Palečkův úsměv a pláč
František Kubka
Tento román Františka Kubky vznikal v letech 1946 – 1949. Jeho hrdinou je šašek krále Jiřího z Poděbrad, známý pod jménem Paleček. Historické prameny se o něm příliš nezmiňují, ale ve formě vyprávění se jeho postava zachovala dodnes. Paleček se narodil roku 1430, v době husitských válek a otec mu zemřel v den jeho narození. Přesto si ale uchoval smysl pro humor a optimismus. Své mládí Paleček prožívá v Pošumaví. Zde se také zamiluje do Blanky, dcery svého souseda – pana Bořeckého. Ta se však shodou okolností stane jeho nevlastní sestrou, když se jeho matka Kunhuta ožení s panem Bořeckým. Blanka se nakonec musí oženit s jiným, Paleček proto odchází na studia do Itálie. Když se vrátí z cest, nachází Blanku mrtvou. Svou tvrz přenechá jejímu bratrovi a sám se vydává na cestu po Čechách. Tak se stane, že ho král Jiří z Poděbrad zaměstná jako svého osobního šaška . Paleček ale není jen šašek, je tzv. moudrý blázen, bláznovství jen předstírá, ale přitom je velice moudrý a vzdělaný a svou službu králi chápe jako službu celému národu. Paleček celý svůj život zasvětil boji za pravdu a spravedlnost. Často pomáhal chudým a utlačovaným Nebyl jen šaškem, byl také rádcem a dobrým přítelem krále Jiřího. Věrná biografie o významné historické, ač často opomíjené, osobnosti, která pravděpodobně velmi často ovlivňovala rozhodnutí slavného husitského krále. (méně textu)... celý text
Přidat komentář
Zajímavé čtení, první část se mně líbila moc, Paleček prožívá dětství, první láska škola a cestování do Itálie. V druhé části už je u Jířího z Poděbrad a tam už je docela dost politiky a chvilku to vypadalo, jako když čtu učebnici dějepisu, proto jsem nedal pět hvězd. Jinak určitě doporučuji k přečtení :-)
Nějak jsem si nevěděla rady, jak příběh uchopit. Postava hlavního hrdiny stojí za pozornost: jeho vzdělání, moudrost, hlad po vědění a touha sloužit své zemi, to vše je velmi sympatické. Hůř jsem snášela ublížený bolestínský sentiment, jehož je kniha plná. A je ho tam tolik, že mne popuzoval a z původně příjemného, intimního příběhu dělal agitku poplatnou době svého vzniku a devalvující celou knihu.
Krásný příběh vzdělaného člověka, který miloval život a chtěl nezištně zlepšit svět a lidi kolem sebe.
První polovina knihy mě ještě bavila, když jsem pak četla druhou část Palečkův pláč, tak mě to dost nudilo. Knihu jsem dočetla, ale s velkým sebezapřením.
Nijak mě nezaujalo,pouze si vybavuji Palečkovu milostnou romanci jak skončila špatně a na tehdejší dobu i tragicky( úmrtí ženy při porodu)
Po rodostném čtení přišel konec a mě strašně moc mrzí, že kniha skončila. První historický román, který jsem přečetla a nezklamal. Doporučuji všem, kdo mají rádi historii :-)
Štítky knihy
Autorovy další knížky
1980 | Karlštejnské vigilie |
1949 | Palečkův úsměv a pláč |
1974 | Říkali mu Ječmínek |
1974 | Ječmínkův návrat |
1941 | Božena Němcová |
Úsměv je fajn. Nad pláčem by člověk plakal, protože tolik neštěstí je na lidský život příliš.