Stopy mých otců
Helena Šmahelová
Osudy předků série
< 2. díl >
Helena Šmahelová zpracovala historii vlastního rodu v trilogii, jejíž druhý díl držíte v rukou. Šmahelové jsou od nepaměti mlynáři, jenže pokrokový Jan už v Možděnici, kde pochoval tři ženy, zůstat nechce. Zakoupí mlýn ve Stružinci, kam se mu do služby přihlásí ohnivá dcera někdejšího majitele Dorota. Jan má syna na ženění, ale sám se ještě starý necítí. Jak rozhodne o osudu svém i synově? Osamostatní se Josef tak, aby se z něj stal skutečný Šmahel? A co generace následující, které přežijí Josefa II. a budou zápolit s metternichovským Rakouskem? Jak se jim povede v zapadlém koutu Vysočiny?... celý text
Přidat komentář
Stejně krásné čtení jako první díl.
Lidé jsou stále stejní,co svět světem stojí,jen kulisy se mění.
Vztahy mezi členy rodiny Šmahelových nejsou ideální, ale jednání každého z nich je pochopitelné. Dědictví otců a tradiční zvyklosti někdy znamenají zbytečně těžké břemeno. Příběh dobře ukazuje společenské změny na venkově i novoty zaváděné v hospodářství. Jen když se začne probírat politická situace ve světě, děj ztrácí atmosféru a spád.
Druhý díl se mi také líbil, stejně jako ten první. U prvního byly pro mě zajímavé pasáže o hospodaření, běžném životě v nevolnictví a také o náboženských sporech mezi katolíky a evangelíky, ale zhruba od druhé poloviny se postavy velmi rychle střídaly, takže jsem je všechny neudržela v paměti. V druhém dílu bylo "obsazení" stabilnější, ale o něco méně mě bavily pasáže o národním obrození. Myšlenky o panslovanství a důraz na národnost mě spíš rozčilovaly. Celkově se mi tato sága moc líbí a chci si přečíst i poslední díl. Je docela zajímavé přečíst si knihy odlišné od těch, jaké se píšou nyní. Tj. bez experimentů a vypjatých emocí. V knihách současných autorů se hrdinové zmítají v duševních mukách i v případě nepovedené dovolené, avšak zde téměř bez viditelného pohnutí a smířeni s osudem pohřbívají své blízké...
Opět jsem se ponořil do rodiných vazeb rodiny Šmahelů a přišel na to, proč mě to tolik nepřitahuje, ačkoliv to prostředí a styl vyprávění se mi líbí. Je to dáno prostě onou podstatou díla. Postavy, autorčini předci, se narodí, prožíváme s nimi zajímavý život, mají děti a pak...umřou. A pak znova a znova.. Když už si na postavy zvyknu, na jejich jednání, chování a úděl, který nesou, přichází nevyhnutelný konec jejich života a já, jako čtenář, se vlastně seznamuji s částečně s novými. Samozřejmě je tam průnik generací, prarodiče, rodiče, děti, ale to nemění nic na tom, že ve chvíli, kdy se stanou opravdu ústředími postavami, s hlavním slovem v rodině, tak jsou na tomto postu noví. Je mi na druhou stranu jasné, že jinak to zpracovat v takovémto rozsahu nejde, ale je to to co mi ubírá hvězdu v hodnocení.
Čtyři pěkné.
První polovina knížky se mi tak nějak vlekla, místy jsem měla pocit, že už je tam přespříliš politiky. Pak ale začal být děj zajímavější, vlastně tak trochu zrychlil, jak doba, kterou popisuje.
Zajímavější než díl předchozí. Ale úplně za srdce mě to nechytlo. Dávám hvězdičky za skvělé vyobrazení doby a jejích obyvatel. Doba se zrychluje, lidé začínají cestovat, stěhovat se. Chtějí od života něco víc. Už nejsou tolik nábožensky založení, národní obrození, průmyslová revoluce - i na vesnici se, sice pomalu, ale vše mění. Člověk s autorkou cestuje v čase.
Druhý díl z trilogie opět výborný. Jsem ráda, že Levné knihy vydaly nově tyto knihy, rozhodně si zaslouží nezapadnout.
Knihám od p. Šmahelové nemám co vytknout. Popis každodenních starostí na pozadí historických událostí.
Nádherná kniha,tak jako první díl mě bavila,těšila jsem se na společnost rodiny Šmahelů,jejich osud mě zajímá,dojímá a celou trilogii mám řazenou mezi TOP knížky.
Helena Šmahelová na osudech svých předků ukázala na život v okolí a přímo v Chrudimi a dala tak tomuto městu nádherný dar, který bohužel Chrudim nevyužila!
Druhý díl se četl stejně dobře jako první díl. Střídají se zde generace Šmahelů, přirozeně, tak jak to v životě chodí....
Líbí se mi, že je zde připomenuta i všeobecná historie, jako počátky Nosticova divadla, Purkyně, vynález lodního šroubu.
Moc hezké čtení, doporučuji. Těším se na třetí díl.
Tento druhý díl se mi líbil více než první. I zde se střídaly generace členů mlynářské rodiny, rodili se a umírali, prožívali přízně i nepřízně počasí i změn politických a náboženských.
Znovu se nekonaly žádné přehnané scény a dramata, životy běžely přirozeně, dokumentární formou. Avšak dobově mi byla kniha blíže, tak jak postupovala civilizace směrem k dnešku.
Nepatetické vyprávění ... věrné zachycení několika lidských osudů jedné mlynářské rodiny ... myšlenkové změny přinesené francouzskou revolucí ... postupná proměna partnerského soužití ... Nedoceněná knížka.
Opravdu je škoda, že tato kronika je opomíjená. Na pozadí rodiny Šmahelů se dozvíme spousty velmi zajímavých politických, kulturních, hospodářských událostí té doby. Moc ráda čtu, pokud je to z pohledu obyčejných lidí, jako to je právě tady, jejich život byl nelehký a přesto byl prodchnutý láskou a to jak partnerskou a vůbec k rodině tak i vlasteneckou láskou k stále těžce zkoušené vlasti.
Půjčila jsem si celou trilogii v knihovně a pak usilovně sháněla.Krásná rodinná kronika.Škoda,že je tak málo známá.
Štítky knihy
rodina mlynáři, mlynářství ságy český venkov
Autorovy další knížky
1959 | Velké trápení |
1984 | Stíny mých otců |
1979 | Žena roku 1900 |
1964 | Dobrá mysl |
1985 | Stopy mých otců |
Jo čte se to fajn ale haprují popisy...
Napřed je kluk štíhlé a má tunu síly ve svém mládí...o kousek dál je tlustej a přestárlej. (V 25, hm... není divu že plodili od 14...)
Hospodář je popisován jako plesnivé dědek celej šedej, přitom má jen přes 42...atd atd.
Dorota je čůza vlezlá otravná, žádná úctyhodná mlynářka, ta by jela...ale jinak čtivý, zajímavý popis posunu přístupu šlechty k lidu po zrušení roboty a nevolnictví, že je to jako teď, že papírově něco sice platí ale reálně to stále trvá... Akorát to nemuselo věčně skákat život-politika a furt dokola v každým odstavci.
A Marie-Antonína taky dobrý no.