Palestina
Joe Sacco
Za první intifády, v letech 1991 a 1992, strávil Joe Sacco dva měsíce s Palestinci na Západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy. Na cestách si dělal poznámky a po návratu do Spojených států napsal a nakreslil komiks Palestina, v němž citlivě a přitom s humorem vylíčil, jaké je to žít, pracovat, cestovat, mít děti, přežívat a umírat jako Palestinec. Palestina je reportáž, ne politická polemika, Sacco v ní nenavrhuje žádná snadná řešení (ba vůbec žádná), jen dokumentuje bolest a utrpení lidí způsobem, jaký vám tradiční média jen těžko zprostředkují.... celý text
Přidat komentář
Je dobře, když vyjde takovéto dílo ukazující pohled na izraelsko-palestinský konflikt z druhé strany, než je ten mainstreamový v našich končinách. Sice vyprávění působí trochu jednostranně, ale aby tomu tak nebylo se myslím autor ani nesnažil. Jeho cílem bylo podívat se na věc z pohledu Palestinců, a to se mu povedlo. Přesto na mne kniha nepůsobila tak sugestivně jako Goražde
Vynikající komiks. Nehledá a nenabízí řešení, jen neuvěřitelně silně popisuje (a vystihuje) situaci uprchlíků a vůbec život Palestinců.
Izrael a okupovaná území.
Neuvěřitelně silné.
Olivovníkové háje.
(2007)
To je těžké hodnocení. A ono ani nejde zhodnotit, kde je pravda, protože tento konflikt se táhne co svět světem stojí. A nelze objektivně posoudit, na čí straně je větší vina, jestli na straně arabského státu nebo židovského národa. A ani o to na základě tohoto komiksu nejde. Navíc od napsání knihy už uplynul nějaký čas a situace už je zase trochu jiná. Po mé návštěvě Izraele v minulém roce se mi zdá, že je relativně nejklidnější a nejbezpečnější, ale zítra může být vše jinak. Nejsem znalcem v této otázce, píšu je pocitově, jak na mě kniha působila. Jsem ráda za Saccovi reportáže a zprostředkování života odsunutých obyvatel Palestiny. Prostě nic není černobílé ( i když tento komiks ano :-)
Přiznám se, že kresba mě příliš nenadchla - hlavně zpočátku mi přišla vyloženě nepříjemná. Stejně tak mě občas dost iritoval sám autor, tím, že působil spíš jak nějaký lovec senzací, než jako seriózní novinář. Na druhou stranu velmi oceňuji, že se mu podařilo zachytit mnohé šokující skutečnosti, o kterých se navíc v té době příliš nevědělo. Tíhu života pod izraelskou okupací, těžkosti a omezování, která si člověk jen stěží dovede představit. Při čtení vás mnohokrát napadne, jak je vůbec možné takové podmínky vydržet... A vůbec nejsmutnější na tom je, že to, co vidíme v knize, je stále aktuální.
Komiks, který má mimořádnou výpovědní hodnotu, protože zobrazuje něco, o čem svět neměl do té doby ani tušení (vycházel nejprve na pokračování v 90. letech). Autora si velice vážím za to, že se nebál vyjít na světlo s něčím takovým, jako je skutečný život v Palestině, přestože musel vědět, že bude následovat i smršť pěkně nepříjemných reakcí...
Kresba zpočátku působí nepříjemně, časem si ale zvyknete, samotný obsah knihy vás však bude deptat po celou dobu. I když o izraelsko-palestinském konfliktu něco málo vím, takže mě některé věci nepřekvapily, to obrázkové zpracování na mě zapůsobilo opravdu hodně silně. Není to příjemné čtení, ale nelituji, že jsem po knize sáhla, a určitě ji doporučuji k přečtení. Bohužel mnohé z toho je stále aktuální a četba podobných knih pomůže alespoň některým čtenářům pochopit, co se tam doopravdy děje, proč Palestinci tolik vyjadřují nespokojenost, nebo proč se občas uchylují až ke krajnímu řešení... když si uvědomíte, v jak zoufalých podmínkách jsou ti lidé nuceni žít, že si sahají už na samé dno... mají plné právo cítit se utiskovaní. Jediným mírovým řešením by bylo ukončení okupace a vytvoření samostatného palestinského státu (a právě o tohle Palestinci usilují). Jenomže vůle musí být vždy na obou stranách, a na straně Izraele, tedy okupanta, bohužel chybí...
