Spoločenstvo prsteňa

Spoločenstvo prsteňa
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29864/bmid_spolocenstvo-prstena-O6W-29864.jpg 5 8841 8841

Pán prstenů série

"Tento príbeh narastal pri rozprávaní, až sa stal dejinami Veľkej vojny o Prsteň a obsahuje mnoho pohľadov do ešte starodávnejších dejín, ktoré mu predchádzali - napísal v predslove k druhému vydaniu J. R. R. Tolkien o tejto vari najznámejšej knižnej trilógii minulého storočia. Čarovný svet elfov a hobitov je paralelným svetom "veľkých ľudí". Jeho hlavnou témou je Prsteň ako ohnivko, ktoré ho púta k Hobitovi. Proti akýmkoľvek alegóriám sa autor bránil a všetky možné posolstvá a vnútorné významy spájané s jeho knihou sa mu zo srdca protivili. Preto je túto knihu potrebné chápať ako najobľúbenejšie dejiny pradávneho veku a nijako inak.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Slovart (SK)

The Fellowship of the Rings , 1954

Lenny33
07.09.2014 5 z 5

Čtu knihu podruhé a je to mnohem lepší než poprvé! Knihu si naprosto užívám a vidím v ní krásu, kterou jsem při prvním čtení neviděla. :)

ilyavarne
31.08.2014 5 z 5

Jedno ze stěžejních děl fantasy. K celé trilogii se s nadšením vracím a neznám lepší knihu než je Pán Prstenů. Tak úžasné líčení krajiny v jiné knize nenaleznete.

Atrament
31.08.2014 5 z 5

Strhující úvod do nejlepší knižní trilogie, a do nejlepšího knižního příběhu vůbec. Tolkien je nejen mistr jazyka, ale i mistr vyprávění, takže od samotného začátku dokáže vzbudit čtenářovu zvědavost a udržet si ji po celou dobu. Navzdory obecnému přesvědčení, nejsou v knize prakticky žádné nudné dlouhé popisné pasáže, Tolkien dokáže popsat krajinu a situaci stručně a přitom dostatečně výstižně, tak aby čtenářova fantasie jednak měla nějaké vodítko a jednak dostatek prostoru pro vlastní invenci.

Příběh sám mistrně střídá pasáže kdy čtenář spolu s postavami zažívá dočasné pocity hřejivého bezpečí a pasáže krajního nebezpečí, kdy čtenář ani nedýchá a hltá text jen aby se dozvěděl jak to dopadlo. Tolkien začal psát Pána prstenů nedlouho poté co Hobit zaznamenal úspěch a čtenáři se dožadovali dalších příběhů ze Středozemě. Je zajímavé sledovat, jak to co započal jako pokračování Hobita, které se mělo nést ve stejném žertovně dobrodružném duchu, postupem času nabralo úplně jiný směr, než sám autor zamýšlel, mnohem temnější a vážnější.

Jednu výtku tomuto jinak takřka dokonalému dílu bych ale přece jenom měl - na můj vkus příliš moc poezie.

Blanka S.
29.08.2014 3 z 5

První díl Pána prstenů jsem četla skoro tři měsíce- nejprve mi nešlo překousat se přes nudný začátek plný popisů rodin a míst. Druhou polovinu knížky však hodnotím velice kladně a záživně :). Chystám se hned na druhý díl, tak jsem zvědavá, a doufám, že mě pohltí hned od začátku.

VČJKR
25.08.2014 4 z 5

Legendární a skvělý příběh. Celkem mnoho popisu

mrnka.t
17.08.2014 5 z 5

Prostě nádherné čtení!

Lucy2211
08.08.2014 5 z 5

Skvělý začátek Tolkienovy trilogie. Společenství prstenu, kniha která začíná jako pohádka se z ničeho nic proměňuje ve fantastické dobrodružství mladého hobita Froda Pytlíka a osmi dalších členů společenstva. Doporučuji přečíst !!!

fiona007
08.08.2014 5 z 5

Nejdřív je to taková pěkná pohádka, která postupně temní. Tolkien píše hodně popisně, ale zase můžeme namáhat svojí fantazii. Příběh malého hobita mi neskutečně učaroval.

Lidudu
04.08.2014

Udělala jsem tu chybu, že jsem si knížku koupila až poté, co jsem viděla snad stokrát film. Peter Jackson ve filmu hodně dbal.na to, aby se příliš neodchyloval od knižní předlohy, a tak byl film prakticky dokonalý. Díky tomu jsem si děj knihy nedokázala představit, ale automaticky jsem si promítala film, a proto mě každá odchylka neskutečně vytáčela. Moje chyba :-(. Horkotěžko jsem se prokousala Společenstvem, další díly jsem předem vzdala. Opět moje chyba :-(

Byxy123
28.07.2014 3 z 5

Kniha se mi nelíbila tak moc jako Hobit. Dala se číst, ale přišla mi taková roztáhlá. :)

adelv
16.07.2014 5 z 5

Velkolepá trilogie, Společenstvo je sice rozvláčný začátek příběhu, nicméně je to úžasná kniha.

Pelerine
07.07.2014 5 z 5

Největší objev mých mladistvých let, kdy jsem Pánovi prstenů úplně podlehla a přečetla celou trilogii dvakrát za sebou...a s odstupem několika let ještě potřetí :-)... Pravá láska prostě vydrží na celý život...

