Spoločenstvo prsteňa

Spoločenstvo prsteňa
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29864/bmid_spolocenstvo-prstena-O6W-29864.jpg 5 8841 8841

Pán prstenů série

"Tento príbeh narastal pri rozprávaní, až sa stal dejinami Veľkej vojny o Prsteň a obsahuje mnoho pohľadov do ešte starodávnejších dejín, ktoré mu predchádzali - napísal v predslove k druhému vydaniu J. R. R. Tolkien o tejto vari najznámejšej knižnej trilógii minulého storočia. Čarovný svet elfov a hobitov je paralelným svetom "veľkých ľudí". Jeho hlavnou témou je Prsteň ako ohnivko, ktoré ho púta k Hobitovi. Proti akýmkoľvek alegóriám sa autor bránil a všetky možné posolstvá a vnútorné významy spájané s jeho knihou sa mu zo srdca protivili. Preto je túto knihu potrebné chápať ako najobľúbenejšie dejiny pradávneho veku a nijako inak.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Slovart (SK)

The Fellowship of the Rings , 1954

Katnys
12.10.2015 3 z 5

Nie som zrovna fanúšik sci fi,ale dala som jej šancu.Pri nej som zistila,že fanúšik tohto žánru nebudem nikdy! Pre mňa zdĺhavá,nudná,nezaujímavá.Plná kecov o putovaní,básničiek,pesničiek a neviem kde čoho.Čítala som ju dva krát,raz som to po prvej kapitole zavrela,aj keď nerada odkladám knihy.Pri druhom som to zvládla,ale bol to veľký boj.Priznávam,film sa mi páčil o troška viac,aj keď žiadosť do fanclubu posielať určite nebudem.Plus dávam za príbeh a hrdinov.Je mi ľúto,jej tie 2 hviezdičky dať,ale ja proste asi nie som cieľová skupina...

Hun
27.09.2015 5 z 5

Také vám běhal mráz po zádech, když Gandalf četl v komnatě Mazarbul z trpasličí kroniky? Jak zněly skřetí bubny „Jdu!“ A pak záznam končil slovy: Už jdou...

Zajímavost: V originále je zvuk bubnů „doom“. Překlad „jdu“ zachoval hrozivost anglického „doom“ a přitom pořád zní jako úder bubnu.

Daydreamer
23.09.2015 5 z 5

Už tu bylo řečeno snad vše možné i nemožné, tak bych jen chtěl za sebe dodat, že mne tohle Tolkienovo dílo nadchlo už před mnoha lety a ten obdiv trvá dodnes. Jistě, i film byl zajímavý, nicméně to NEBYL skutečný Pán prstenů, ale Jacksonovy velmi volné variace na toto téma. A pokud už film, tak rozhodně "extended edition".
Mne samému z celé trilogie přirostlo právě "Společenstvo" k srdci naprosto nejvíc a nikdy jsem nepřestal litovat, že spolu nevydrželi ještě déle pohromadě. Pro mne je prostě příběh nejsilnější, dokud jsou spolu.
Nikdy nezapomenu( a mívám při tom i mrazení v zádech) na stránky, na kterých se Bilbo již pomalu loučí s Frodem a dává mu těch několik darů, které by se mu možná mohly hodit :-).
A ještě poděkování za výborný komentář WOODWARDOVI, skvěle vystihující vztah k literatuře v dnešním světě. Není to ovšem nic veselého...
Právě tak chci poděkovat za výtečné ohodnocení ELLBERETH, abych zmínil alespoň "mé nejbližší sousedy :-) ;-).

vinnetou500
23.09.2015 4 z 5

Propracované dílo, ovšem ve 12 letech bylo dočtení jenom prvního dílu utrpením... Pomohlo až přečtení v pozdějším věku. Teď hodnotím jako nejsystematičteji napsané fantasy dílo, jaké jsem kdy četl.

Darin-a
19.09.2015 5 z 5

Na začátek výčitka. Stejně jako u Foglara mi i u Tolkiena chybí normální a věrohodné ženské postavy. Arwen byla tragická. Její oběť na konci byla sice velká, ale jinak mi přišla pasivní a unylá. Jiné ženy nestály za řeč. Snad s výjimkou Éowyn. Nicméně to souvisí s Tolkienovým dětstvím a dospíváním v Anglii té doby.

