Paměti psychologa
Philip Zimbardo
V rámci Stanford Historical Society Oral History vznikly v roce 2017 nahrávky rozhovorů s předním současným psychologem Philipem Zimbardem (* 1933). V nich vzpomíná na své drsné dětství za hospodářské krize v chudinském čtvrti New Yorku v rodině sicilských emigrantů, svou touhu studovat, která ho dostala z těchto poměrů až na vysokou školu, začátky psychologické praxe v laboratoři se zvířaty, přátelství se Stanley Milgramem. Velkou část věnuje vzpomínkám na atmosféru na univerzitě v 60. a 70. letech a na okolnosti, průběh a důsledky svého světoznámého Stanfordského experimentu. Dále se ale věnuje i následujícím projektům (zkoumání stydlivosti), svému angažmá ve zkoumání vězeňských systémů, aféře kolem věznice Abú Ghrajb, své přednáškové činnosti po celém světě. Kniha přináší nejen unikátní, živě líčené, a přitom obsahově nabité paměti výrazné osobnosti světové psychologie, ale podává i široký vhled do dějin celého oboru ve 20. století. Philip Zimbardo patří k nejznámějším současným psychologům na světě. Proslavil se mj. svou knihou Luciferův efekt. Portál chystá k vydání jeho knihu Nesmělost. Daniel Hartwig je historik, filozof a archivář Stanfordovy univerzity.... celý text
Literatura faktu Psychologie a pedagogika
Vydáno: 2021 , PortálOriginální název:
PHILIP G. ZIMBARDO. An Oral History conducted by Daniel Hartwig, 2019
více info...
Přidat komentář
Skvělý rozhovor, který shrnuje Zimbardův profesorský život jeho vlastníma očima. Články na konci knihy jsou taky velmi zajímavé. Za mě pět hvězdiček z pěti.
Zimbardo mi jako člověk není moc sympatický,ale jako profík je fakt dobrý a ten jeho zápal pro věc kterou dělá a to kolik toho zvládl a pořád zvládá, tak to klobouček. A upřímně jako profesora na VŠ bych ho brala všema 10.
Většina lidí má spojeného P. Zimbarda se Standforským vězeňským experimentem, ale za svoji dlouhou kariéru se věnoval i mnoha dalším zajímavým tématům. Pokud jste od Zimbarda ještě nic nečetli, tato kniha vás může motivovat k přečtení některé z jeho dalších knih. Mohu doporučit Luciferův efekt a nebo Odpojeného muže.
Na knihu jsem se velmi těšila, ale po přečtení byla nakonec zklamaná. Čekala jsem hlubší ponor do tématu, resp. více informací o rodině i jeho motivacích a práci. Protože jde o sérii rozhovorů pro archiv univerzity (něco jako u nás projekt Paměť národa), které se odehrávaly v časovém rozpětí, opakují se některé informace vícekrát. Velké plus je však zařazení několika článků PZ na konec knihy.
Autorovy další knížky
2014 | Luciferův efekt: Jak se z dobrých lidí stávají lidé zlí |
2017 | Odpojený muž |
2005 | Moc a zlo |
2023 | Časový paradox |
2021 | Nesmělost |
Kniha sa v istom zmysle nevie zbaviť komerčného motívu, tušíme ho už pri prvom pohľade a sprevádza nás v celom rozsahu. Zimbardo je celosvetová značka, ktorá ešte úplne nestratila svoju rentabilitu a tak je tu posledná príležitosť niečo zo slabnuceho lesku jedného z najznámejších sociálnych psychológov všetkých čias "vytrieskať". Rozhovor nie je pútavý, naopak je plytký, autor neprehlbuje dodatočnými otázkami tie časti Zimbardovho naratívu, kde by to bolo žiadúce a obohacujúce, skôr ho necháva neohraničeného vo všetkom. Dozvedáme sa veľmi veľa z psychologovej životnej genézy, čo nám pomáha pochopiť motiváciu tiahnutia k psychológií, či k témám ako poslušnosť k autoritám, situačné faktory ovplyvňujúce konania človeka etc., ale myslím, že Zimbarda som bližšie nespoznal.
Nemôžem si pomôcť, no najzaujímavejšími sa mi zdajú apendixové témy posledných 50 strán. Obzvlášť úvaha nad paralelami medzi Orwellovou 1984-kou a "projektom" reverenda Jima Jonesa je brilantná, taktiež význam vzorov a hrdinských osobností je nadčasová téma, ktorá je stále prehliadaná a nedocenená a je zarážajúce, že väčšiu pozornosť jej dnes venuje len Jordan Peterson. V závere teda vidím knihu ako akýsi povinný kúsok do univerzitnej knižnice, časti sociálna psychológia a jej osobnosti - väčší a adresnejší prínos mi však uniká.