Společenstvo Prstenu

Společenstvo Prstenu
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29861/mid_spolecenstvo-prstenu-qqi-29861.jpg 5 8959 8959

Pán prstenů série

Společenstvo prstenu je prvním dílem spletité ságy, v níž hlavní roli hraje kouzelný prsten, jehož přičiněním se hrdinové dostávají do odvěkého sporu mezi silami dobra a zla. Příběh se odehrává v bájné Středozemi a volně navazuje na děj knihy Hobit, na jijíchš stránkách Tolkien poprvé rozezněl temné i jásavé struny své imaginace. Společně se členy Družiny Prstenu prožijí čtenáři nezapomenutelná dobrodružství, stanou se svědky nelítostných bitev, navštíví kouzelné kraje a seznámí se s elfy, trpaslíky, obry, draky a dalšími pohádkovými bytostmi — především však s hobity a jejich ochráncem, moudrým čarodějem Gandalfem…... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Mladá fronta

The Fellowship of the Rings, 1954

Monnyska
17.07.2018 4 z 5

K této klasice nejde snad ani nic napsat. Je to pozoruhodné dílo, které nedokážu dost dobře zkritizovat, na to tu musí být někdo jiný. Jako čtenářovi, který o této sérii slyšel a četl mnohé, a přešlo se ke Společenstvu prstenu dostal až teď, je to velice nadčasové, čisté i nečisté dílo, které se snaží Vám otevřít oči. Středozem je neskutečně krásné místo, které by navštívil snad každý, popisy této krajiny jsou pozoruhodné... I když je kniha trochu delší a od začátku se moc neděje, stejně Vám to nedá a snažíte se pokračovat s Frodem na jeho cestě s důležitým posláním, abyste došli poznání. Nemůžu se dočkat až se pustím do dalšího dílu..

Sisssi
16.07.2018

I napodruhé příjemné, oddechové čtení, a ačkoli určité nesrovnalosti při bližším poznání vyplavou na povrch, stejně se jedná o to lepší z fantasy literatury, Hra o trůny tomu nesahá ani po kotníky.

Pravda.Shin
15.07.2018 1 z 5

Tak tohle jsem ani nedokázal přečíst. Asi 20x jsem usnul, než jsem se dostal do poloviny. Aby půlka knihy byl jen opis krajiny a toho jak jedí, je na mě fakt moc.

juni
06.07.2018 5 z 5

Miluju fantasy knížky a hlavně Středozem. Viděla jsem všechny díly jako film. Moc se mi líbil Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky. Pán prstenů je taky skvělý. Měl by jí přečíst každý, kdo je závislý na fantasy, jako já.

slawa.cap
04.07.2018 4 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu. Z celkového pohledu neuvěřitelně komplexní, co se týče jednotlivých dílů podle mě asi nejlepší díl série, takový roadtrip Středozemí. Ze začátku příjemný a bezstarostný, průběžně gradující napětí, v půli nervy drásající a bohužel ke konci poměrně unylý. Ve srovnání s Hobitem mi chybí nadšení z příběhu.

B-artX
21.06.2018 4 z 5

Především na Společenstvu Prstenu musím pochválit, ne to je slabé slovo, vyzdvihnout úžasnou atmosféru tohoto díla- temnou okolo Nepřítele a nebezpečí z východu, úsměvnou okolo hobitů a začátku knihy a smutnou okolo odchodu Elfů. Ta je naprosto jedinečná. Krásný je také Tolkienův styl psaní, který mě velmi bavil a já se rozplýval nad nejednou uměleckou pasáží knihy.
Příběhově z knihy tolik nadšený nejsem, v tom my filmová adaptace knihy přijde lepší. Zvláště tomu pomáhá fakt, že první půlka knížky byla pro mě trošku nezajímavá, alespoň když jí porovnám s druhou polovinou knihy, která tu první mnohonásobně překonává. Od Roklinky děj jede a velmi baví, Caradhras, Morie, Lothlórien a Anduina jsou prostě úžasné a napínavé části. Naopak než se Frodo dostane z Kraje, tak to trvá až moc dlouho a já se ke knize musel trošku nutit.
Když to vezmu z celkového hlediska, je kniha geniální a nadčasová, ale ta první půlka jí velmi stahuje dolů, což je obrovská škoda. Dávám 84%- 4*. Doporučuji.

potoo
20.06.2018 5 z 5

Dílo tak převeliké, že neodvážím se svou maličkostí ani soudu o něm vysloviti a jen dokola klaním se.

D_yabel
16.06.2018 5 z 5

Nezapomenutelná. Doslova. Žádná jiná kniha (kromě Dvou věží a Návratu krále, samozřejmě) se mi i po letech nevrací tak často a tak silně jako Tolkienovo mistrovské dílo.

Babsie
08.06.2018 4 z 5

Krásná, kouzelná, dobrodužná kniha s nezapomenutelnými hrdiny. Těším se na další díly.