Alex.Barunka
06.07.2014 5 z 5

Po nějaké době jsem si dala re-reading Společenstva prstenu a našla jsem tam tolik věcí, kterých jsem si dříve nevšimla. Tohle určitě není kniha na jedno přečtení. Zaslouží si být čtená víckrát.
Knize nechybí nic, co ke kvalitní četbě potřebuji. Má perfektní zápletku, která se neodvíjí jen od jednoho příběhu. Všude čeká nějaké to překvapení a napětí. Při Tolkienových popisech jsem si skvěle dokázala představit, kde zrovna jsem.
Ne nadarmo se Tolkienovi říká otec fantasy. Tohle je zasloužené.

cepice
13.06.2014 2 z 5

Nudné - hlavně ty dlouhé popisné pasáže. Četl jsem to k maturitě a musel jsem se nutit, abych to dočetl. Hrůza děs, které nemohou být spaseny ani těmi několik azajímavými akčními scénami.

minirock
08.06.2014 5 z 5

Třináct let jsem váhal jestli mě knížka po shlédnutí senzačního filmového zpracování může vůbec něčím překvapit a bavit natolik, abych ji dočetl. Konečně jsem se k tomu odhodlal a po přečtení prvního dílu mám jasno, je to nádhera, knížku jsem si opravdu užil. I když vím jak je to dál, těším se na druhý díl.

Filatov
05.06.2014 5 z 5

Společenstvo prstenu je zásadní dílo fantasy a já si ho budu vždy hrozně vážit. Musím sice uznat, že začátek je velmi zdlouhavý, ale pak od opuštění Kraje a vstupu do Roklinky dostává kniha neuvěřitelný spád. Vznik Společenstva uchvátí, postavy jsou známé, takže je netřeba jmenovat, ale uchvátí vás a musíte si oblíbit snad každého z družiny. Tajemná Morie, první bitvy se skřety, to je něco co se nedá popsat. Přečteno třikrát a rozhodně ne naposled!

pomeranch
01.06.2014 5 z 5

Ze začátku jsem se touto knihou musela fakt prokousávat a několikrát jsem si dala několikatýdenní pauzu .Tolkienovo až příliš popisné psaní má v sobě ale neskutečnou myšlenku (když si představím že tenhle celý svět vznikl v hlavě pouhého smrtelníka tak se poníženě klaním, uctivě smekám klobouk a tleskám dámy a pánové) a jako milovnice fantasy jsem si prostě musela zamilovat i tuto knihu.Nakonec jsem si k ní cestu našla, na způsob psaní jsem si zvykla a propadla jsem jejímu kouzlu takovým způsobem, že se nyní řadí mezi mé oblíbené díla.

Sofie45
26.05.2014 4 z 5

Krásná, kouzelná knížka. Jsem fascinována tím neuvěřitelně pečlivě vykresleným světem Středozemě. Pan Tolkien vážně stvořil nejspíše nejlepší fantasy dílo, co kdy spatřilo světlo světa.
Vážně bravo! :)

Každopádně i tento klenot má pár (upřímně výraznějších) nedostatků, kvůli nimž musím strhnout jednu hvězdičku. Tím nejstěžejnějším jsou veelice zdlouhavé popisy přírody, jež jsou sice unikátní a výjimečné, ale někdy jsem měla pocit, jako by bylo Tolkienovým hlavním záměrem popsat "příkrá skaliska". Občas bylo, popravdě řečeno - trochu únavnější se všemožnými "zurčícími řekami" prokousávat, ubírají malinko knize čtivosti, a z toho důvodu jsem jí četla delší dobu, než je u mě obvyklé. No, ale spatřuji v nich i jednu znatelnou výhodu...a to tu, že skvěle podněcují fantazii a ten nádherný svět musíte mít v hlavě vykreslený naprosto detailně a to více jim musíte být ohromeni - tedy pokud vás to vyloženě nějak neunaví :D
Další - mírnější nedostatek jsem občasně spatřovala v postavě Froda, přišlo mi, že se jedná o naprostou "směsku" charakterů Bilba, Smíška a Pipina a on sám za sebe nemá nějakou "svojí" vlastnost, ale postupem jsem si dokonce i tohoto hobitího "pacholka" (:D) celkem oblíbila, a já si myslím, že se v dalších dílech "vybarví" - soudě dle filmového zpracování :)

Ale nad těmito knižními nešvary, jak už jsem psala, naprosto převažují ty vynikající stránky knihy. Ten svět...prostě chytne srdce. Zejména elfové...moji zlatí, jsou vyloženě báječní, mé představy se teď nejraději nechávají unášet někam do Roklinky za líbeznými harfami a písněmi. A hobitci, ti také, malebný Kraj, Pipin a Sam - to jsou mého srdce šampioni.
Také musím pochválit básnický um pana Tolkiena :)
No...nebudu dlouho otálet s četbou druhého dílu, když se přenesu přes občasné výpadky soustředěnosti v důsledku těch popisů, myslím, že se jedná o mimořádně kvalitní a okouzlující počteníčko, do kterého by měl alespoň nahlédnout každý fantasy fanda - prostě povinná četba :)

Šárkys
19.05.2014 4 z 5

Na můj vkus byla kniha moc zdlouhavá, plná zbytečných popisů. Samotný děj byl ale krásný, originální. Určitě doporučuji, jedna ze základních fantasy knih, vřele doporučuji :D

matesatan
14.05.2014

hodně dobrý kniha o proti film pch film je jen jako ochutnávka moc skrácený třeba mě štve ze tam nedali bombadila nejzahadnější postavu ve středozemi a tak vubec bylo to super ctení