Spoločenstvo prsteňa

Spoločenstvo prsteňa
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29864/bmid_spolocenstvo-prstena-O6W-29864.jpg 5 8841 8841

Pán prstenů série

"Tento príbeh narastal pri rozprávaní, až sa stal dejinami Veľkej vojny o Prsteň a obsahuje mnoho pohľadov do ešte starodávnejších dejín, ktoré mu predchádzali - napísal v predslove k druhému vydaniu J. R. R. Tolkien o tejto vari najznámejšej knižnej trilógii minulého storočia. Čarovný svet elfov a hobitov je paralelným svetom "veľkých ľudí". Jeho hlavnou témou je Prsteň ako ohnivko, ktoré ho púta k Hobitovi. Proti akýmkoľvek alegóriám sa autor bránil a všetky možné posolstvá a vnútorné významy spájané s jeho knihou sa mu zo srdca protivili. Preto je túto knihu potrebné chápať ako najobľúbenejšie dejiny pradávneho veku a nijako inak.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Slovart (SK)

The Fellowship of the Rings , 1954

Thrawn89
01.06.2015 5 z 5

Pro dnešní čtenáře bude možná trochu zklamáním absence dívčí hrdinky s lukem a chlapeckého prince s upířími zuby. Jak sleduji tuto diskuzi tak jednoduchá bezduchost všech těch divergencí, twilightů a dalších náctiletých hovadin si zřejmě vybírá svoji daň. Hold červená knihovna ve fantasy kulisách je dnes více, než geniální imaginace JRRT, barvitý a do detailu propracovaný svět, hluboký a mimořádně silný příběh. Ano i já bych možná přivítal trochu více akce a méně popisu zvyklostí v Kraji, ale nic to nemění na tom, že tento stavební kámen fantasy žánru nelze hodnotit jinak než plnou palbou.

Leusee
20.04.2015 3 z 5

Stále se snažím Pánu Prstenů přijít na chuť a stále mi to nejde. Bylo pro mě těžké zůstat soustředěná na text a často jsem zjistila, že ani nevím co čtu. Nicméně to nevzdávám a doufám, že druhý díl mě upoutá více.

Natyna3
19.04.2015 3 z 5

No.... Musím bohužel říct, že mě tato kniha trošku zklamala... Vzhledem k její proslulosti jsem od ní očekávala víc.....
Na můj vkus spisovatel zbytečně dlouho popisuje okolní krajinu a já mám potom problémy zůstat soustředěná na text :/

Markysek45
15.04.2015 5 z 5

Trilogie, která ze žánru fantasy udělala to, čím je dnes. Hluboce smekám před fantazií a inteligencí Tolkiena. Kéž bych měla aspoň desetinu jeho znalostí a nápadů.

gonzikcz
10.04.2015 2 z 5

Znáte takové ty momenty, kdy se začtete a nevnímáte stránky a najednou zjistíte, že jste se v knize posunuli o velký kus dál? Tak takových chvil jsem zažil v této knize poskrovnu. Dle mého názoru silně nadhodnocená kniha(i celá série). Vždyť téměř do poloviny knihy jsem se nudil. Ty úmorné popisy, básničky a písničky! Ufff... Rozjelo se to až v Roklince (tak trochu). Do té doby nás asi měl napínat souboj či spíše závod s černými jezdci. No, na mě to nějak nezapůsobilo. Černí jezdci byli hrozní a nebezpeční jen na papíře, nakonec se zmohli všeho všudy jen na malé píchnutí. Souboj na Větrově měl Tolkien vymyslet jinak, to byl prostě úlet.
Obecně celý ten příběh mi nesedl. Dát prsten - to po čem nepřítel č. 1 touží ze všeho nejvíc - malým, řekněme si to na rovinu, vcelku neschopným hobitům je nápad hodný prostoduchého dítěte. Vždyť jen než dorazili do Roklinky museli je několikrát zachraňovat - Gildor, Bombadil 2x, Chodec. Nebudu to natahovat, prostě mě to nenadchlo.
Říkal jsem si, přečtu si to, je to považováno za klasiku a prý je to lepší než filmy. Nevím, nevím, ve filmech bylo spousta úletů, ale aspoň to putování krajinou bylo mnohem lepší na plátně. (a taky nás ve filmech ušetřili zpěvu)

kirjava
05.04.2015 1 z 5

Přečetla jsem celou trilogii včetně Hobita. Přece jen je to klasika v žánru fantasy a ten já miluju.
Ale bohužel jsem to četla věčnost a zoufale mi to nešlo pod nos. Příliš popisné (spíš to připomínalo cestopis) a složité, bez nějakého citu a vnitřních myšlenek, no nevím. Jsem žena a tak mi mimo jiné chyběly i ženské postavy - nevím proč mi to přišlo suché a takové machistitcké. Ve stylu JÁ jsem chlap - a ty si sedni a čekej, možná se v příští pětiletce stavím, až pobiju ty padouchy, jo a pak si tě asi vezmu. Nebavilo mě to a to ani trochu a nakonec jsem byla ráda, že jsem knihy dokázala znovu prodat. Holt každému nemůže sedět všechno, ne?

