Osudy dobrého vojáka Švejka v ruském zajetí a v revoluci
Karel Vaněk
Pokračovanie príbehov dobrého vojaka Švejka v Ruskom zajatí a počas revolúcie. Kniha predstavuje Švejka už nie ako vojaka, ale ako zajatca, ktorý však zďaleka nie je taký hlúpy, ako sa na prvý pohľad zdá.
Přidat komentář
Hlavním důvodem, proč číst Vaňkova Švejka, je možnost uplatnit se společensky. Každému se někdy přihodí ta nehoda, že se ocitne na večírku u stolu, kde nesedí žádná žena. Pokud udělá tu chybu a neodejde raději spát, dříve nebo později se každá chlapecko-chlapecká debata dostane ke Švejkovi. Co čtenář, to nekonečný výklad Švejka - na tomto poli nelze zaujmout. Ale máte-li přečteného navíc i Švejka Vaňkova, diskusní trumf je jistý.
Dalším přínosem pro mě byl právě kontrast s geniální prací p. Haška. Až doslovné přízemní líčení týchž záležitostí od p. Vaňka mi ukázalo, jakou spoustu zážitků p. Hašek vynechal, přestože byly dramatické, jedinečné a drsné. Zdánlivě přízemní a lidový kanonický Haškův Švejk až teprve ve srovnání se skutečně přízemním a lidovým Švejkem p. Vaňka se mi ukázal v plné virtuozitě, se kterou ho p. Hašek vytvořil; pochopil jsem, jaký exkluzivní poetický tanec a mistrovská malba p. Haška byla potřeba, aby vytvořil nadčasově srozumitelný humoristický román ze světové války, který se přitom dokázal ubíjející každodennosti války tolik vzdálit.
Vaněk je jiný, ale neměl jsem s jeho Švejkem problém. Nebylo to tak odlehčené a odosobněné, válka a zajetí byla mnohem hmatatelnější, ale proč ne. Prostě Švejk byl odrazem v zrcadle protikladů Hašek - Vaněk, alejak jsem psal výše, neměl jsem problém ani s Vaňkovým Švejkem.