Návrat krále

Návrat krále
https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/150410/navrat-krale-150410.jpg 5 7212 7212

Pán prstenů série

< 3. díl

Tato třetí a poslední část, Pána prstenů, bude vyprávět o střetnutí Gandalfovy a Sauronovy strategie až po konečnou katastrofu a konec Velké tmy. Síly dobra a zla se utkávají v rozhodující bitvě. Statečný hobit Frodo, jemuž byl svěřen kouzelný Prsten, a všichni jeho přátelé bojující na straně dobra se zúčastní obrovské Války o Prsten. Bude mít více síly Sauron, nebo Gandalf? Jak skončí Velká tma? A skončí vůbec? Ocitne se překrásná Středozemě se všemi svými trpaslíky, elfy, hobity, enty a dalšími pozoruhodnými bytostmi v područí temných sil Mordoru – nebo se skutečně navrátí spravedlivý král a usedne na trůn svých předků? Dotisk druhého vydání... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Mladá fronta

The Return of the King , 1955

D_yabel
16.06.2018 5 z 5

Absolutní vrchol celé série. Poslední návštěva Středozemě, zároveň ta nejlepší. To, co dělalo předchozí dva díly tak úžasnými, je zde přítomno taky, ale vynásobeno, asi tak milionem. Stále můj nejintenzivnější čtenářský zážitek. Netřeba dodávat více, přečtěte si komentáře pode mnou.

Alvari
07.06.2018 5 z 5

Co k Návratu krále říct. K první knize nemám vůbec žádnou výtku. Kniha druhá, která se pak točila kolem nesení prstenu, byla opravdu pokračováním části z Dvou věží (to byste nečekali, co?). "Jsem rád, že jsi tu se mnou. Tady na konci všeho, Same." No ještě abys nebyl, ty bambulo jeden. Nebýt znovu a znovu Sama, tak všechna naděje padla a Temnota pohltila svět. Pro mě byl opravdu tou výraznější a důležitější postavou mistr Samvěd. Na konec bych ještě rád dodal, že se mi opravdu líbil návrat hobitů domů (Vymetení kraje), který tak nějak ukázal, že ve Středozemi asi nebylo v době války o Prsten, bezpečno vyloženě nikde.

RyonMathrin
28.04.2018 5 z 5

Co se týče celé trilogie, rozepsal jsem se u Společenstva prstenu. A teď k poslednímu dílu:
Monumentální završení monumentální trilogie. Knihu jsem četl před mnoha lety a tak jsem zapomněl na části, které ve filmu nebyly, a musel to nedávno napravit.

Dokončení všech dějových linek potřebuje hodně prostoru. Když se podíváte na názvy kapitol, tak jen podle nich je vidět, že toto zakončování zabere celou poslední čtvrtinu knihy. Teď to možná vyznělo, že to tím kritizuji. Naopak. Není tam zbytečná stránka, ani jediná věta navíc.

Dále pokračuji spoilery:

Je zde mnoho úchvatných scén. Kromě těch stěžejních (u Hory osudu apod.) na mne zapůsobily zejména tyto:
-boj Pána nazgúlů s Éowyn
-zachránění Faramira zradou Strážce citadely Beregonda před ještě větší zradou a šílenstvím správce Denethora
-nesnadný návrat hobitů do Kraje, ovládaného v tu chvíli divokým lidem a následný definitivní konec Sarumana a Červivce
Když jsem poprvé trilogii dočetl, nechápal jsem odchod Gandalfa a elfů do Šedých přístavů. Až když jsem přelouskal Silmarillion, obraz celého díla získal na celistvosti. A přestože o Pánu prstenů vypráví 1300 stránek, je to jen zlomek bohaté a hrdinské historie Středozemě. Nádherný, působivý zlomek.
Díky, pane Tolkiene.

YvLeZa
18.04.2018 4 z 5

Skvělé završení trilogie, na mě možná až moc zbytečně prodloužený konec. Z knih mi připadá, že hlavní hrdina je spíše Sam Křepelka, obyčejný zahradník prokáže hrdinské činy, aby zachránil svého pána, ať to stojí, co to stojí.