P-man
03.04.2015 5 z 5

Společenstvo je vcelku dobrá kniha, ale jak to už tady mnohokrát zaznělo, pan Tolkien až příliš popisuje krajinu. Ano- má to pan Tolkien skvěle promyšlené, ano- je to hezky popsané, ale je toho příliš. Je zde vidět, jak třeba hrdinové mluví zvláštním stylem ("Země skučí pod jejich nečistýma nohama"). Ale co panu Tolkienovi nemůže nikdo vytknout je, že skvěle popisuje bojové scénky. Např. když Družinu obklíčili skřeti nebo poslední Boromirův pohled na Gandalfa atd. atd. Pohly by jsme tady sedět do rány a lamentovat co se panu Tolkienovi povedlo a co ne (:D), ale také se mi líbí promyšlená historie Středozemě, elfí a trpasličí runy a písmo aj. No, přečetl jsem to, a po pravdě se mi více líbí - film.

Ellbereth
01.04.2015 5 z 5

Jak tak čtu komentáře, tak trochu nechápu.....trilogie Pána prstenů je stěžejní dílo fantasy. Nechápu naprosto jak někomu může vadit to, že knihy jsou příliš popisné. Tak to přeci má být. Autor vytvořil úžasný svět se svojí historií, kartografií, kulturou, jazyky a prostředím. Tím, jak čtete se vám odvíjí Tolkienům svět přímo před očima. Vidíte kudy Frodo a jeho družina jdou, cítíte vůni lesa, lásku i nenávist, strach i odvahu. Pro mě je Pán prstenů naprosto bezkonkureční dílo, přečetla jsem ho již třikrát a určitě se k němu vrátím. Filmy jsou s porovnáním s knihami strašlivě osekané, především Návrat krále. Ztvárnění je výborné to ano, ale jinak je to takový vlažnější odvar. Pan Tolkien je pro mě génius s neuvěřitelnou fantazií. Mohu vřele doporučit!!!
22.6.2015 doplňuji svůj komentář, protože se tu vesele opět množí kritiky, které vypovídají o pohnutí lidských myslí. Chcete akci, akci, akci a násilí!!!! Proboha zamyslete! Copak v životě a v příbězích nejde i o jiné věci než je spád, akce a napětí??? LOTR je i o hodnotách, o tom, že dobro má vítězit nad zlem, je to o lásce k druhému, o lásce ke své zemi, je tam dokonce i ekologický podtext....zamyslel se nad tím někdo z vás kritiků, kteří za tímto vidí jen nudu? Jak hodně se dokáží změnit lidské hodnoty za pár desetiletí.....

lenule1086
31.03.2015 2 z 5

Chtěla jsem si přečíst všechny tři knížky po shlédnutí filmů. Tak jsem se na to těšila. Bohužel mě chuť přešla po pár prvních stránkách. Vše mi přišlo zdlouhavé a nudné. Sice je hezké, že autor barvitě vše popisuje, jenže popis byl až tak důkladný, že mě neskutečně nudil. Našly se však pasáže, které byly napínavé. Jenže jsem se do čtení musela až moc nutit a byla jsem moc ráda, že jsem první knížku přelouskala, že na další jsem už neměla chuť ani sílu. Takže já se raději kouknu na film, než abych si znovu otevřela tuto knížku.

Norea
24.03.2015 5 z 5

Túto knihu som si požičala z knižnice a začala som sa túlať po krajine, kde žijú elfovia, škriatkovia, ľudia a hobiti. Zatúlala som sa do minulosti a prebila sa do rôznych zákutí. Spoznala som to, čo by mi naša zem nedala. Neviem či to mám brať ako vytknutie, no opisy krajiny ma trošku deptali, keď som ich nemohla rýchlo prečítať a ťahali sa niekedy až cez tri strany. Obľúbila som si celú sériu a konečne som pochopila deju, ktorý mi doposiaľ nebol známy. Napriek môjmu "vytknutiu" som si štýl a rozsah autorovej fantázie veľmi obľúbila, až som si uvedomila, že si ho beriem ako vzor a tiež by som chcela svoju fantáziu posilniť a tak krásne rozvynúť na papiery ako sám J.R.R Tolkien.

Kikty
20.03.2015 2 z 5

Nemůžu si pomoct. Je možné, že jsem knížku četla v nějakém špatném rozpoložení, ale vůbec mě nebavila, ani jsem nedočetla. Nicméně filmové zpracování mám moc ráda, až bude čas, dám jí ještě jednu šanci.

