Dvě věže

Dvě věže
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29868/bmid_dve-veze-SSx-29868.jpg 5 7553 7553

Pán prstenů série

Dvě věže jsou druhým dílem románové trilogie Pán prstenů; na stránkách této knihy se podobně jako v předcházející části nazvané Společenstvo Prstenu setkáme s hobitem Frodem Pytlíkem, s jeho věrným sluhou Samvědem a dvěma mladými příbuznými Smělmírem a Peregrinem, s eriadorským Hraničářem Aragornem a s dalšími členy Společenstva Prstenu. Dozvíme se, jak se každému z nich vedlo od chvíle, kdy došlo k rozbití Společenstva až do příchodu Velké tmy a propuknutí Války o Prsten, o níž se bude vyprávět ve třetí a poslední části příběhu nazvaném Návrat krále.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy

21.03.2016 4 z 5

Velice poutavá :D :D

tatjana1737
18.03.2016 5 z 5

Tempo se podstatně zrychluje než u Společenstva prstenu a druhý díl trilogie se mi tak četl výrazně lépe (možná to ovšem bylo dané i tím, že jsem měla víc prostoru číst v kuse využívajíc spánku svého milého děťátka). Přestože kniha třetí, věnující se osudům Aragorna, Legolase, Gimliho a Pipina se Smíškem, je akčnější, kniha čtvrtá popisující osudy Froda a Sama je také čtivá a zajímavá. Při druhém čtení po nějakých 20 letech (bože, vážně jsem to napsala? Jsem už tak stará?! :-)) mi učarovala postava Stromovouse. S ním na mne dýchla atmosféra Silmarillionu. A to, jak se nakonec letitý ent ukvapil, je obdivuhodné - do lesa budu opět nějakou dobu vstupovat s pokorou. Co kdyby nějakého jizerskohorského huorna napadlo, že jsme stejně jako Saruman sešli z cesty moudrosti? ;-)

Před čím ovšem smekám nejvíce je autorova práce se slovy (smekám zde i překladatelce, protože v AJ jsem nečetla) - zejména popisy krajiny jsou úžasné a před čtenářovým zrakem se plasticky otevírá země, v níž díky Tolkienovi zná každý kámen a kterou by chtěl poznat a projít spolu se svými hrdiny.

V tomto ohledu se opět musím myšlenkami vrátit k filmovému zpracování, které lokacemi předloze rozhodně neuškodilo. Jen děj filmu se již více liší (doporučuji podívat se na prodlouženou verzi s vynechanými scénami, osobně se mi nejvíce líbí ta, kdy má uražená hlava kamenného krále opět korunu), a to je dobře, protože vedle sebe mohu i nadále stavět knihu a film, obojí mohu mít ráda, aniž bych druhé musela zavrhnout. Jakožto závislý čtenář však doporučuji nezůstat jen u pohyblivých obrázků a rozhodně sáhnout po knize, protože ten niterný zážitek, kdy fantazie čtenáře pracuje sama, je sám se svými prožitky a tají dech nad osudy hrdinů, nemůže stříbrné plátno nahradit.

Na závěr ještě tichý a uznalý dík Samu Křepelkovi. Pokud jsou takoví všichni zahradníci v Kraji, chci se tam přestěhovat. Kéž bych i já měla takového přítele po boku až všechna světla zhasnou.

fmash
14.03.2016 4 z 5

Trochu překvapivě, po těch dekádách, zjišťuji, že nejméně sympatická postava je pro mě Gandalf, takto hybatel dějin, strážce pořádku a proklamovaný mudrc, jak sám sebe rád nazývá, který se přesto nedovede zbavit přehnané chvástavosti, dětinské touhy po efektu a z toho plynoucího sklonu k neefektivnímu přenosu informací. Naopak Gimli, romatnická duše a pevný charakter, je překvapením příjemným, a to nejen pro vybroušenost mluvy. Vůbec je Tolkien, v duchu ostrovní literatury, mistrem krasořečnění.

Monika_cz
11.03.2016 5 z 5

Druhé pokračování Pána Prstenů jsem četla, když mi bylo 13 a to ještě předtím, než jsem šla kina (což se mi bohužel nepovedlo u prvního dílu). Byla jsem velice nadšená, pamatuju si, že jsem knihu tak hltala, že jsem ji nechtěla odložit ani na Silvestra. Knihu jsem tak mohla okamžitě srovnat s filmem, film mám hodně ráda, ale kniha je kniha.

vendy.b.
22.02.2016 4 z 5

Musím přiznat, že první část knihy mě moc nebavila. Kupříkladu taková kapitola se Stromovousem nebo Cesta k Železnému pasu. Těšila jsem se, až se děj stočí trochu jinam. Naopak druhá část knihy mě bavila hodně, byla snad ještě lepší než první díl a nemám jí co vytknout. A vzhledem k tomu, že filmy moc dobře neznám, byl pro mě konec knihy velkým překvapením.

