Partyzánská válka
Ernesto Che Guevara
Ernesto Guevara je známý hlavně jako revolucionář a marxista. Byl ale také, a to především, povstalcem, záškodníkem a velmi nadaným partyzánem, který se od nuly vypracoval až do vedení partyzánského hnutí. Jeho kniha o metodách vedení partyzánského boje je návodná a patří k jedněm z nejlepších, jaké byly v historii na toto téma napsány. Není velká rozsahem, ale je zajímavá a přínosná informacemi, které jsou v ní shrnuty. Autor podrobně rozebírá počátek a vznik partyzánského hnutí, partyzánskou strategii a taktiku, metody boje v příznivém a nepříznivém terénu, boj ve městě, ale i takové aspekty, jako je zásobování, zdravotní péče v obtížných podmínkách, sabotáže, způsoby improvizované výroby pro potřeby partyzánů, či to, jaká je role žen nebo civilního obyvatelstva na vedení záškodnického boje proti silnějšímu nepříteli. Jeho dílo je přínosné nejenom z pohledu historika, ale jistě zaujme všechny, kteří se zabývají metodami boje malých jednotek, asymetrickými konflikty, partyzánskými taktikami a strategiemi či záškodnictvím. Kniha by také rozhodně neměla chybět v knihovně nikoho, kdo se věnuje prepperství a přípravě na budoucí konflikty, ke kterým se v Evropě schyluje.... celý text
Válečné Literatura naučná
Vydáno: 2020 , Ozbrojtese.czOriginální název:
La guerra de guerrillas, 1960
více info...
Přidat komentář
Pojem partizánska vojna zahŕňa veľmi širokú paletu spôsobov boja. Partizánska vojna na Slovensku (1944), na Ukrajine (UPA) či v Afganistane sa od tej kubánskej priepastne odlišuje (podnebie, zahraničná podpora, miestne pomery, obyvateľstvo...), a čitateľ to vďaka tejto knihe môže pochopiť, a vojnu na Kube lepšie poňať. Samozrejme obsahuje kniha zaujímavé rady a postrehy aj pre ľudí, čo sa radi zdržujú v lese (hoc aj bez zbraní). Naozaj výborná kniha.
Za mě výborný. Není nad to číst knihu o něčem, co naprostá většina z nás nikdy nezažila a autor si tím procházel řadu let. Je to zajímavý, poněkud netradiční pohled na věc, ale kniha opravdu stojí za to.
Štítky knihy
partyzáni Ernesto Che Guevara, 1928–1967 kubánská literatura hispanoamerická literaturaAutorovy další knížky
2006 | Motocyklové deníky |
1961 | Partyzánská válka |
1970 | Bolivijský deník |
2000 | Smrtí život nekončí |
Ano. Když je někdo hovado jako já a/nebo se rád toulá v lese, tak se hodí si pamatovat, že největším nepřítelem partyzána jsou zaschlé zbytky jídla na špatně umytém nádobí. A odnesl jsem si z této zajímavé knížečky smutné vědomí, že nemůžu svůj mrzký resentiment plně přeměnit na chvályhodnou revoltu, poněvadž ozbrojená revoluce je v naší republice neproveditelná, jelikož naprosto chybí dva základní faktory. Boubínský prales (coby náhražka všudypřítomné džungle) prostě nestačí. A podporu lidu nikdy nezískám, protože polovina nejspíš vážně trpí mentální retardací, když nechápe ani základní poučky typu "s jídlem roste chuť" a nadšeně podporuje vůdce typu agent Bureš se slovy "on nebude krást, on už má dost". A velká část ostatních jsou domácí skřítci, ano, pane, né, pane, díky, pane. Anarcho SPOŽÚS se prostě nechytá. Ale minimálně vyznavače populární genderové rovnosti by určitě potěšilo, že Guevara přiznává ženám plnoprávné místo v revolucích jeho typu s tím, že ženy jsou sice slabší tělesné konstituce, ale snesou stejnou fyzickou zátěž jako muži, plus ještě mile podotkne, že oproti mužům mají ženy výhodu (schovku na tajné zprávy navíc). Chlast ala victoria siempre!