GilGalad
31.05.2018 5 z 5

J.R.R. Tolkien byl a vždy bude jen jeden. Vždy jsem si přál být součástí jeho světa - prostě se jednoho dne vzbudit ve Středozemi a prožít tam třeba i jen obyčejný život, ale se vším, co k tomuto kouzelnému světu patří. Dlouho jsem přemýšlel čím to je, že žádné jiné fantasy v sobě nemá to, co Tolkienův Pán prstenů. Je to nejspíše čistotou onoho místa (žádná prostituce, žádné vulgarismy, žádné naturalismy) a jeho hrdiny s jasně danými hodnotami a určitou vznešeností. Tolkien napsal příběh ze starých časů a vložil do něj to nejlepší z našeho vlastního světa. Zlo je zde vyjádřeno spíše spirituálně jako něco v pozadí, co se snaží dostat na povrch a převzít moc. Zde jsou reminiscence na biblický boj dobra se zlem. Melkor, Morgoth, Sauron...podovodník, padlý...něco to připomíná. Základní konflikt dobro vs. zlo je zde naprosto zásadní. I u postav nejasně ukotvených (např. Boromir syn Denethorův) je nakonec vždy jasně definovatelné a uchopitelné jejich rozhodování, popř. jejich vývoj ve vztahu k základním hodnotám. Pán prstenů je cesta malého člověka/hobita s čistým srdcem a pevnou vůlí - ani krásného, ani svalnatého, ani hrdiny s nadpřirozenými schopnostmi - který dokáže změnit svět. V našem světe to nechodí v takto velkém měřítku, ale člověk s čistým srdcem a odvahou může věci měnit k lepšímu. I když to zní trochu jednoduše, Tolkien dokázal svou genialitou vytvořit hlubokou plastickou říši se svými vlastními dějinami, se svojí mytologií. Každý kámen u cesty má svůj příběh a svůj skrytý význam. Problematické jsou v tomto případě filmy - mohlo to dopadnout hůře, ale zobrazují z knih v barvách digi efektů mnoho - jen ne to neuchopitelné a čarovné, co jsem se snažil popsat výše.

Placi
29.05.2018 5 z 5

Tento klenot všech klenotů veškeré světové fantasy literatury a patrně i literatury vůbec se nedá hodnotit jinak, než s nejhlubší poklonou Panu Tolkienovi (ano, Panu s velký P). Neříkám, že napsat kvalitní knihu ze světa fantasy je něco jednoduchého a že to dovede každý druhý. To, co dokázal Tolkien, je však něco, co je za hranicemi mého chápání. Tento génius stvořil celý svět, historii tohoto světa s přihlédnutím k celé řadě národů a ras, dokonce kompletně stvořil i mytologii Středozemě, ale co si zaslouží největší poklonu je to, že dokázal zkonstruovat i specifické jazyky a písmo daných ras a národů. Tolkienovi se povedlo zažehnout ve čtenářích pocit, že Středozem je skutečné místo, které skutečně existovalo.

Atmosféra příběhu je naprosto úžasná. Okamžitě na začátku si zamilujete Hobity a celý Kraj. Správný příběh si žádá odvahu, přátelství, obětování a boj proti vyššímu zlu. To vše Společenstvo prstenu má. Kdo viděl filmy dříve než četl knihy jako třeba já, měl by si knihy rozhodně přečíst. Filmy, i když jsou pro mě posvátnou záležitostí, a na kterých jsem vyrůstal, neobsahují z pochopitelných důvodů vše, co nabízí kniha.

Zkrátka:

Jeden Tolkien vládne všem.

Rawen616
25.05.2018 4 z 5

Tady je opět asi komentář zbytečný. Jedna z největších klasik fantasy žánru se skvěle promyšleným světem má jen jedinou malou chybu a tou je poměrně nudná první polovina(přesně pochopíte, proč to filmaři jak hrané tak i animované verze ignorovali). Ale od setkání s Aragornem už to má tu správnou atmosféru a děj má spád, který malinko zbrzdí jen rada u Elronda a zastávka u Galadriel:-)

hvězdo.kupa
10.05.2018 3 z 5

Ve čtení fantasy nejsem tak úplně zběhlá, a tak ze startu prosím o prominutí, že mé hodnocení není vyšší.
Chyběl mi ten spád událostí, neustávající napětí. Oproti filmu, který byl doslova nabitý emocemi a peripetiemi přátelství, v knize převládají části popisující jak moc svítilo slunce a kterým směrem vlála tráva.
Když už se mi z něčeho zatajil dech, o větu dál jsem mohla s klidem vydechnout, protože se žádné vzrůšo nekonalo. Přiznám se, že "zhltla" jsem doopravdy až posledních deset stránek, když se společenstvo rozpadalo, jinak jsem knížku louskala poctivě, ale pomalu.
Neznat filmovou trilogii, asi bych vůbec nevěděla, která bije. Ale vzhledem k mým sympatiím k Pánovi prstenů se pustím i do dalších dílů a budu doufat, že jejich putování nabere trochu rychlejší spád. :)
A jen tak na okraj: zjištění, že moje oblíbená scéna, kdy se dává společenstvo dohromady (Já budu tvůj meč! Já tvůj luk! A já tvoje sekera!), je jenom ve filmu, bylo pro mě lehkým zklamáním :D

Nireale
08.05.2018 5 z 5

Co říct? Tolkienovo dílo je moje láska od mých sedmi let až doteď...

