Parker Pyne zasahuje
Agatha Christie
Z galerie postav anglické královny zločinu tentokrát k českým čtenářům přichází státní úředník na penzi, který na první pohled neupoutá ničím. Něčím ale vyniká – celý život se věnoval statistice, a tak dokáže léčit lidská srdce. Nesmysl? Kdepak! Práce s čísly přivedla Parkera Pynea k názoru, že – podobně jako s nemocí – jakmile známe podstatu neduhu, lze se s ním vypořádat. A tak dokáže pomoci ženě, jejíž manžel si našel mladší náhradu; muzi, kterého manželka přehlíží; vystaví dva samotáře dobrodružstvím, až pochopí výhody života ve dvou; napraví sobeckou matinku, jíž není žádná nevěsta pro synáčka dost dobrá… Ale nebyla by to Agatha Christie, kdyby také neodhalila zloděje, podvodníka či dokonce vraha!... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: 2004 , Knižní klubOriginální název:
Parker Pyne Investigates, 1934
více info...
Přidat komentář
Parker Pyne a jeho reklama na štěstí...
Podle mého názoru neotřelý a originální nápad, který autorka navíc dokázala výborně zpracovat - i když jen formou povídek. S některými z nich jsem se setkala již dříve v jiných sbírkách, ale konkrétně tato kniha je věnována výlučně postavě Parkera Pyna, přestože se zde nakrátko objeví také Ariadne Oliverová či slečna Lemonová, obě dobře známé z knih s Herculem Poirotem. Parker Pyne dříve pracoval jako statistik ve státní správě. No ale protože odešel na penzi, rozhodl se pomáhat ostatním najít to jejich štěstí. Na první pohled by se mohlo zdát, že to nebude tak složité, ale opak je pravdou ;-). A když se toho připlete ještě i zločin, bude to celé mnohem komplikovanější a zároveň o dost zajímavější... Jednotlivé povídky mají lehce kolísavou kvalitu, ale mně se ve finále líbily všechny. Kromě toho i Parker Pyne mi byl sympatický, proto musím nutně hodnotit opět plným počtem, nic jiného mi u mé nejoblíbenější autorky snad ani nezbývá :-).
Parker Pyne, zdánlivě průměrný Angličan, bývalý zaměstnanec Státního statistického úřadu a odborník na lidské štěstí, je k sežrání. Přivede kohokoli potřebného k tomu, co potřebuje a přiměje ho k vědomí, že je to víc, než co chce. Používá psychologii, také poirotovské šedé buňky a na lidstvo pohlíží jen o málo laskavěji než slečna Marplová. K tomu s rozkoší cestuje po celém světě, pozoruje a studuje, klienty shání prostřednictvím inzerátu, případně se jim neváhá vnutit... Obzvláště jsem ocenila Případ zbohatlé ženy, Bagdádskou bránu a alternativní, povídkovou verzi Smrti na Nilu.
Parker Pyne je první kniha od Agathy Christie, kterou jsem přečetla.
V minulosti jsem se setkala s filmy a seriály podle jejích děl, takže jsem se moc těšila, až některou z knih vyzkouším. Obávám se ale, že tohle nebyl moc úspěšný začátek.
Není to tolik o tom, že by se mi kniha nelíbila, ale čekala jsem asi něco jiného.
Kniha je souborem povídek na podobné téma, kterými nás provádí Parker Pyne, odborník na lidské štěstí.Myšlenka je to moc pěkná, provedení ještě lepší, lidské a poměrně reálné.
Nebudu rozebírat každou povídku zvlášť, jen zmíním, že pro mě měly hodně sestupnou tendenci, s výjimkou té poslední.
Pan Pyne je zde velmi dobře zobrazen, s každou stránkou máme možnost ho poznávat více. U ostatních postav je nejspíš jasné, že tolik prostoru nedostaly. Překvapivě mi ale nejvíce uvízly v paměti ty první.
Kniha se četla dobře, myslím, že určité kouzlo z knih autorky se na mě přeneslo.
Ačkoli mi kniha úplně nesedla, nemohu jí upřít atmosféru a fajn zápletku. Pokud se ale chystáte autorčiny knihy teprve vyzkoušet, tuto vám jako první nedoporučuji.
Na mě v poličce čekají další a já se na ně moc těším!
Moc roztomilé povídky. Trochu zavádějící hodnocení ("roztomilé") , ale je to tak. Pan Pyne totiž přináší radost ze života lidem, kteří žádnou radost nepociťují a dělá to geniálně! Neměla jsem velká očekávání, šlo o pokusné sáhnutí po knize, která asi nebude nic moc a zakrátko bude odložena nepřečtená, jako již mnohé před ní...
Nestalo se. Není třeba podceňovat! Paní Agatha mě dokázala opět zaujmout a pobavit :-).
