Osudná domýšlivost : Omyly socialismu
Friedrich A. Hayek
„Zvláštním úkolem ekonomie je lidem předvést, jak málo ve skutečnosti vědí o tom, co považují za vědomě zkonstruovatelné.“ Nositel Nobelovy ceny za ekonomii a prorok liberalismu sepsal v roce 1988 jedno ze svých zásadních děl. V něm uvádí hlavní argumenty pro ekonomickou svobodu a volný trh a předkládá svůj manifest o chybách socialismu. Hayek tvrdí, že socialismus se od svých počátků mýlil ve faktických, a dokonce i v logických základech. Opakovaná selhání v mnoha různých praktických aplikacích socialistických myšlenek, kterých bylo 20. století svědkem, byla přímým důsledkem těchto chyb. Za osudnou domýšlivost označuje Hayek představu, že „člověk je schopen utvářet okolní svět podle svých přání.... celý text
Literatura naučná Ekonomie a obchod
Vydáno: 2022 , Liberální institut , GradaOriginální název:
The Fatal Conceit: The Errors of Socialism, 1993
více info...
Přidat komentář
Završení celoživotního díla jednoho z největších ekonomů, Hayek zde shrnuje své postoje v klíčových otázkách. Pozorohudný je mj. věk, ve kterém dokázal tuto knihu napsat. Eseje přidané ve vydání Liberálního institutu vhodně dotvářejí celkové vyznění knihy. Pokud jste od Hayeka ještě nic nečetli, tady můžete začít.
Poslední kniha F. A. Hayeka je jakousi syntézí jeho předchozích myšlenek, kniha tak není zrovna bohatá na originální myšlenky, avšak jsou zde předloženy v koncentrované podobě. Hayek se zde taky poměrně ostře se pouští do propagátorů socialismu. I z této tenčí knihy jasně ční Hayekův neskutečný intelektuální záběr, bibloiografie je neuvěřitelně dlouhá.
Nové vydání doplnil Liberální institut třemi klíčovými Hayekovými eseji, které tak odteď bude čtenář mít už navždy po ruce.
Knihu by měl mít doma každý intelektuál, ať už Hayekův příznivec nebo kritik.
(SPOILER) Osudná domýšlivost, že zvítězíme nad přirozeným rozvojem a rozumem dokážeme ovládnout budoucí směřování společnosti i našeho dalšího rozvoje. Obrovský civilizační rozkvět zapříčinila akceptace soukromého vlastnictví a nastavení vlastnických vztahů, novodobé snahy o ovládnutí zdrojů a centrální plánování (jak se neúspěšně snaží každý socialismus) jsou předurčené k neúspěchu, protože nikdo nemůže být všudypřítomný a mít aktuální informace a preference všech zúčastněných. Mnoho intelektuálů se s přirozeným během věcí však pro svoji preferenci rozumu nehodlá smířit a tudíž se snahy o opakování socialismu, které jsou destruktivní, neustále navracejí.
Nepříliš dlouhá knížka avšak velice nadupaná, není snadné ji číst, jelikož myšlenky jsou hutně naskládány za sebe a Hayek tedy nepíše takovým tím "moderním" stylem, kdy se dokáže o jedné věci bavit na 50-ti stránkách. Velice poučné čtení, avšak o to více náročné na pozornost, často jsem některé úseky četl třeba pětkrát, abych to nějak vstřebal a pochopil autorovu myšlenku.
Autorovy další knížky
2004 | Cesta do otroctví |
1999 | Soukromé peníze: Potřebujeme centrální banku? |
1994 | Právo, zákonodárství a svoboda |
1995 | Kontrarevoluce vědy |
2002 | Autobiografické rozhovory |
Těžké čtení, ale plné souvislostí, kde se vzaly názory, které nyní zaplavují svět. Doporučuju.