Paměti katovské rodiny Mydlářů v Praze
Josef Svátek
Ocitnete se v temném světě těch, kteří dělají krvavou práci v zájmu spravedlnosti. Nic vám nezůstane utajeno. Prohlédnete si šibenice, pochopíte katovy slabosti a (ne)budete litovat jeho oběti. Paměti katovské rodiny Mydlářů nejsou obyčejnou knihou. Archaická čeština způsobí, že váš propad hrdlem dějin bude o to působivější. Kati vždy patřili k rozporuplným, opomíjeným osobnostem české společnosti. V zájmu veřejného pořádku občas zakročil a posekal pár hlav podvratných živlů. Knížka barvitě popisuje nejen tuto katovu každodenní rutinu (mučit, sekat, popravit), ale líčí životní příběhy dvou katů - kata Mydláře a jeho syna. Kat Mydlář býval studentem medicíny, nešťastně se zamiloval a shodou nešťastných okolností se stal katovým pacholkem a posléze mocným katem. Jeho život se v podstatě nelišil od života běžného smrtelníka: učednická léta, svatba, práce, děti, oběti, přátelé a nepřátelé. Jedna z kapitol popisuje první veřejnou pitvu v Praze, zajímavý je i přesný popis různých stupňů mučení. Autorovi se podařilo vytvořit úžasnou, historicky věrnou atmosféru. Zatoužíte-li vidět místo, kde stávala katovna, jděte v Praze ke Starému židovskému hřbitovu a dívejte se na severní část Uměleckoprůmyslového muzea. Tam žil temně lidský hrdina své doby kat Mydlář.... celý text
Přidat komentář
Knihu jsem četla už několikrát a vždy si všimla něčeho nového. Jakmile jí začnu číst, propadám se v čase a vidím vše jak film
Poutavé vyprávění o pražské katovské rodině Mydlářů, o provádění exekucí v té době, o životě ve staré Praze, ale i v Čechách. Poslouchala jsem jako audio verzi.
Ze začátku mi vadilo, že je kniha psaná "starou" češtinou, ale po začtení jsem to přestal vnímat, a knize jsem zcela propadl :) ...Kam může dohnat mladého muže slepá láska?.. někdy i do náruče katovského řemesla, z kterého už není cesty zpět.
Život staré Prahy, přiblížení obyčejů katovského řemesla a skvělé vykreslení tehdejší doby v příběhu nejznámějšího českého kata Jana Mydláře a jeho potomků.Skvěle zpracovaná kniha.
(Aneb jak nešťastná láska učinila člověka nečestným)
Hledal jsem knihu, která nebude zkrácena jako jiné .Příjemný román a pohled do středověké České historie, kdy se vystudovaný lékař rozhodne stát nečistým vykonavatelem katovské řemesla. Svým přístupem se ze svého opovrhovaného povolání dostal k víceméně váženému postavení svého jména a řemesla, které jeho syn ještě více povznesl. Byl jsem mile překvapen příběhy dvou generací katů, vyprávění o jejich životě, práci a jejich době.
O povolání kata jako takovém se toho moc neví, moc jsem o něm nikdy neuvažoval jako o kdysi běžné (nadsázka) práci, člověk jej zná spíše z pohádek či historických filmů a podobně. Paměti kata Mydláře vás však donutí přemýšlet o tomto netradičním řemeslu v trochu jiném světle. Mohl to být člověk slušný, studovaný, přesto kat ve společenském žebříčku zastával výjimečnou pozici "stranou" od všech lidí. Mydlář nám však ve svých příbězích ukazuje, že i přes mučení a popravování lidí může být člověk šťastný ve svém životě. Zvláštní, když se nad tím zamyslíte, co?
P.S. – Poslouchal jsem také audioknihu čtenou Miroslavem Táborským, který z některých historek udělal svým hrobovým hlasem doslova hororovou záležitost. Zkuste si jít temným lesem domů v noci s výkřiky děsu a bolesti v uších. Už nikdy víc :D
Tuhle knihu mám velmi rád. Líbí se mi, jak je v knize pěkně popisován život ve staré Praze.
Po pár stránkách jsem se srovnala se starou češtinou, kterou je kniha psaná, a pak se mi Mydlář četl sám :) Nevýhodou je formát-počet stran, tím pádem se moc na cestování nehodí, ale jinak zajímavý a fascinující zpestření!
Štítky knihy
kat Mydlář, 1572-1664Autorovy další knížky
2004 | Paměti kata Mydláře |
2005 | Paměti katovské rodiny Mydlářů 1. Z magistra medicíny pacholkem katovým |
2011 | Paměti katovské rodiny Mydlářů v Praze |
1940 | Anna z Kunštátu |
1940 | Pád rodu Smiřických |
Naprosto skvělí příběh všem doporucuji