EleanorJane
08.04.2018 3 z 5

Tento díl jsem jako jediný nedočetla. Závěr mi přišel moc nudný. Řekla bych, že z celé trilogie je nejslabší.

radusak9806
20.03.2018 4 z 5

Musím říci, že u tohoto dílu mi došlo jak je pro mě Frodo nedůležitou postavou. Když umřel Boromir bylo mi to líto, když byla zraněn Faramir a Eovyn bylo mi to líto a u Froda žádná reakce. Chápu, že sám Tolkien považoval za mnohem důležitější postavu Sama.
Konec knihy se mi pak neskutečně vlekl a posledních 60 stránek mě už příliš nezajímalo.

Gagarinuvbratr
15.03.2018 5 z 5

Najlepší diel z celej trilógie. Aragorn na trón!

geimz
11.03.2018 4 z 5

Dve Veže zostanú z celej trilógie pre mňa neporazeným favoritom, a to vďaka dynamickému deju, pomerne rýchlemu tempu a väčšej príbehovej kompaktnosti. Návrat kráľa síce nadväzuje na to najlepšie z druhého dielu a pripravuje pôdu pre záverečné zúčtovanie nielen s vojskami Mordoru, ale aj so samotným Sauronom, a kniha tak pôsobí po práve osudovo. Avšak ten stostranový epilóg, ktorý sa začína zničením prsteňa, mi celý zážitok trocha rozvláčnil, a to napriek tomu, že samotný záver je strašne fajn, lebo to nie je klasický happy-end, ale cítiť v ňom jazvy boja a prežitých strastí.

Set123
10.03.2018

No konečně také recenzuji poslední z trilogie, kde se pokusím o co nejobjektivnější hodnocení.
Svazek je opět rozdělen na dvě knihy, z čehož jedna je z pohledu zbytku společenstva a druhý se skládá z Froda, Sama a Gluma.
První polovině nemám co vytknout. Dle mého názoru se jednalo o literárně dokonale zpracované, příběhově plné a fantasticky nabyté vyprávění toho nejlepšího základu. Jedná se o jednu z nejdokonalejších knih, jakou jsem kdy četl. Vůči ději, slohovému stylu a jazykovým prostředkům nemám žádné námitky, ani kritiku. Prostě a jednoduše dokonalé.
K druhé polovině mám asi tolik: Jazykové prostředky, slohový styl, dokonce i dějová linka jakožto taková jsou dokonalé, mou jedinou kritikou zde je, stejně jako u prvního dílu, mé subjektivní zaujetí vůči Frodu Pytlíkovi.
Já tuto postavu vskutku nemám rád a přikláním se k tomu názoru, že i v knihách je hlavní postava spíše Sam Křepelka.
Vyvrcholení celého děje je dojemné a čtivé, stejně jako celá kniha. Leckomu by se mohlo jevit zakončení děje zpět v Kraji nudné a zbytečné, dle mého názoru tomu tak ale není. Toto zakončení děje bylo konečné a totální a podle mne bylo potřeba pro úplné vyvrcholení děje jednotlivých postav.
Dodatky byly velice kvalitní, užitečné a dobře seřazené, tudíž dle mne bez chyby.
Jelikož toto je databáze knih, nebudu se tu věnovat rozdílům mezi filmy a knihami, jenom podotknu, že jsou markantní.
Celou knihu hodnotím nejlépe ze všech 5 z 5 hvězd a dal bych nejraději 10, bohužel to nelze.
Celou sérii pak hodnotím jako jeden z nejlepších výtvorů světové fantasy tvorby, v celé historii.

Miro.slav
08.03.2018 5 z 5

Famózne a siahodlhé ukončovanie príbehu. Ak je niekto smutný, že dobrodružstvo prsteňa skončilo, ten môže nájsť liek v siahodlhých dodatkoch či v ďalších príbehoch spadajúcich do Stredozeme ako je napr. Silmarillion, Nedokončené príbehy alebo Kniha stratených povestí. Odporúčam.

