Papež a Mussolini - Tajemství papeže Pia XI. a vzestup fašismu v Evropě
David Kertzer
Papež a Mussolini vypráví strhující příběh dvou mužů, kteří se dostali k moci v roce 1922 a společně změnili běh dějin 20. století. V mnoha ohledech nemohli být rozdílnější. První byl učený, řádný a zbožný, většinu dospělého života trávil pročítáním starých rukopisů. Toužil po středověkých časech, kdy o církevních pravdách nikdo nepochyboval. Druhý byl násilnický surovec a ze své podstaty antiklerikální štváč. I přesto měli Pius XI. a italský „duce“ mnoho společného: Ani jeden nevěřil v demokracii, oba z duše nenáviděli komunismus a byli výbušné povahy. Oba byli tím druhým rozčarovaní, přesto se děsili, co by nastalo, kdyby jejich spojenectví zaniklo. Potřebovali totiž jeden druhého k tomu, aby si udrželi moc a dosáhli svých politických cílů. Kertzer ve své nové knize přináší překvapivé důkazy o tom, že Pius XI. hrál klíčovou roli v upevnění Mussoliniho moci a pozice diktátora. Výměnou za podporu Vatikánu navrátil Mussolini církvi mnoho privilegií, o které přišla. A tak církev nejenže neprotestovala proti tomu, že se s Židy zachází jako s občany druhé kategorie, naopak ducemu poskytla nejpádnější možné argumenty, proč proti nim přijmout takto přísná opatření. Kniha je doplněna množstvím zajímavých portrétů dalších osobností pohybujících se jak při Svatém stolci, tak kolem duceho a nechybí ani detaily z Mussoliniho soukromého života či podrobnosti týkající se vztahu s německým Vůdcem a dalšími fašistickými pohlaváry. Rozhodnutí autora napsat tuto knihu se zrodilo v roce 2002, poté co Jan Pavel II. schválil otevření archivů týkajících se pontifikátu Pia XI. Roku 2003 byly badatelům zpřístupněny materiály o stycích Vatikánu s Německem a o tři roky později následovalo všeobecné zveřejnění vatikánských archivů. Během sedmileté archivní rešerše nashromáždil Kertzer digitální kopie pětadvaceti tisíc stran dokumentů, jež se v archivech nacházejí. Rovněž pročetl tisíce stran publikované italské, francouzské, britské, americké a německé diplomatické korespondence, včetně deníků a memoárů. Čerpal rovněž z archivu Mussoliniho špionů ve Vatikánu.... celý text
Literatura faktu Náboženství Historie
Vydáno: 2017 , JotaOriginální název:
The Pope and Mussolini: The Secret History of Pius XI and the Rise of Fascism in Europe, 2014
více info...
Přidat komentář
Líbil se mi koncept. Po otevření vatikánských archívů se autor a jeho přátelé zavřeli do knihovny a přečetli o vztahu papež vs. Mussolini snad vše, co se dá najít. Ze svých rešerší sepsali knihu o tom, jak to asi bylo. Místy se celý příběh zadrhává, přílišné množství postav, které nejsou pro celkový děj až tak podstatné se vynořují aby v další větě zase zapluly a vynořily se o 50 stránek dále. Hezky sepsané, ale místy jsem musela číst stránky křížem.
Hlavním poznatkem knihy je těsné přimknutí katolické církve k fašistickému režimu, který se jí hodil k posílení resp. k návratu k silnější pozici po zabrání církevního státu v roce 1870. Vztah to byl do značné míry oboustranně výhodný, když církev podporu režimu oplácela, čímž ho rovněž legitimizovala, přičemž přehlížela některé jeho kroky v obavě, že by mohl nastoupit horší, sekulárnější a zejména levicovější. Pouze dílčím způsobem pak zakročila proti rasovému zákonodárství, především ale k ochraně konvertitů ke katolictví, nikoli Židů obecně. Stran dalšího vývoje vztahů lze využít knihu Hitlerův papež zabývající se pontifikátem Pia XII., přestože název evokuje určitou míru bulvárnosti a zjednodušení.
