Osudy zlatých pokladov
Milan Vároš
V nasledujúcej rozsiahlej knihe literatúry faktu autor na základe poznania archívnych materiálov a dostupnej literatúry spracoval históriu štátnych pokladov, ktoré sa stávali predmetom záujmu agresívnych síl v prelomových historických obdobiach vojnových rokov. Brilantne a vzrušujúco napísaná kniha sa stala na konci 60. rokov 20. storočia skutočným bestsellerom. Z obsahu: o tajomstve zlatého pokladu slovenského štátu, o senzácii s hľadaním Atilovho hrobu v Martine, o krvavej dráme okolo ruského štátneho pokladu po revolúcii, o vykradnutí klenotnice Dómu sv. Alžbety v Košiciach, o osude šperkov Rothschildovcov a ostatných židov a pod.... celý text
Historie Pro děti a mládež Encyklopedie
Vydáno: 1967 , SmenaOriginální název:
Osudy zlatých pokladov, 1967
více info...
Přidat komentář
(Male ohliadnutie do minulosti) Knihu som cital ako decko a pozor, je to nebezpecna kniha! Moze z maleho citatela spravit zlatokopa, hladaca pokladov, Indianu Jonesa zahrad, poval a pivnic. :) Ako zo mna. Putavo v nej autor pise historky o hladani Eldorada a podobne uzasne zalezitosti. Je v nej dost obrazoveho materialu a v case ked vysla to bola paradna vec. V antikoch by sa mala dat najst. Aspon sa dozviete kolko legendarnych pokladov este lezi po svete poschovavanych.
Knihu mohu doporučit, jedná se o základní seznámení s dějinami hledání pokladů a se vším, co s tím souvisí. Je to samozřejmě problematika tak obsáhlá, že se nemůže vejít do jedné knihy. A autor právě zvolil správný postup, nejde do hloubky u jednotlivých případů, forma je populární. Motivuje čtenáře k dalšímu studiu.
V zásadě celkem solidní čtení, které umožní člověku si vytvořit základní přehled o historii „zlatých průšvihů“ v dějinách lidstva. Schválně říkám „základní“, protože kdyby se člověk chtěl konkrétněji orientovat na některé z uvedených případů (inkové, piráti, Kalifornie, Klondike atd.), musel by nutně sáhnout po dalších, běžně dostupných populárně-naučných knihách, ale jako prvotní průvodce dobré.
Tohle je další příklad dobře udělané populárně naučné knížky z historie. Na můj vkus je těch příběhů až trochu moc. Celkově to má potom kulometné tempo. Taky rozhodně nejde o nějakou učebnici, nebo souborný přehled. Autor prostě zvolil několik oblastí, které mu přišli zajímavé. Kromě jiného se jedná o poklady starých Inků v Jižní Americe, búrské války v Africe, nebo zlaté cihly z 2. světové války. Líbilo se mi, že autor má celkem přehled o historii, takže dokáže stručně popsat historické souvislosti, spojené s poklady, o kterých vypráví. Kniha taky obsahuje spoustu ilustrací. Pokud hledáte odpočinkovou četbu, tak doporučuji.
Kdysi dávno jsem tuto knihu vyhrála v soutěži v knihovně, ale popravdě mě příliš nezaujala...
Štítky knihy
poklady hledání pokladů hledači pokladů
Autorovy další knížky
1964 | Hitler žije, chyťte ho! |
1989 | Osudy zlatých pokladů |
1991 | Posledný let generála Štefánika |
1989 | Skvelý trik |
1988 | Prekvapenie v súdnej sieni |
Čtivě a vcelku široce zpracované téma. Ten rozptyl je obdivuhodný, ale odráží se to v hloubce jednotlivých kapitol. Jsou to spíše takové medailonky, v nichž jsou některé věci jen tak naťuknuté a nedořečené. Ale v tom rozpětí to asi jinak nešlo.
Jde o zajímavou knihu. Jsou to vlastně dějiny lidské chamtivosti. Na zamyšlení je, kolik toho drancování, falše a zotročování bylo konáno křesťanskými národy (a to v dobách, kdy náboženství hrálo důležitou roli). Je zajímavé, že domorodé obyvatele vnímali Evropané jako podlidi (nebo ne-lidi) bez respektu k jejich kultuře, historii a tradicím (kde byla křesťanská láska k druhým?). Jakoby neexistovali, jakoby jen „překáželi“ v dobývání dalších končin.