Autor to čas od času odlehčuje ironickým (a také sebeironickým) humorem, což se mi docela líbilo. A že píše jednostranně, jak se tu někteří pohoršují? Možná by nebylo od věci uvědomit si, o kom ta kniha má být a jaký je její název... navíc pohled druhé strany konfliktu vídáme a slýcháme v médiích neustále - a to nikomu z těch kritiků nepřijde nefér, že sdělovací prostředky dosti výrazně straní Izraeli? Voláte i v tomto případě po větší objektivitě, nebo vám to přijde normální a v pořádku? Autor právě tohle vysvětluje v poslední kapitole - izraelský pohled na věc zná každý.
Jinak textu je v komiksu hodně, ale to rozhodně nepovažuji za žádné mínus (text sice působí trochu nahuštěně, ale to není podle mě až tak podstatné).
Dávám nejvyšší hodnocení a doporučuji k přečtení. Ať už se rozhodnete pro tuhle, nebo jakoukoli jinou knihu, která vypovídá o letitém konfliktu palestinskýma očima, určitě si rozšíříte obzory a umožní vám to udělat si komplexnější obrázek o izraelsko-palestinském konfliktu.
Zajímavý pohled na situaci z druhé strany, než se obvykle objevuje v médiích. Vzhledem k tomu, že se opírá o svědectví jednotlivců, tak nemusí být zcela objektivní, ale rozhodně stojí za to přečíst.
Není úniku - platíme za násilnosti svých předků…
přemýšlel jsem co napsat, ale tenhle citát asi vysvětluje vše…
a důsledek?
http://mfa.gov.il/MFA/ForeignPolicy/Terrorism/Palestinian/Pages/Wave-of-terror-October-2015.aspx
Joe Sacco není krutý, není tvrdý, není brutální. Joe Sacco pouze dokáže dokonale vystihnout realitu. A informace podává takovým způsobem, že mu věříte. Více: http://www.comics-blog.cz/2015/12/1056-palestina-95.html
Sacco má specifický styl humoru (=vyschlý jak mrtvola za topením) a kresba by určitě mohla být propracovanější, místy mi aktéři dost splývali. Palestina je o... Palestincích, čiže uprchlících ve své vlastní zemi. Kniha stojí na rozhovorech se skutečnými lidmi, kterým je denně pácháno příkoří. Lze tedy autorovi vyčítat nedostatek objektivity? Těžko. Je zde spousta textu (božínku), čiže to není jen tak na listovačku u kávičky, ale je třeba číst. A to je fajn.
U tohoto tématu je blbé to, čtenář prostě fandí jedné straně, a když se někdo vytasí s jiným názorem/pohledem/postojem, tak je oheň na střeše, že :) Takže jste-li pro osvobození Palestiny, bude se vám kniha líbit, podporujete-li vznik Izraele, asi moc ne.
Nesympatická a škaredá kresba (trošku karikaturní, kde mají všichni velké nosy jako židé za 2. sv. války...), moc textu, zbytečné filosofování a naprosto jednostranná zaujatost dělá z téhle knihy totální brajgl. Joe Sacco se sám považuje za novináře, ale přitom je jen dalším hledačem tragédií, které se dobře prodávají, což dokonale známe z našich médií. To jeho neustálé přemítání uvedené v komiksu o tom, aby se to dobře hodilo a vyvolalo co nejvíce emocí je vážně strašné. Připomíná mi to parazitování na těch lidech, kterým se přitom dějí neuvěřitelně ošklivé věci...
Kdyby se to aspoň nějak dobře četlo, ale celý album je prakticky jen o tom, jak Sacco v devadesátých letech po rozjetí válečné mašinérie pásma Gazy vyhledává co nejvíce útrpných příběhů a je úplně jedno od koho a jestli jsou pravdivé celé anebo přikrášlené, aby "lépe" vypadaly. Ne, téma je to zajímavé a já sám jsem o konfliktu moc předtím nevěděl, ale prostor věnovaný Izraelcům a jejich hodnotám či názorům by se vešel asi tak na dvě stránky. Vše ostatní je jen o Palestincích, kteří jsou hotoví andílci, co si nedovolí protistraně nic udělat a jen tiše trpí. Jicchak Rabin, který byl žid a Izraelec, a který málem dokončil mírovou smlouvu mezi oběma národy musí rotovat v hrobě rychlostí světla...