Jinak je to příběh,který už se těžko bude překonávat. Propracovaná psychologie postav, popisy, místopis a taky lingvistika, kterou osobně miluju. Ono je vlastně těžké vnímat tenhle příběh jako literární konstrukt. Tolkien si nezahrál na spisovatele, zahrál si na stvořitele neskutečně komplexního světa.

První díl mě chytl a už nepustil.Do dneška.

memphisz
08.09.2015 5 z 5

Skvělé, skvělé, skvělé. Tolkien zde stvořil něco výjimečného. Od Hobita obrovský krok kupředu jak dějem, tak literárně. Všechno v knize působí velmi opravdově a samozřejmě, a to i přesto, že se jedná o fantasy z fiktivní země. Prostě úžasné putování a dobrodružství. A to je teprve začátek...

markulka
17.08.2015 4 z 5

Knížku hodnotím kladně. Nelíbily se mi, stejně jako u Hobita, velmi dlouhé kapitoly! Dále se mi moc nelíbily někdy až příšerně nudné a dlouhé písničky... Naopak bych chtěla pochválit autorovu schopnost popisovat krajinu - chtělo to pořádnou dávku fantazie! Abych pravdu řekla, ze začátku mne kniha moc nezaujala a nějakou dobu mi trvalo, než jsem byla schopna se do děje vžít, ovšem zhruba někde od půlky to začínalo být čím dál tím zajímavější! Dobrodružství v Morii, krása Lórienu, to vše mne tak zaujalo, že už se nemohu dočkat dalšího dílu!!! Teď už jenom shlédnout film. :-) Knihu vřele doporučuji....

sunny0072
17.08.2015 5 z 5

přečteno po několikáté a prostě super :-)

Dep8
09.08.2015 5 z 5

"Spousta těch, co žijí, zaslouží smrt. A někdo umírá a zasluhuje život. Můžeš mu ho dát? Potom nevynášej příliš horlivě rozsudky smrti. Protože ani ti nejmoudřejší nedohlédnou do všech konců."
Z pěti hvězdiček dávám šest.

aronoele
31.07.2015 5 z 5

První díl série, pro mě rozhodně na prvním místě není. Chvílemi mi trvalo, ponořit se pořádně do čtení... Ale musím podotknout, že jsem neustále odbíhala k mapě Tolkienovi Středozemě a hledala, kde zrovna na mapě jsem.. :D a nepřestanu se nikdy divit jeho nepřekonatelné fantazii, kterou mě inspiroval ke psaní.

Nymeria_
20.07.2015 4 z 5

Asi jediná knížka, u které se mi víc líbil film. Příběh je úžasný, ale celkově mi přišla kniha docela nudná.

Jessybelle
18.07.2015 5 z 5

Ač sci-fi a fantasy není zrovna moje parketa, jsem si tuto knihu a Hobita přečetla. Nadchla mě, určitě si přečtu oba další díly, a další knihy od Tolkiena. Je to prostě borec.

jedlík
16.07.2015 4 z 5

Příběh se my líbil, ale celá trilogie mě chytla až na podruhé. Kniha je napsaná hodně rozvláčně a to není moc můj styl, ale rozhodně je to kniha, která se vám možná nebude číst na začátku lehce, ale nakonec vás chytne. Není to jen kniha oddechová a musíte na ní mít především náladu a čas, protože se nani musíte soustředit.

Moška
10.07.2015 5 z 5

Ad Woodward: Lépe to snad ani nejde říct. Osobně jsem příběhům J.R.R. Tolkiena propadla a mám je přečtené několikrát. Čtu je v zimě jako lék proti depresi, v létě jako rozhovory s kámošem, na podzim pro krásnou melancholii a na jaře v souladu se znovuzrozením všeho. Když je mi smutno a když se raduji, pokaždé se stanou tím, koho zrovna potřebuji po svém boku.