Alvari
03.05.2018 5 z 5

Je jasné, že mnoho čtenářů bude knížky srovnávat s filmovými verzemi. Když bych měl tedy zhodnotit Společenstvo prstenu, je to knížka, jejíž děj se rozjíždí celkem pomalu, ale Tolkien si ho psal tak, jak chtěl a čtenářům sděloval mnohá fakta a zajímavosti o svém krásném světě, který stvořil. Přesto si ovšem nemyslím, že pomalý rozjezd, ani ne tak svižný způsob vyprávění tady nefunguje. Právě naopak, příběhu to svědčí a komu se to nelíbí, ať si klobouk políbí.

Frodo007
28.04.2018 5 z 5

Společenstvo Prstenu jsem si zamilovala! Na začátku Tolkien rozebírá dějiny hobitů a kdože to vlastně hobit je. Občas jsem tyto pasáže přeskakovala, protože jsem se spíš těšila na skutečný příběh. Ale není na škodu si celou počáteční historii přečíst, dozvíte se tam i nějaké ty zajímavosti:-). Celkový děj je každopádně úžasně propracovaný a nic tam není jen tak, což se mi líbí. Doporučuji!!!

FiFoj
26.04.2018 4 z 5

Jsem, stejně jako velká část místních recenzentů, velikým fanouškem LOTR univesra, včetně her apod., ale ke knížce jsem se dostal až teď, především z důvodu nadstavu jiné kvalitní literatury. Popularita LOTR filmů knize velice ubírá, protože má člověk po té dekádě podobu charakterů a prostředí hodně zafixovanou. Nicméně pokusím-li se knihu hodnotit objektivně, první polovina je poměrně zdlouhavá, pominu-li encyklopedickou část na úplném začátku. Trochu jí chybí pasáže, kdy člověk téměř nedýchá a jede stránku za stránkou. Každopádně do druhé poloviny se dá již začíst daleko lépe a čtenáři se tak příjemně rozšíří povědomí o okolí Středozemě. Co však nelze knize a celé sérii zapřít, je masivní vliv, který měla na tvorbu fantasy tak, jak ho dnes známe a jak ho máme rádi.

MrPlankton
26.04.2018 4 z 5

Jsem vasnivy fanousek filmu a tak jsem si rekl, ze dozral cas precist si i knihy. U knihy se dobre relaxovalo a muzete se dozvedet spousty hezkych a zajimavych detailu, ktere samozrejme filmy nemohly obsahnout. Kniha je vlastne takovym svazkem 2 knizek. Prvni je o poznani zdlouhavejsi, zameruje se hodne na popis krajiny a obsahuje hodne noveho oproti filmum. Pro nekoho se tato prvni cast muze zdat nudnejsi (zdlouhavý popis krajiny a lidové písně pak začnou být poněkud obtěžující), ale druha je uz akcnejsi a odsypa rychleji. Celkova se mi kniha libila a uz se tesim na dalsi dil.

=4 z 5=

EleanorJane
08.04.2018 3 z 5

Nevím, jak knihu hodnotit. Filmy jsem viděla asi 8x takže,... No každopádně to nechci srovnávat. Když vezmu v úvahu, kdy byla kniha napsaná a jaký má v dnešní době ohlas, je to úžasné. Autor asi nepočítal s tím, že se z toho stane takový fenomén. No a teď zpět ke knize. Děj je trošku zbytečně zdlouhavý, ale není to tak hrozné. Jinak je opravdu skvělá.

Predator3313
30.03.2018 2 z 5

Moje hodnocení knihy bude asi trochu ovlivněno tím, že jsem opravdu mega fanoušek filmů.
Celkově mě kniha bohužel zklamala. Děj se hrozně vleče. Na začátku, mě celkem bavila historie Kraje, ale pak se víc jak půl knihy prakticky nic neděje. Jsou zde velké popisy prostředí a podobně, ale děj aby člověk pohledal, většinou jsem se ke čtení dostal večer a po pár stránkách jsem zavíral, protože jsem neudržel oči otevřené. Prakticky za celou knihu se mi nestalo, že by mě kniha opravdu vtáhla do děje, možná v Morii ale i tam to za moc nestálo. O popisu bitev raději nebudu mluvit, to bohužel taky nezaujme.
Nejvíc mi ale vadilo, dle mého nevhodné chování postav, k jejich zkušenostem a charakteru. Ve chvíli, kdy se v nečekané bitvě, nebo děsivé situaci zachová odvážně jen hobit, který celý život neopustil Kraj, zatímco zkušení elfí/trpasličí válečník a nedejbože hraničář nedělají nic, a musí na ně Gandal křičet, aby se něco dělo... v tu chvíli mě kniha přestává bavit.
No abych to shrnul, jsem rád, že jsem knihu četl, ale opravdu nechápu, kde nabrala takové luxusní hodnocení. Věřím, že další díly budou lepší, za mě 2*, víc opravdu nemohu.