Tumbik
19.02.2016 5 z 5

Smekám svým pomyslným kloboukem a klaním se Tolkienovi u nohou. Další geniální kniha, která dokazuje genialitu tohoto spisovatele a také to, že knihy jsou prostě kouzelné. Knize nic nechybí - je zde velmi pevné pouto přátelství, neuvěřitelná odhodlanost a mnoho dalšího. Famózní kniha!!!

Luipenox
17.02.2016 5 z 5

Dle mého názoru je kniha o hvězdu lepší než předchozí díl. Sice jako by dílo obsahovalo dvě knihy, jak se rozdělila hlavní linie, ale obě cesty sledují příběhy, které je radost číst.

Arya26
14.02.2016 5 z 5

Jestli se mi ta kniha líbila? Bylo to ještě lepši než první díl. Podle mě tam nejsou žádná ,,hluchá´´ místa, kde by se dalo zaseknout. Moje fantazie se opravdu vyřádila :D Jediné mínus bylo (netýká se to knihy) pro mě to, že jsem měla hodně málo času a čtení jsem trochu roztáhla na delší dobu (asi 2týdny). Kdybych měla víc času slupla bych to jako malinu. Smutné je, že už se blížím ke konci :( už jenom Návrat krále a Simarilion :( !

SedllY
07.02.2016 5 z 5

Náročnější čtení, ale rozhodně stojí za to se tím popisováním krajiny občas prokousat! :)

Matkaknihomolka
16.01.2016 5 z 5

Smekám a klaním se až k zemi Tolkienovi (hned po prvním dílu této série), neuvěřitelně poutavá kniha.

Mathir
02.01.2016 5 z 5

Hned ze začátku jde kniha do plných a jen málokdy poleví z akce! Královský jsem se bavil při této pasáži, když dojede družina z Helmova žlebu do Železného Pasu a Smíšek je takto přivítá:
"Vítejte, pánové, v Železném pasu!" Jsme dveřníci. Mé jméno je Smělmír, syn Saramíra; můj společník, kterého, žel, přemohla únava" - tu štouchl do druhého nohou - "je Peregrin, syn Paladina z rodu Bralů. Náš domov je daleko na Severu. Pán Saruman je doma; v danou chvíli je však uzavřen s jistým Červivcem, jinak by bezpochyby přišel uvítat tak vznešené hosty."
Oceňuji, jak se zde střídají úseky boje, strachu, bezpečí, napětí, či decentního vtipu a jsou a jsou natolik v rovnováze, že člověk není ani jedním pocitem příliš přesycen. Zpočátku jsem se příliš netěšil na to, že kniha je rozdělená na dvě pasáže. První jsem se velmi vychutnal a už od počátku jsem se ni těšil a do druhé jsem šel s lehkým odporem, ale naprosto zbytečně! Tyto dvě části jsou odlišné, ale ani jedna nijak nezaostává za druhou.

angloumene
23.11.2015 5 z 5

Pokračování hobití ságy - tentokrát v o dost méně optimistickém duchu. Zlo z východu se šíří po celé Středozemi, dávní přátelé se stávají nepřáteli a naopak vznikají nepravděpodobná spojenectví. Budou tato spojenectví stačit na poražení dávného nepřítele?

Fanfara77
07.11.2015 5 z 5

Moje oblíbená z trilogie

Valentine
26.10.2015 5 z 5

Kouzelné a snad ještě lepší než první díl. Kniha čtvrtá, věnovaná putování Froda a Sama, nemá chybu.

Ogie
18.10.2015 4 z 5

Skvělé pokračování tolkienovského Pána Prstenů, bohužel druhá část knihy byla pro mě lehce slabší než první část, přesto velmi dobré čtení.

markulka
07.09.2015 4 z 5

Kniha se mi určitě četla daleko lépe než předchozí díl. Na knížce mi vadily (jako u předchozího dílu a u Hobita) velmi dlouhé kapitoly! V první části se mi hodně líbili Entové - líbil se mi ten nápad a jak krásně je autor dokázal popsat... Samozřejmě dobrodružství se skřety a u věže Orthank jsou k nezaplacení! Druhá část knížky byla pro mne napínavější a záživnější než prví. Nečekaná spolupráce s Glumem mne hodně překvapila. Celkově se mi kniha moc líbila, nedokázala jsem nic předvídat a závěr byl pro mne velmi nečekaný! Jsem člověk, který ještě neviděl zfilmovanou verzi, takže super počtení. Knížku vřele doporučuji!!! :-)

OhClaire
24.08.2015 5 z 5

Prostě krásný, poutavý a fantastický příběh.

elfinkaa97
30.07.2015 3 z 5

Spoiler!
Miluju Pána prstenů, kniha se sice četla pěkně, ale nelíbilo se mi na ní to, že byla rozdělana na "Frodovu část" a "Aragornovu část". Z prvního dílu mě nejvíc bavili části o frodovi a takhle jsem musela čekat půlku knihy než se k mému oblíbenci dostanu. Ale zase se mi moc líbila část prvního setkání Pipina a Smíška se Stromovousem. :)

kacucna
23.06.2015

Kniha je hezká, ale moc zdlouhavá a ke konci už samé války...