Osudový konvoj
František Novotný
V Osudovém konvoji zachycuje příběh jachtaře Davida Marka, jenž má přepravit z Bostonu do Evropy ruskou loď Oněga. Zatímco čeká na své společníky, tráví volný čas poznáváním památek. Při prohlídce domu revolucionáře Paula Revera upoutá jeho pozornost záhadný stolní orloj a neznámá kráska, ne nepodobná filmovým hvězdám třicátých let. Příležitost k seznámení však zničí výbuch bomby v blízkém okolí a totéž se opakuje i při setkání příštím. Tentokrát však Marek krasavici pomůže a zjišťuje, že je to krajanka – hraběnka Erwina Dubská. A zjevně skrývá tajemství… Píše se rok 1946 a ve světě stále zuří válka. Pro Spojence se nevyvíjí příznivě: Velká Británie je v obležení a hrozí jí kapitulace. Zachránit ji může konvoj HX 402 s pohonnými hmotami, potravinami a dalšími zásobami, který se formuje v Halifaxu v Novém Skotsku. Z Bostonu ho má doprovodit eskadra britských protiponorkových plavidel. K nim patří také zbytek někdejšího loďstva federalizované habsburské monarchie: fregata České eskadry Podunajské federace SMS Jizera. Na její palubě je poručík David Marek pověřen dopravit do Británie dvorní dámu císařovny Zity, slečnu Erwinu Dubskou. Ženu, kterou léta beznadějně miluje… Obstojí Jizera v boji s německými ponorkami a bombardéry? Odolá Británie nacistickému nátlaku? Dopluje jachta Oněga do Evropy? Co s tím vším má co dělat onen záhadný Reverův stolní orloj? A především, který z Davidů Marků je ten pravý?... celý text
Přidat komentář
P. Novotný. Vždy propracovaný děj, hodně techniky, skvělý popis reálií (v tom se vyloženě rochním) ... a poněkud těžkopádný styl. No, musím říci, že u posledních knih to už neplatí. Příjemná knížka a i druhé čtení dobré.
Autor je zřejmě monarchista, jako řada spisovatelů scifi. Mají k tomu jistě své důvody. Taky by se mi to líbilo. Ovšem, ne každý panovník byl osvícený, že...
Fajn knížka, kde se prolíná současnost i alternativní minulost v podobě jiné druhé světové války. Děj je zajímavý a v samém závěru i zábavný, když v jiném světě defilují postavy světových tyranů a vůdců, i našeho prezidenta MZ. Popis námořních bojů byl vylíčen opravdu vynikajícím způsobem. Při čtení jsem také vzpomněl na americký film Tajemná záře nad Pacifikem https://www.csfd.cz/film/8897-tajemna-zare-nad-pacifikem/prehled/. Za sebe hlásím plnou spokojenost a dávám všechny hvězdy. Myslím, že stávající hodnocení (66 % z 10) je nespravedlivé a s větším počtem přečtení se určitě bude zvyšovat.
Přikláním se k dalším recenzentům. Největším kladem knihy je erudice autora. Děj je protkán detailním popisem mořeplavby i se vším co k ní patří.
To je bohužel i záporem. Spoustu pasáží se věnuje barvitému popisu počasí či technikou plavby na jachtě. Tento popis jde na úkor samotnému ději, který častokrát hraje druhé či až třetí housle...
Milovníky lodí a mořeplavby kniha jistě potěší. Já se zaměřila spíše na dějovou linku. Na můj vkus zde bylo moc popisu a vysvětlování, jak který přístroj funguje a jaké jsou parametry jednotlivých typů plavidel, letadel a ponorek. Byla jsem zvědavá, jak se autor popasuje s prolnutím dvou paralelních světů.
Spoiler: Závěr s popisem třetí reality (Zeman, Kocáb) mě zklamal.
Po Křižníku Thor, který se mi opravdu líbil, jsem se velmi těšil na další knihu Františka Novotného a to bude asi ten problém. Mé očekávání bylo asi až příliš velké. 'Osudový konvoj' není špatná kniha a má vše, co se mi líbilo na předchozí knize autora, ale tak nějak mi nesedla. Bude to asi tou okultní linkou, která mi přišla trochu nepatřičná a lehce přitažená za vlasy (jedná se spíš o práci s drobnými detaily, která pak kazí celkový dojem). Přitom oba prolínající se světy byly vykresleny velmi podrobně, lodě byly popsány do poslední šroubku a širé moře prosáklo každou stránkou knihy. Jak byla propracovaná technická stránka lodí tak na druhou stranu autor trochu podcenil vzdušný prostor a Luftwaffe většinou létala v létě 1946 se stroji, které byly zastaralé už před rokem 1942 (to se týká hlavně palubních letounů). Poslední věc, která mě asi nejvíc mrzela, že část Atlantik, která popisovala samotnou bitvu o osudový konvoj mohla být delší ač se asi jedná o 50% knihy, úvod v Americe (a nebyl špatný) si odkrojil až příliš moc prostoru. Přes všechny mé výtky (jedná se spíš jen o detaily, ale i ty tvoří celkový dojem) si myslím, že je kniha čtivá a rád jsem si ji přečetl.
....pro nás, co nemáme okolo moře je toto "vzácná" kniha. Té vody je tam - kam se podíváš.
František Novotný mě už Valhalou a a další alternatívkou Křižník Thor docela nadchl /hlavně tedy Valhalou/
.....a todle je tedy moc dobře napsaný, skvěle vykreslený postavy.....moc se mi to líbilo.
Navíc mi to připomělo Foresterovu knihu Křižník Artemis ...
100%
Štítky knihy
alternativní historie česká fantasy fantasy
Autorovy další knížky
2005 | Robinson Crusoe (převyprávění) |
2014 | Valhala |
2013 | Křižník Thor |
1994 | Dlouhý den Valhaly |
2020 | Dryák |
I když jako hrdina nemám rád scifi s alternativní historií (s výjimkou knižních perel jako "Poslední den stvoření", atp.), po této knize jsem sáhl zcela neinformován. Ta první linka ze současnosti byla čtivá, technické detaily z údržby a řízení jachty zajímavé. Druhá dějová linka mě znechutila, nad křižníky Cheb a Beroun kroutím hlavou, ale naštěstí na rozdíl od hrdiny si mohu vybrat a po chvíli sledování pouze té první linie nechat knihu nedočtenou.