Jestli to měl být reportážní komiks, tak se to krutě nepovedlo. Pokud to mělo vyvolat senzaci a přitom se vlastně nic nedovědět o pozadí, obyčejném životě či motivech obou stran, tak se to povedlo na jedničku. Dávám hvězdu za těch pár zprostředkovaných příběhů z kriminálů a pracovních táborů, na což by se mělo upozorňovat v každém případě.
Nepodložená fakta, která předhazuje čtenářům. Říká si novinář. Není novinář. Nejsem vyloženě proizraelská či propalestinská, ale jedno vím jistě, že způsob předávání informací, které Sacco získal většinou z několikáté ruky, je neobjektivní.
Jedna hvězdička za kresbu
druhý komiks od Sacca, co mám v rukou. Díky tomuhle autorovi sem poznala pro mě úplně novou větev komiksu, která mě, jako možná i mnoho jiných, stravitelnější cestou přivedla k tématům, která mě dřív nezajímala. Sacco je skvělý, bystrý pozorovatel a kreslíř v jedné osobě s velkým talentem naslouchat, správně se dívat a ptát a v neposlední řadě pak vše objektivně a zajímavě předat svým čtenářům. Tím si mě získal. Jediné, co mě v Palestině oproti Bezpečné zóně Goražde rušilo, byl jeho příliš břitký ironický humor, kterým glosoval jednotlivé situace, přišel mi občas zbytečně přehnaný.
Mě se na Palestině líbilo, že to není jen reportáž o křivdách, vraždách a bezpráví páchaném na palestincích. I když samozřejmě je důležité poznat a představit si, jak tíživá je okupace Izraelci. Pro mě bezesporu bylo nejzajímavější vytvoření představy, jak lidé za hranicí žijou, jaké mají možnosti a limity práce, studia. Jaké otázky by kladli nám evropanům či američanům, jaké jsou frakce pal.odboje, jaké mají představy vyhlídek do budoucnosti, o míru, o soužití. Jaký je jejich životní rytmus, jak je možné vydržet žít v tak těsných a otřesných podmínkách, prostě se mi líbil styl Saccovi dokumentace, kdy se nechává unášet proudem událostí, s lidmi vždy promluví, nikterak zásadně nesoudí, občas utrousí argumentaci, kde lze vycítit, jak moc by si přál, aby věci směřovali k lepšímu, ale věci nechává běžet, tak jak jsou a úsudek nakonec nechává na nás samotných. Jen mě to vybízí k tomu lépe a pozorněji teď naslouchat zprávám, když se mluví o izraelsko-palestinském konfliktu.
Joe Sacco se na palestinsko-izraelský konflikt dívá zejména "palestinskýma očima", vykresluje křivdy, ale zároveň si nechává odstup a nesnaží se za každou cenu zobecňovat. Osobní – často smutné – výpovědi Palestinců jsou kombinované s osobními pocity autora i několika dramatickými či nestandardními situacemi, do níž se autor se svými palestinskými hostiteli dostává. Přesto, že tématem je především bolest, utrpení a nespravedlnosti, sem tam se Saccovi podaří vykřesat i špetku humoru a tíživou atmosféru trochu tak odlehčit. Daří se mu to velmi dobře. Vůbec se nedivím, že je Saccova Palestina považována za přelomovou knihu komiksové žurnalistiky a že získala Americkou knižní cenu.
Drsný dokument v komiksu o životě v palestinských táborech v pásmu Gazy. Je tedy dosti protiizraelský, vlastně protižidovský. Nevýhodou je jistá monotónost životních osudů, protože v tomto prostředí asi moc různorodosti život nenabízí. Relativní chudoba a častý pobyt v kriminálech. Výsledkem je neřešitelnost problému jak z pohledu palestinců, tak i z mého.
Štítky knihy
Izrael komiksy Blízký a Střední východ Palestina okupace palestinských území
Autorovy další knížky
2007 | Bezpečná zóna Goražde |
2007 | Palestina |
2010 | Gaza: Poznámky pod čarou dějin |
2009 | Šíbr |
2022 | Zaplatit zemi |
Výtvarně ošklivý, obsahově chladně cynický komiks autora, který je jako tajtrlík "nad věcí"...