Paracelsus
Wacław Gołembowicz
Kniha popisuje život významné renesanční osobnosti – lékaře Paracelsa. Protože stručně a výstižně takovou knihu není dost dobře možné popsat, zcela vyjímečně zde přidám pro představu něco o člověku, kterým se zabývá, stažené z Wikipedie: Paracelsus, vlastním jménem Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus von Hohenheim, (1493 Einsiedeln – 24. září 1541 Salcburk) byl alchymista, astrolog a lékař, který učinil několik důležitých objevů a předznamenal vznik novodobého lékařství. Jméno Paracelsus přijal během života, aby vyjádřil své přesvědčení, že má větší (PARA) schopnosti než uznávaný dávný římský lékař Celsus. Pro své reformy medicíny bývá nazývaný Lutherem lékařství. Paracelsus byl mnohovrstevnou osobností nepřevoditelnou na jediný aspekt. Nebyl jen pouhým lékařem, ale také alchymistou, přírodovědcem a empirikem. Učil se od vesnických kovářů, poznává zaříkávání, zažehnávání, zná problematiku lovu a rybolovu. Uznává, že nemoci zvířat a jejich léčba má analogii v léčení lidí. Od horníků slýchá o nemocech kovů, a protože dává na zkušenost obyčejných lidí, na démonologii a mytologii, je jeho dílo protkáno folkloristikou. Vše zpracovává a zastává názor, že každá tato lidová nauka je dobrá pro lékařství, čímž se vymezuje vůči autoritě tradice. Měl poměrně těžko uchopitelné a inovativní vyjadřování, používal vlastní neologismy a jako řečník působil až exaltovaně. V jeho vystupování se kombinuje žlučovitá, bojovná povaha s věcnou kritikou soudobé medicíny. Porozumění Paracelsovým názorům a spisům je ztíženo osobními zklamáními, které do nich promítá. Pro své názory býval nezřídka podezřelý z čarodějnictví a dokonce z ariánské hereze.... celý text
Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: 1975 , Mladá frontaOriginální název:
Wedrowiec, 1971
více info...
Přidat komentář
Vyjimecna kniha o vyjimecne osobnosti, plná historie, souvislosti a myslenek az neskutecne trefnych pro dnesni dobu
Tak to mě opravdu dostalo, moc pěkné. Těžká doba. I když si myslím, že dnes, při té ješitnosti současných vlivných, by to nebylo o nic jednoduší. Ba naopak.
úžas. na to, že knížka vyšla v roce 1963, 3 roky po smrti autora, z jehož díla toho moc neznáme, a že se u nás objevila v roce 1975, v době absolutního běsnění normalizace je to něco neuvěřitelného. zřejmě cenzor nerozuměl tomu, co čte:)
protože mám už nějaké ty zkušenosti se socialistickou řemeslnou výrobou, ani mě moc nepřekvapilo, že jsem si knížku nemohl normálně dočíst, že jsou v ní svázané chybné archy, takže závěr vypadá jako noty na buben – jedna prázdná stránka za druhou, potom něco ke čtení, potom zase nic... takže asi budu muset investovat a pořídit si kompletní text někde z antikvariátu.
nádherná kniha skvěle napsaná a příběh mě strhl a nepustil,osamocený boj proti hlouposti a mocným. Paracelsus mi byl velmi blízký cholerická výbušná povaha pitky s chudinou, neúcta tzv inteligenci , kde dnes víc jak dřív má diplom a titul kdejaký hlupák jenž se pak ctnostně obléká , a jeho věčný boj proti tmářství -(peníze nepáchnou, TI, kterým jsem je vzal , tě o ně ještě leckdy připraví) a dovolím si druhý citát s knihy: "Moje bude po smrti vítěství!!"
Životní příběh Theophrasta von Hohenheima, významného středověkého švýcarského lékaře, alchymisty a astrologa. Odmítal myšlenky starověkých lékařů a svými reformami položil základy novodobého moderního lékařství. Měl řadu odpůrců, většinu života prožil v chudobě na toulkách Evropou, kde sbíral zkušenosti.
Kniha o jeho životě je příjemným čtením plným zajímavých informací.
Výborně napsaná kniha o středověkém lékaři, který se vzdal lékařské slávy a bohatství z jeho " umění " plynoucího a raději bádal a hašteřil se s jinými doktory, kteří neholdovali pokroku. A tak jeho život byl nuzný a neveselý. Byl to však výjimečný člověk, jak už to někdy bývá, ve své době nedoceněný a tak je dobře, že se s ním můžeme setkat na stránkách této knihy a že nezůstane zapomenut.
Vyjímečná kniha o vyjímečném člověku, napsaná neobyčejně čtivě, což je poněkud překvapivé, když si člověk uvědomí, že jde o 600 stránkovou biografii a nota bene napsanou (zřejmě) nespisovatelem, který napsal jen Paracelsa a dětskou knihu Chemické případy S.Holmese (snad a bez záruky).
Štítky knihy
lékařské prostředí životopisné, biografické romány Paracelsus, 1493-1541 historické romány lékaři alchymistéAutorovy další knížky
1967 | Chemické příběhy Sherlocka Holmese |
1975 | Paracelsus |
Příběh věčného poutníka Theophrasta von Hohenheim, který skrze zkušenosti a poznání světa dospívá ke své pravdě. Za jeho života však není nikoho, komu by jeho pravda byla pohodlná a přinesla poutníku delší než jen krátkodobé uznání. Prochází Evropou na zrodu renesance, krátce po objevu Nového světa, ale také v čase náboženských sporů, nevraživosti a násilností. Theophrast–Paracelsus byl alchymista, filozof, ale především lékař–novátor, jehož hlavní spisy vyšly až po jeho smrti. O jeho životě se dochovaly kusé zprávy, na jejichž základě postavil Gołembowicz své vyprávění, obdivuhodně vystavěný barvitý obraz Paracelsova života. Autor byl v první řadě chemikem a popularizátorem vědy; román o Paracelsovi je (pomineme-li sbírku Chemické příběhy Sherlocka Holmese) vlastně jediným jeho vážným beletristickým dílem. O to víc vás překvapí umělecká hodnota textu a autorova vyprávěčská zručnost. Mimochodem: je tu zajímavá souvislost – i Gołembowiczův román byl poprvé vydán až po autorově smrti.