Mám ráda knihy popisující historické události a dávám přednost těm, které líčí skutečné události se skutečnými osobami, které ovlivnily chod dějin. Kniha je čtivá, avšak velmi náročná. Čtenář se musí maximálně soustředit, aby chápal souvislosti a to, co nám chce autor knihy sdělit. Určitě se nehodí jako kniha "před spaním".
Kniha naditá informacemi a to opravdu zhusta odkazovanými (odkazy a citace zabírají na konci knihy přes sto stran), takže pro zkoumavé čtenáře je tu dost cest, jak se u jednotlivých událostí dozvědět ještě více. Autor sbíral podklady celých sedm let a je to znát. Je to výborná sonda do politikaření v meziválečné době v podání Vatikánu, který měl, pro mě překvapivě, až neskutečný vliv na vývoj věcí nejen v Itálii. Jedinou vadou jsou občas trochu zmatené popisy událostí, ale jak už tu někdo zmínil, může to být jen nepovedeným překladem. Bez ohledu na to ale určitě skvělá kniha co stojí za přečtení.
Důkladně ozdrojovaná kniha, nezatížená černobílým tendenčním přístupem, tedy ani příliš lacině církevně apologetická, ani předpojatě příliš církev démonizující, což v daném tématu nebývá samozřejmostí.
Jak převratnou změnu prodělala římskokatolická církev po Druhém vatikánském koncilu například v otázce ekumenismu si lze více uvědomit se znalostí jejího úsilí využít fašistického režimu k eliminaci nekatolických - a to i křesťanských, zejména protestantských - náboženství v Itálii. Velmi dobře je rozebrán a zdokumentován například kontrast mezi vztahem římskokatolické církve k italskému fašismu v porovnání s jejím vztahem k německému nacismu.
*
Český překlad je značně zatížen nepřesnostmi, čímž nemyslím drobné chyby (typu "farník" místo "farář" nebo "kapitán" místo "kardinál" -
nejhumornější je asi "ofina" papeže Pia XI. - či často necitlivou volbu přemrštěných českých výrazů pro původně věcný a střízlivý text), ale některá místa s posunutým významem, která v lepším případě zarazí svou nelogičností a přinutí čtenáře nahlédnout do anglického originálu, v němž tato nelogičnost nenastává.
Knihu samotnou hodnotím vysoko, ale doporučuji ji číst v anglickém originále, nikoliv v českém překladu použitém pro vydání roku 2017, protože ten neodpovídá nárokům literatury faktu.
Kertzer píše zajímavou literaturu faktu. Zejména tato jeho publikace, kde uvádí faktické důkazy o spojení papeže Piuse a fašistického diktátora Mussoliniho. Tato kniha mohla vzniknout až po šedesáti letech, kdy byly zpřístupněny materiály o spojení Vatikánu a fašistického Německa.
Štítky knihy
kritika náboženství Vatikán papež a fašismus nacistické zločiny zločiny církve
Pre mňa absolútne fascinujúca kniha. Za dlho jedna z najlepších. Skvelo spracovaná a plná málo známych informácii po ktorých bolo treba sa pitvať dlho. A kopec vecí stavia do absolútne iného svetla ako sme boli zvyknutý.
Nikdy som si až tak neuvedomoval ako veľmi bola dobová cirkev otvorene antisemitská ešte aj vo všetkej svojej tlači a novinách a ani ako veľký vplyv mala na Mussoliniho.
Na druhú stranu Kertzer nezveličuje, nie je nespravodlivý (žiaľ o tejto téme obvykle písali najmä komunisti a tí nespravodliví boli) a napríklad uznáva, že pápež nemusel nacistov a v súkromí bol proti invázii do Etiópie (zvyšok cirkvi bol ale za ňu) a tak.
Je tiež zaújmavé ako cirkev tlačila fašistov do diskriminácie voči protestantom, alebo ženskej gymnastike, ako bola namočená v pedofílii a ako jediný raz zvažovala Hitlerovu exkomunikácii (nie za vojnu ani holokaust ale za účasť na svatbe protestantky :).
A o Pacellim alias Piovi XII je už asi úplne jasné (tušil som to už predtým) že aj keď samozrejme nacistom nebol tak k nacistom pristupoval zhovievavejšie než jeho oredchodca.
Fascinujúcou (a neskutočne mne odpornou) postavou je tiež najmä Tacchi Venturi - pápežský veľvyslanec u Mussoliniho.