MorriconeTheGod
19.03.2015 3 z 5

To už je na mě přece jen příliš, jak se autor zaplétá do fiktivních detailů smyšleného světa, jak když schizofrenik žije ve své vlastní komplikované a kostrbatě nekoherentní říši, kde musí všechny souvislosti donekonečna vysvětlovat a obhajovat, aby to trochu dávalo smysl. Chybí tomu už i ta dobrodružnost, atmosféra a lehkost a bezprostřednost Hobita. Je to příliš urputné a přitom samotný příběh je prostinký. Ale v podobě očesané audioknihy je to na spaní víc než dobré

Rebel0007
12.03.2015 5 z 5

Krása! Tolkiemův milý styl psaní jsem si okamžitě zamiloval a při každé chvilce Frodovy cesty jsem si připadal jako bych putoval s ním. Tolkien má své dílo neskutečně promyšlené a jeho popisy fantasy světa jsou opravdu nepostradatelné. Ovšem od filmových tvůrců dostal definitivní kopačky....!:PPP P.S. Gandalf je můj favorit.

zuzana13
08.03.2015 5 z 5

Je to můj oblíbení autor. Dobře napsaná kniha a byla zfilmovaná.

Ropušák
08.03.2015 5 z 5

Tolkien patří mezi nejlepší spisovatele na světě a svými příběhy dokáže uchvátit. Nemohu snad ani slovy popsat, jak jeho příběhy mám rád. Velkolepé dílo!

Torgal
03.03.2015 5 z 5

Nesmrteľná klasika fantastiky a nebojím sa povedať literatúry ako takej. Motíva z Hobita boli rozpracované do neuveriteľnej šírky a hĺbky - ako dejovej, tak myšlienkovej. Pána prsteňov som prečítal už dvojciferný počet krát, rozhodne svoje čaro ale nestratil a vždy sa k nemu rád vraciam. Prvá kniha série je spočiatku možno až príliš rozvláčna, po opustení Kraja ale ponúkne ohromné množstvo nezabudnuteľných momentov a osobne ju hodnotím najvyššie z trilógie. 10/10

SONP
25.02.2015 5 z 5

Ano, je to staré. Ano, je to rozvláčné. Ano, postavy vytrvale filozofují. Ano, na dnešní poměry je to až zoufale neakční.Ano, jsou zde dlouhé popisy, které si nezadají s Jiráskem. A přesto, nebo snad právě proto toto veledílo zbožňuji a od svých 17 let si jej pravidelně, zhruba 1x za 5 let dávám jako lahůdku.

RobinZ.
24.02.2015 4 z 5

Nádherná kniha, až na prostředek, kdy jsem se trochu na půl měsíce a sekl a nějak se mi to nechtělo číst dále, ale pak jsem se vzpamatoval a řekl jsem si: ,, Toto dám!" a dal jsem to a vůbec toho nelituji. I přes slabší prostředek jsem dočetl do konce a nelituji toho. Dnes už čtu druhý díl a jsem rád, že jsem se tak vzpamatoval.

Allia
14.02.2015 5 z 5

jedna pro mne z nejúžasnějších knih mého dospívání, doslova jsem ji hltala a nemohla ji odložit, je to prostě Královna fantasy, a i když jsem starší tak vždy když mám splín pro ní sáhnu, jelikož dokáže čtenáře vtáhnout do jiného světa, takovým způsobem, že si myslíte, že stojíte po boku všem hrdinům a putujete s nimi světem. A co je krásné dokáže nadchnout každou generaci již několik let ;-)

Moco
07.02.2015 5 z 5

Pán prstenů je tedy dílo!
Abych popsala nějak stručně historii, jakým způsobem jsem se dostala PP:
Úplně na začátku jsem viděla film. Moc se mi nelíbil a přišla mi to jako totální konina. Takže kdykoliv byl Pán prstenů vysílán v televizi, tak jsem odvracela zrak a šla radši dělat "něco produktivnějšího".
Dlouhé měsíce jsem s této triologii vyhýbala jako čert kříží, ale nakonec mi to přeci jen nedalo!
Říkala jsem si: " Máš ráda fantasy žánr, ale přesto jsi ještě nečetla Pána prstenů? S tím bys měla něco udělat"!
A tak, jednoho dne, jsem se vydala do knihkupectví a v náhlém popudu jsem si koupila hned první dva díly. A rozhodně jsem udělala ten nejlepší kauf.

Ale teď zpátky k samotné knize. Hned na začátku mě trochu znavil úvod a poté prolog, ale i tak jsem s tím "prokousala" a mohl začít příběh.
Ten mě hodně bavil! Sice některé popisné části byly zdlouhavé, takže jsem se vnímala jen tak napůl, ale to mi nemůže zkazit celkový dojem z příběhu. Na druhou stranu jsem doslova milovala rozhovory mezi postavami.

Mezi mé nejoblíbenější hrdiny jistě patří Sam Křepelka. To, jak i přes všechno držel s Frodem, mě zkrátka dostávalo.
Nejméně oblíbenou postavou byl asi Boromir. Přišel mi jako takový "hajzlík". :D

Rozhodně tento příběh doporučuji všem, kteří si rádi přečtou o nějakém novém a neobyčejném světě plném nadpřirozených bytostí a hrozby v podobě mocichtivého šílence!