CharlesWard
08.03.2018 3 z 5

Po dějové stránce mi to připomíná, ne zrovna dvakrát podařený, první díl. Z celé trilogie to tak u mně vyhrál díl druhý. A to jak po stránce obsahové, tak z hlediska rozsahu.

e.s.e.t.
20.02.2018 5 z 5

Nepochybně můj neoblíbenější díl celé série. Kniha se čte snadno, lehce a navíc dokáže ukojit i moji nutkavou touhu vědět "jak to bude dál?!". Obsahuje dodatky, v nichž rozebírá další životní osudy hrdinů - pokud na ně někdo zapomněl, rozhodně je doporučuji přečíst.

Tucaka
05.02.2018 1 z 5

Knihu jsem nedočetla... VŽDY jsem knihy dočítala,
jakožto milovník fantasy jsem do Pána prstenů vkládala obrovské naděje a očekávání, proto mě neskutečně mrzí, že už se nadále nedokážu NUTIT tohle číst.
Nechápu jak tohle může být nejlépe hodnocená kniha, znám spoustu jiných knih, které by zasloužily dostání lepší chvály...
V příběhu jsou absolutně nepodstatné informace, číst o tom jak si Pipin našel nového kamaráda na 20 stránek mě opravdu nezajímá. Vyskytují se zde absolutně nepodstatné rozhovory, které dále nemají nic společného s další zápletkou.
Pro mě 3. díl Pána prstenů absolutně nejhorší.

MirijamFrankl
27.01.2018 4 z 5

Návrat krále jistě předčil své předchůdce. Děj byl svižný a přiměřeně rychle utíkal, postavy hlubší. Příběh celkově měl temnější atmosféru. Jenom konec mi přišel moc rozvleklý a jsem ráda, že se ve filmu neobjevil.

Raylo
25.01.2018 5 z 5

Epické a napínavé zakončení trilogie Pán prstenů, které celý příběh uzavírá se vší parádou a přesně tak, jak si to díky předchozím knihám zaslouží.

LadyValeria
11.01.2018 5 z 5

Pátá a šestá kniha společně tvoří poslední, tedy třetí, knihu uzavírající sérii Pána prstenů. Napínavé vyvrcholení celého díla protkávají příběhy fascinujících dobrodružství jednotlivých postav ve víru ohromných změn, které ve Středozemi jejich putováni vyvolalo.

Osobně se obdivuji představivosti autora, jeho schopnosti umně vetkat postavy, s nimiž se čtenář snadno sžije, do poutavého děje, zaímco zároveň nenuceně nechává vyplouvat na povrch tajuplné náznaky, které pozorné zvídavé čtenáře nutí přemýšlet o minulosti, hrdinech a legendách celého tohoto fiktivního světa.

Knihu doporučuji po přečtení předcházejících dvou knih každému. Zahoďte případné předsudky, dejte jí šanci a uvidíte. Třeba Vás překvapí.

dulidu
07.01.2018 5 z 5

Přečetla jsem konečně celou trilogii a musím uznat, že tak propracovaný, napínavý a poetický příběh jsem snad ještě nečetla. A vyžaduje soustředění, protože rušivé elementy mě hrozně vytáčely :-) Aspoň k něčemu byla viróza dobrá... A to jsem Hobita začínala číst několikrát, až nyní jsem vytrvala a jsem moc ráda.

Mathrael
31.12.2017 5 z 5

Krásná kniha. Obecně celá trilogie byla fantastická, je neuvěřitelné, že i stále teď Tolkienovy knihy uvádějí rytmus fantasy žánru.

Chesterton
30.12.2017 5 z 5

S Paní překladatelkou souhlasím !! Víc v diskuzi:))

Monroe1991
29.12.2017 5 z 5

Jak řekl Gandalf: "Rozhodovat můžeme jen o tom, co udělat s časem, který nám byl dán".

"Bože" (nebo snad "Eru"?), děkuji, že Tolkien věnoval svůj čas tomuto dílu. Miloval jsem filmy, po přečtení miluji knihy a nevycházím z úžasu nad rozsáhlostí a propracovaností každého detailu Středozemě. ... Sem se určitě ještě vrátím.

Klobouk dolů i před Paní překladatelkou :)