnující malé řemeslnicko-zemědělské poddanské město. Cesta přerodu v industriální centrum rakousko-uherské monarchie byla vytýčena třemi základními milníky – objevem uhlí, založením Vítkovických železáren a příchodem železnice, Severní dráhy císaře Ferdinanda. Jimi byl na dlouhá desítiletí udán kurs dalšího rozvoje města i celé ostravské aglomerace. Rychlý růst byl doprovázen postupnou integrací 33 sousedních obcí a měst. Ostrava se stala dominantním hospodářským, správním i kulturním centrem severní Moravy a Slezska a tento status si dokázala obhájit i navzdory nelehkému období ekonomické transformace v 90. letech 20. století. Vedoucí autorského kolektivu je Blažena Przybylová, autorský kolektiv čítá dalších 12 jmen.... celý text
Přidat komentář
Výborně zpracovaná historická kniha, kterou nikdy nedočtete, protože se k ní budete stále vracet. Doporučuji zájemcům o historii severomoravského regionu.
Po dlouhých dvaceti letech vyšla podrobná historie moravskoslezské metropole. Nic podrobnějšího a kvalitnějšího o historii Ostravy nenajdete.
Kniha je skvělým, nejen, úvodem do historie mého rodného města. Přívlastek nejen také proto, že neexistuje místní jedinec, který by zde určitě nebyl ničím překvapen, krom pravověrných historiků :) Doposud jsem se vrtal v historii lecjakých států i na druhé straně našeho geoidu, ale trošku je mi stydno, že jsem tak doposud neučinil v případě Ostravy.