Valentine
01.07.2015 4 z 5

Co dodat? Vše asi již bylo řečeno. Já se pouze uctivě zařadím k tomu hloučku, kterému se to velice líbilo a nedovolí si ani slůvkem stěžovat.

Schwestrn
30.06.2015 5 z 5

Milujeme Pána Prstenů!!! Je to hrozne dobre propracovana kniha. Napinava, vtipna... Nic v ni nechybi. Tolkien byl borec!!

Lukyn96
28.06.2015 4 z 5

Toto bylo moje první setkání s knihou od J.R.R. Tolkiena. A že jsem si Společenstvo prstenu přečetl i po zhlédnutí filmu, toho vůbec nelituji. Není málo čtenářů, kterým vadí, že autor využívá poměrně podrobných popisů postav, míst, atmosféry a různých detailů. Mně se to naopak líbilo, protože u sci-fi obzvlášť je podle mého názoru důležité pochopit autorův smyšlený svět a tím si udělat čtení zajímavější. Velmi obdivuji bohatou představivost pana Tolkiena, kterou pak čtenáři dále předává.

woodward
19.06.2015 5 z 5

To, co tady čtu v některých příspěvcích, je jen dalším potvrzením, že pro dnešní svět je literatura uměním již téměř nepochopitelným. Tolkienův příběh o Středozemi vznikal skoro třicet let a každá stránka vypovídá o bezbřehé fantazii podpořené autorovou erudicí. V dějinách literatury nelze najít dílo, snad s výjimkou Bible, jehož zrod by trval déle a které by při tom ve všech svých částech vyprávělo v podstatě jeden jediný příběh o starobylé zemi a jejich obyvatelích. Přečetl jsem všechny Tolkienovy knihy v originále i v českém překladu a vždycky se k nim rád znovu vracím. A na mou duši mi ani trochu nevadí, že se autor občas věnuje obsáhlým popisům krajiny nebo hobitích zvyklostí a uspořádání Kraje. Pokaždé mám pocit, že jsem se z našeho bláznivého, uštvaného světa na čas uchýlil do světa, kde ještě všichni umějí rozlišovat mezi dobrem a zlem a jasně vnímat základní lidské hodnoty - přátelství, lásku, pokoru, statečnost a soucit - a vážit si jich. Asi to není takový "odvaz" jako film. Jenže ve filmu se uprostřed vší akce jaksi vytrácí to hlavní: duch příběhu. Když Gandalf a Galadriel vysvětlují hobitům nebo Boromirovi, proč si nechtějí a nemohou prsten vzít sami, aby s jeho pomocí Saurona porazili, to jsou vůbec nejdůležitější pasáže Společenstva prstenu. Bez nich by vlastně celý příběh ztratil smysl. Ve filmu se to odbude velmi rychle - v rámci porady v Roklince, která navíc ve filmovém "akčním" pojetí vyznívá jako zběsilá hádanice party jakýchsi podivínů za domem na dvorku. Úvod do Společenstva prstenu asi může někomu připadat rozvláčný, jenže tak to prostě musí být. Autor musí čtenáře seznámit se světem o kterém mu chce vyprávět. Ale i ti, kdo k Pánovi prstenů přistupují až po přečtení Hobita si úvodní vyprávění o čtyřech čtvrtkách vychutnají docela s potěšením - tedy pokud jsou zvyklí číst a nesáhnou po knize jen tehdy, když je zaujme holywoodské zpracování, určené spíš jednodušším myslím a povahám.

Tess.96
14.06.2015 4 z 5

Začátek se trochu víc táhne a podle mého názoru je tam několik zbytečností, které tam být nemuseli. Ovšem jakmile začne samotný příběh je to něco kouzelného. Sama nedokážu pochopit, jak někdo může vymyslet takový krásný příběh, tolik fantazie, nápadů, nových světů a postav. Když jsem četla o zemi elfů byla jsme jako v pohádce, kéž by ta země existovala. Upřímně...bála jsem se, že mě to nebude bavit, ale jsem z toho nadšená.

kacucna
09.06.2015 5 z 5

Hezký , na mě až trochu moc podrobný.
Jinak je to naprosto dokonalý.