Pana Parkera Pynea jsem si vzhledově představovala jako kombinaci Norberta Lichého, Jana Masaryka a Winstona Churchilla. Jeho důvtip je srovnatelný s tím Poirotovým a slečny Marplové. A díky nebo spíš kvůli svých schopnostem nemá klid ani na dovolené. Navíc jsem se opět setkala se slečnou Lemonovou a Ariadnou Oliverovou, což bylo velmi osvěžující. Přesto byly některé povídky předvídatelné, což Agatha čtenáři vynahradila koncem. Povídky Smrt na Nilu a Věštírna v Delfám byly asi nejlepší z celé sbírky. I tak jsem měla mnohdy problém se do knihy začíst.
Zajímavá alternativa k Poirotovi a podobným detektivkám Agathy. Příjemné nenáročné čtení před spaním, zajímavé příběhy a zápletky.
Odpočinkové čtení, proč ne?
Parker Pyne není detektiv, ale přesto ho z něj Agatha v pár povídkách udělá. Některé příběhy nebyly detektivní, ale milé úsměvné. Taková překvapivá změna v Agathině repertoáru. Pan Pyne sice není Hercule Poirot, ale jako by jím v několika příbězích byl. Jak chováním, tak schopnostmi.
Povídky, které nejsou vždy přímo detektivní. To je asi to, co mně na té knížce tak nějak vadilo. Hlavně ze začátku byly příběhy jednoduché, předvídatelné. Ke konci se to trošičku zlepšilo, ale to už bylo asi i tím, že se tam trošičku prolínala detektivní linka. Celkově jsem mále hodnotila průměrně, ale tím závěrem si to Agatha u mě vylepšila :-)
Trochu něco jiného než na co jsme od Agáty zvyklí, ale čím si můžete být jisti je to, že Agátiny zápletky a vrahy neuhádnete.
Kniha se mi líbila možná právě proto, že je jiná než ostatní agátiny knihy...jedná se spíš o oddechové detektivní komediální knížky s postavou, která by mohla být mezi ostatními postavami královny zločinu snadno opomenutá, protože nemá žádné zajímavé, specifické vlastnosti. Ale mě Parker přišel právě zajímavý tím, že sice působil jako takový malý úředníček, ale ve skutečnosti byl úžasný troufám si říct psycholog s docela netradičními metodami léčby............
Určitě musím doporučit čte se to pomalu samo.......líbí se mi i opakující postavy v povídkách, a samozřejmě povídky samotné...jsou vtipné s nadsázkou, chytré, originální, promyšlené...prostě ÚŽASNÉ
Kdyby Parker Pyne existoval i v reálu tak si myslím, že by se u něj dveře nezavřely.......koneckonců kdo nechce být štastný?
Čtení bylo u některých povídek obtížnější jelikoz se mi pletli postavy. U některých jsem věděla “padoucha”.
I-když jsou příběhy velmi krátké, tak jsem se u prvních povídek nemohl začíst a knížku jsem několikrát odložil.
Bavit jsem se začal až v momentě, kdy Parker Pyne vyrazil na dovolenou.
Jste šťastní? Pokud ne, poraďte se s Parkerem Pynem Richmondská ulice 17.
Budete-li se řídit tímto inzerátem, setkáte se "s rozložitým, skoro tlustým" mužem - státním úředníkem na penzi. Celý život pracoval se statistickými údaji a došel k teorii, že všechny lidské problémy mají podobné důvody, lze je rozdělit do několika skupin jako nemoci a taky je tedy podobným způsobem "léčit".
Povídky jsou krátké, čtivé, některé zápletky zajímavé, ale postavy šablonovité a situace krajně nereálné. Příště raději Poirot.
Je to nádhera, ako Parker Pyne všetkými manipuluje a oni mu to hlcú aj s navijakom. A je mi jedno, či je to zrealizovateľné. Bavila som sa skvele.
Jak která povídka, ale obecně mě to moc nebavilo. Na těch pár stránkách se nepodařilo rozvinout to pravé napětí, je to šablonovité, měla jsem zmatek v postavách a některé rady dnes zkrátka už působí hrozně předpotopně...Ale zase ano, pořád je to Christie a své kvality to má.
Některé příběhy byly úsměvné. Mě se nejvíc líbila a utkvěla v hlavě povídka: Případ zbohatlé ženy.
Skvělá letní oddychovka. Pan Parker Pyne bavil - některé příběhy jsou předvídatelné, některé nikoli. Závěrečná je perfektní.
Část díla
Bagdádská brána
1933
Cena perly
1934
Dům v Šírázu
1934
Případ dámy v tísni / Případ zoufalé dámy
1934
Případ malého úředníčka
1934
Autorovy další knížky
2017 | Deset malých černoušků |
2003 | Vražda v Orient-expresu |
2004 | Smrt na Nilu |
2001 | Záhada na zámku Styles |
2016 | Neočekávaný host |
Naprosto geniální kniha. Dlouho jsem se takto u knihy nebavil.