Pacienti Sigmunda Freuda
Mikkel Borch-Jacobsen
Seznamte se s pacienty věhlasného Sigmunda Freuda, česko-rakouského neurologa a psychologa. Naleznete mezi nimi řadu prominentních umělců, filozofů, lékařů nebo vědců, kteří nebyli sužováni pouze duševními poruchami, ale také závislostí na opiu a kokainu. Jejich pohnuté osudy jsou svědectvím doby na přelomu 19. a 20. století a zároveň těžkých počátků moderní psychiatrie.... celý text
Literatura naučná Biografie a memoáry Psychologie a pedagogika
Vydáno: 2022 , AlpressOriginální název:
Freud's Patients. A Book of Lives, 2021
více info...
Přidat komentář
Abych hodnotila spravedlivě, musím se oprostit od emocí, které ve mně příběhy probudily. Že Freud "svému brilantnímu umění výkladu neklade pražádné hranice" a že je "excelentní dialektik psychologie a nadto monomaniak svého systému ", jak na str. 221 trefně shrnuje Rosa Mayreder, jsem věděla. Ale že mu leckdy na analyzandech pramálo záleželo, mně jako člověka z oboru niterně bolí.
Každopádně kniha je skvěle napsaným osvětovým počinem a méně než 5* si nezaslouží.
Knížka je určitě hodně náročná na čtení, což asi ze zařazení literatura naučná plyne samo sebou , nicméně, tak náročné čtení jsem nečekala. Knihu jsem si musela dávkovat po kapitolách , abych si dokázala udělat o každém pacientovi a jeho diagnóze a náledné léčbě nějaký přehled. Nezdráhám se říci, že léčba rovná se pokus- omyl , bohužel se tak tomu děje ve spoustě psychiatrických , a nejen těchto diagnóz dodnes.
Po přečtení této knihy jsem procitla a to doslova . Dle toho, co jsem jen tak mimochodem věděla nebo tušila byl Sigmund Freud uznávaný průkopník v oboru psychiatrie, teď přemýšlím, jak se stalo , že se mu takové cti dostalo.
Kniha se opírá o skutečné případy, samozřejmě je jich jen zlomek , které autor podrobil svému vlastnímu výzkumu. Autor čerpá z doložených faktů, jako je korespondence, výpovědi lidí z okolí pacientů a příbuzných, novinových článků... Naopak se vyhýbá Freudovým oficiálním zápiskům, proč asi?
Kniha je svědectvím o vývoji psychiatrie na přelomu 19. a 20. století, který byl počátkem moderního způsobu léčby, tyto léčebné postupy a jejich výsledky se mně osobně jeví, jako hodně zarážející. Do ordinace tehdejší psychiatrie bych se dostat opravdu nechtěla, ať už jako pacient, který opravdu pomoc potřebuje nebo jako pseudopacient, který se možná odlišuje, jako člověk od ostaního průměru, ale je ve skutečnosti psychicky v pořádku.
Knížku můžu doporučit lidem, které tato problematika, v kontextu historického pravdivého pojetí, zajímá.
A určitě by bylo moc zajímavé, si tuto knížku přečíst přepracovanou jako beletrii, to by byl trhák ve stylu Bál šílených žen.
Občas nudné, ale docela zajímavé.